
Справа № 645/2659/18
Провадження № 2-о/645/108/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2018 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого- судді- Сілантьєвої Е.Є.
за участю секретаря судових засідань - Момот О.І.
Учасники справи:
заявник - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_3, зацікавлена особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області про встановлення факту смерті, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, при житті зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, місце смерті - Луганська область, м. Антрацит- ІНФОРМАЦІЯ_5.
В обґрунтування заяви заявник вказав, що він є сином ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Антрацит, Луганської області. Причиною смерті стала хронічна серцева недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця. Для реєстрації в законному порядку фату смерті він звернувся до Харківського міського ВД РАЦС Головного територіального управління юстиції в Харківській області, де повідомили, що зареєструвати смерть його матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла у місті Антрацит, Луганської області не виявляється можливим у зв'язку з тим, що територія м. Антрацит, Луганської області є тимчасово окупованою. Також повідомили про необхідність звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті.
У судовому засіданні заявник підтримав викладене в заяві та пояснив, що він не має можливості отримати свідоцтво про смерть належного зразка, оскільки Харківським міським ВДРАЦС ГТУЮ в Харківській області було відмовлено. Встановлення факту смерті необхідно для оформлення спадщини після смерті матері, яке можливо оформити на законних підставах лише на території України. Таким чином, заявник просив задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5.
Представник заінтересованої особи - Харківського міського ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Харківській області в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся телефонограмою, в зв'язку з розглядом справи даної категорії відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України невідкладно з моменту надходження заяви, своєчасно та належним чином.
Суд, з'ясувавши правову позицію заявника, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що від встановлення даного факту залежить виникнення особистих майнових прав заявника.
Як вбачається з копії паспорту серія НОМЕР_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 виданого міським ЗАГС м. Антрацит Луганської області 30 березня 1967 р.
Суд приймає пояснення заявника, що ОСОБА_4- це померла мати заявника, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5. в місті Антрацит, Луганської області.
Оглянувши вказані документи та вивчивши їх в судовому засіданні, суд вбачає підтвердженим факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Як вбачається з лікарської довідки про смерть № 458 від 29.11.2017 року, виданої Антрацитівською центральною міською багатопрофільною лікарнею Луганської народної республіки, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_5, причина смерті - Хронічна серцева недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця.
Відповідно до свідоцтва про смерть ЛНР серії НОМЕР_4 виданого відділом запису актів громадянського стану Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР від 19.12.2017 р. - ОСОБА_4, померла ІНФОРМАЦІЯ_5
З матеріалів справи та відповіді Харківського міського ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Харківській області від 15.05.2018 р. №7345/15.1-04-01 вбачається, що у державній реєстрації смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовлено, оскільки заявником пред'явлено документ який виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Таким чином, свідоцтво про смерть ЛНР серії НОМЕР_4 виданого відділом запису актів громадянського стану Антрацитовського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР від 19.12.2017 р. матері заявника, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Як вбачається зі змісту Наказу міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Луганської області, зокрема м. Антрацит Луганської області, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема, на території м. Антрацит Луганської бласті.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Судом встановлено, що смерть ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у встановленому законом порядку у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян зареєстрована не була, оскільки м. Антрацит, Луганської області знаходиться на території проведення антитерористичної операції.
У відповідності до п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті, відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою, яке провадиться за правилами розділу 4 глави 4 ЦПК України.
На відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст. 21 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили ії рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності з ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Факт смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується наданими письмовими доказами, з яких вбачається, що дійсно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_5 та похована.
Враховуючи, що факт смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, і це необхідно для отримання належним чином оформленого свідоцтва про смерть, заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»ст. 315 ч.1 п.8, ст.. 317, ст.259 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_3- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, при житті зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, місце смерті - Україна, Луганська область, м. Антрацит, дата смерті -ІНФОРМАЦІЯ_5.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1, зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_2.
Заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області, місцезнаходження: 61022, м. Харків, вул. Сумська, 61.
Повний текст судового рішення складено 17 травня 2018 року.
Головуючий-суддя: