Рішення № 74047021, 19.03.2018, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
676/2123/17
Номер документу
74047021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/2123/17

Номер провадження 2-а/676/5/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року м. Кам’янець-Подільський

Кам'янець-Подільського міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді Швець О.Д.,

з участю секретаря Ксьондз Р.М.

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду адміністративну справу за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних правовідносин Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, військової частини А1884 до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради ОСОБА_6’янець-Подільського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 управління Держгеокадастру в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, суд,

ВСТАНОВИВ:

Заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону звернувся з позовом в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних правовідносин Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, військової частини А 1884 до Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради, третя особа, яка не заявляєж самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_7 управління Держгеокадастру в Хмельницькій області і просить визнати протиправним та скасувати рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 «Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе» яким затверджено містобудівну документацію ОСОБА_6’янець – Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ «Поділля-ГеоІнвентарПроект», в частині включення до ї складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89. Свій позов прокурор мотивує тим, що 23 липня 2013 року рішенням 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 «Про затвердження генерального плану с. Жовтневе» затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села ОСОБА_6’янець – Подільського району Хмельницької області», розроблений ТОВ «Поділля-ГеоІнвентарПроект», до складу якої незаконно включено землі оборони загальною площею 10,5842 га що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89 та підтверджується державним актом на право користування землею серії БН №041535 ОСОБА_6’янець – Подільської КЕЧ району, правонаступником якої є КЕВ м. Чернівці. Реалізація генерального плану забудови села ОСОБА_6»янець-Подліьського району порушить право позивачів на вільне володіння, користування та розпорядження спірною земельною ділянкою. Територія вказаного містечка використовується як полігон для навчання саперів (єдиний полігон на всій території України, де набувають практичні навички сапери), на зазначеній земельній ділянці знаходяться навчальне поле, на якому розміщені фортифікаційні споруди УСБ, Панцирь-2 та вертолітній майданчик. Таким чином вважають що відповідачем допущено порушення ст..1 Закону України «Про використання земель оборони», ст..ст.75, 125, 126, 152 ЗК України, ст.. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в України».

В суді представник позивача позов підтримала, просить задовольнити.

В суді представник Міністерства оборони України позов підтримав, просить задовольнити.

В суді представник КЕВ м.Чернівці позов підтримав, просить задовольнити .

В суді представник військової частини А 1884 позов підтримав, просить задовольнити.

В суді представник Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради позов не визнав, заперечив проти його задоволення мотивуючи тим, що включення земельної ділянки військового містечка до Генерального плану села ОСОБА_6 не порушує права власності позивача на земельну ділянку, спірна земельна ділянка площею 10 га знаходиться в межах Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради і не належить до території військового містечка, що встановлено рішенням Господарського суду Хмельницької області від 03 лютого 2015 року. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у вирішенні спору покладається на думку суду, надав письмові пояснення, в яких зазначає, що згідно схеми розташування земельних ділянок, яка складена, підписана та скріплена печатками Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради, КЕВ м.Чернівці, відділу Держземагенства в Кам'янець-Подільському районі відмічено земельну ділянку площею 231,3087 га, кадастровий номер 6822487400:04:001:0026, яка розташована на території Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради, яка використовується КЕВ м.Чернівці для обслуговування військового містечка № 89, земельну ділянку площею 4,6129 га кадастровий номер 6822487400:04:001:0151, земельну ділянку площею 5,9713 га. кадастровий номер 6822489100:04:001:0026, земельну ділянку площею 14,8071 га кадастровий номер 6822489100:04:001:001, земельну ділянку площею 10,5842 га, яка розташована на території Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради в межах с. Жовтневе і використовується КЕВ м.Чернівці та відмічено огорожу, встановлену КЕВ м.Чернівці для відмежування земель, які зайняті для обслуговування військового містечка. Відповідно до довідки № 960/одб від 30.04.2014 р виданої Держземагенством у ОСОБА_6»янець-Подільському районі згідно форми 6-зем «»Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями» земельна ділянка площею 10,5842 га в межах координат поворотних точок № 1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51); № 2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); № 3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); № 4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів. Згідно ст. 71 Земельного кодексу України територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження і органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 23 липня 2013 року рішенням 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 «Про затвердження генерального плану с. Жовтневе» затверджено містобудівну документацію «Генеральний план села ОСОБА_6’янець – Подільського району Хмельницької області», розроблений ТОВ «Поділля-ГеоІнвентарПроект», з розрахунковим періодом до 2050 року.

Інфоромація про зазначене рішення опублікована в газеті «Край Кам»янецький» 26.07.2013 р.

01.08.2013 р. протоколом № 1 Архітектурно-містобудівної ради при Відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської райдержадміністрації рекомендовано проект генерального плану с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району для затвердження на сесії Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та розробити проект землеустрою щодо зміни адміністративної межі с. Жовтневе та подати на розгляд Кам'янець-Подільської районної ради .

До Генерального плану села включена земельна ділянка площею 231,3087 га, за кадастровим номером 6822487400:04:010:0026, яка належить до земель державної власності та земельна ділянка площею 10,5842 га, через яку виник спір.

Прокурор вказує, що зазначеним рішенням Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села ОСОБА_6 Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, до складу якої включено землі військового містечка №89, порушується право власності на спірну земельну ділянку.

Не погодившись з зазначеним рішенням позивач звернувся з позовом до суду.

