
Справа №522/4554/17
Провадження № 2а/522/683/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року
Приморський районний суд м. Одеси:
під головуванням судді Абухіна Р.Д.,
за участю секретаря судового засідання Фуцур Н.В.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, третя особа: Прокуратура Одеської області,- « про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії”,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач 09.03.2017 року звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, третя особа: Прокуратура Одеської області, який у подальшому був уточнений, по якому просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення № 64 від 04.07.2017 року Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про відмову в перерахунку пенсії; зобов’язати Центральне об’єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця згідно довідки прокуратури Одеської області від 16.06.2017 року, у зв’язку з підвищенням заробітної плати державних службовців за постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат, починаючи з 29.06.2017 року.
В обґрунтування позову зазначила , що вона з 26.09.2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Одеси та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (далі - управління). У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015. Проте, 04.07.2017 року Центральним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України прийнято рішення № 64 про відмову в перерахунку пенсії повідомлено ОСОБА_1, що відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року скасовано статтю 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року та відповідно до вказаного ЗУ не передбачає проведення перерахунку пенсії та підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відстуні. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують права позивача, передбачені діючим законодавством.
Позивач до судового засідання не з’явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином. Представник позивача надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, повідомлений належним чином.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 26.09.2008 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу ” (посвідчення серії АБ №42801).
ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу не працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року.
Проте, 10.02.2017 року управлінням надано лист №57/Д-11, яким повідомлено ОСОБА_1, що відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року скасовано статтю 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року та відповідно до вказаного ЗУ не передбачає проведення перерахунку пенсії та підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відстуні.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року)) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу»викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено п. 4 щодо визначення умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року N 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, а саме з 01 грудня 2015 року, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Враховуючи наведені норми законодавства у органу Пенсійного Фонду України відсутні правові підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Правління ПФУ №15-2 від 04.07.2016р. скасована форма довідки, затвердженої постановою №15-1.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного суд вбачає, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 через збільшення заробітної плати, у зв'язку з чим відмова управління ГУ ПФУ в Одеській області є обґрунтованою та правомірною.
Отже, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1, а тому відмовляє у їх задоволенні.
Керуючись ст. ст.5, 9, 20, 46, 241, 243, 245, 288, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, третя особа: Прокуратура Одеської області,- « про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії”, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо сторони не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, вони можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання її копії.
Повний текст рішення виготовлено 14.05.2018 року.
Суддя Р.Д. Абухін
14.05.18