Зі змісту частини 2 статті 144 Конституції України та частини 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку.

Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією .

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Згідно з частиною першою статті 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038 планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Згідно частини 2 статті 17 цього Закону генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником.

Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання (частина 10 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Пунктом 4.1. розділу IV Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16 листопада 2011 року №290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за №1468/20206, рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Державними будівельними нормами України (Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження генеральних планів сільських населених пунктів) передбачено, що згідно з чинним законодавством рішення про розроблення генерального плану сільського населеного пункту приймає сільська рада. Функції замовника проекту в цьому рішенні покладаються на виконавчий орган сільської ради або (якщо він за рішенням відповідної територіальної громади або сільської ради не створювався) на сільського голову.

Після завершення розроблення генерального плану сільського населеного пункту замовник: - передає генеральний план для його погодження відділу містобудування і архітектури районної державної адміністрації, а також іншим районним та обласним (республіканським в АРК) організаціям, перелік яких встановлений у завданні на розроблення генерального плану; - надсилає проектні матеріали на погодження виконавчим органам місцевого самоврядування суміжних адміністративно-територіальних одиниць у частині, що зачіпає їх інтереси (розширення меж населеного пункту, розвиток спільних систем інженерно-транспортної інфраструктури, комунального господарства, міжселенного соціально-культурного обслуговування населення тощо); - подає генеральний план на експертизу; - організовує громадське обговорення генерального плану; - доручає розробнику генерального плану в разі потреби скоригувати проект; - подає скоригований проект генерального плану на затвердження сесією сільської ради; - оприлюднює через засоби масової інформації рішення про затвердження генерального плану, дає роз'яснення про його зміст.

Відповідно до частини четвертої статті 53 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються сільськими, селищними, міськими радами. Земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися в комунальну власність), переходять у власність територіальної громади за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населених пунктів, які розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів та затверджуються сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно з частиною сьомою статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконавчі органи сільських, селищних і міських рад в установлений строк, зокрема, узгоджують проект генерального плану населеного пункту з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад.

Оскільки відповідно до частини третьої статті 173 ЗК України включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не зумовлює припинення права власності чи права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті, право власності на земельну ділянку, набуте до прийняття відповідним органом рішення про включення спірної земельної ділянки в межі населеного пункту села ОСОБА_6 не порушує прав позивачів і відповідає чинному на момент набуття законодавству України. Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України у справі № 6-805цс16 від 26 жовтня 2016 року.

Згідно Державного акту на право користування землею серії Б № 041535, виданого Кам'янець-Подільському КЕЧ району на земельну ділянку площею 339, 8 га. з планом землекористування, який включає в себе земельну ділянку площею 283,3 га, 37 га та 19,5 га. Земельна ділянка площею 283,3 га межує від А до Б - із землями радгоспу "Кам'янець-Подільский" с.Слобідка Кульчієвецька. Земельна ділянка площею 37,0 га межує від Г до Д - із землями колгоспу ім. Леніна, с. Завалля, від Д до Г - із землями Тернопільської області. Земельна ділянка площею 19,5 га межує від Е до /Е/ - із землями колгоспу ім. Калиніна, с. Руда

Як вбачається з витягів з Державного земельного кадастру від 25.05.17р. за КЕВ м. Чернівці 28.03.2013р. зареєстровані наступні земельні ділянки: відповідно до витягу № НВ 6804847552017 земельна ділянка площею 231,3087 га, кадастровий №6822487400:04:010:0026, розташована на території Слобідо - Кульчієвецької сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; відповідно до витягу НВ-6804847812017 - земельна ділянка площею 4,6129 га, кадастровий №6822487400:01:001:0151, розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; відповідно до витягу №НВ-68048448032017 земельна ділянка площею 5,9713га, кадастровий №6822489100:04:001:0002, розташована на території Устянської сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення ; відповідно до витягу № НВ-6804847962017 - земельна ділянка площею 14,8071 га, кадастровий № 6822489100:04:001:0001, розташована на території Устянської сільської ради, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення .

Із матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 231,3087 га та земельна ділянка площею 9,2691 га входить до Генерального плану села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Вказані обставини підтверджені судовим рішення у справі №924/60/14 від 16.04.2015 р., відповідно до якого зобовязано Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села ОСОБА_6 Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати X 5383387,12; координати У 2308106,24); №2 (координати X 5383516,39; координати У 2308192,87); №3 (координати X 5383026,00; координати У 2308725,74); №4 (координати X 5382912,77; координати У 2308641,76) шляхом знесення огорожі. Дане судове рішення у встановленому законом порядку набуло чинності. Ухвалюючи рішення суд виходив з того, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради і належить до земель комунальної власності.

Відповідно до ст.. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Тобто, обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

З урахуванням наведених норм закону та досліджених у справі доказів, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, оскільки позивачем не доведено порушення його прав у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.16, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , ст.ст. 83, 84 125, 126, Земельного Кодексу, ст.ст.241-246 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

заступнику військового прокурора Чернівецького гарнізону в задоволені позову в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних правовідносин Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, військової частини А1884 до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради ОСОБА_6’янець-Подільського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_7 управління Держгеокадастру в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення 25 позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчиєвецької сільської ради № 3 «Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе» в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка № 89 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення. На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в апеляційному порядку на протязі 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.

Повний текст судового рішення виготовлений 29 березня 2018 року