
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Олефір А.О.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
16 травня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/137/18
Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
Головуючого судді Бартош Н.С.,
Суддів: Макаренко Я.М., Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області (суддя Олефір А.О.) від 27.03.2018 р. (повний текст рішення виготовлений 27.03.2018 р.) по справі № 816/137/18
за позовом ОСОБА_2
до Головного територіальне управління юстиції у Полтавській області
третя особа Глобинська міська рада
про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Глобинського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 09.03.2017 р. про закінчення виконавчого провадження, винесену у виконавчому провадженні № 53281150 при примусовому виконанні постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 19.10.2016 р. по справі № 527/1506/16-а про зобов'язання Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади.
Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 27.03.2018 р. по справі № 816/137/18 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач та третя особа подали відзиви на апеляційну скаргу, в яких зазначив про законність судового рішення, у зв’язку з чим просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзиви на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 25.01.2017 р., старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 відкрито виконавче провадження № 53281150, на виконання виконавчого листа виданого Глобинським районним судом Полтавської області від 17.01.2017 р., яким зобов'язано Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади (а.с. 36, 40-41).
У зв’язку з цим, 22.02.2017 р. рішенням Виконачого комітету Глобинської міської ради було затверджено План інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів Глобинської міської ради на 2017 рік (а.с. 48). Як вбачається з Плану інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів Глобинської міської ради на 2017 рік, до нього внесено зокрема дитячі майданчики (а.с. 49).
Згідно постанови про закінчення виконавчого провадження № 53281150 від 09.03.2017 р., старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 527/1506/16-а виданого 17.01.2017 р. було закінчене на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с. 57-58).
Не погодившись з прийнятою відповідачем постановою про закінчення виконавчого провадження, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов до висновку, що рішення суду, на підставі якого виданий виконавчий лист, фактично є виконаним, оскільки рішенням Виконавчого комітету Глобинської міської ради від 22.02.2017 р. було затверджено План інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів Глобинської міської ради на 2017 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В доводах апеляційної скарги позивач по справі зазначив, що згідно приписів чинного законодавства, саме на Глобинську міську раду покладений обов’язок щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою (їх частин) території м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об’єднаної територіальної громади, а виконком ради взагалі не наділений повноваженнями щодо розгляду такого питання, у зв’язку з чим прийняття виконавчим комітетом Глобинської міської ради рішення від 22.02.2017 р., яким було затверджено План інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів Глобинської міської ради на 2017 рік не може вважатися виконання рішення суду, яким зобов'язано Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади, а тому у відповідача були відсутні підстави для прийняття постанови про закінчення виконавчого провадження.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404-VIII) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Положеннями п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону 1404-VIII передбачено, що у виконавчому документі зазначаються резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.
Судовим розглядом встановлено, що у виконавчому листі міститься резолютивна частина рішення суду, що передбачає заходи примусового виконання рішення наступного змісту: «Зобов’язати Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади».
В свою чергу, рішення про затвердження Плану інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів Глобинської міської ради на 2017 рік було прийняте виконавчим органом міської ради, а не самою радою.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 280/97-ВР, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 25 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Положеннями п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що рішенням суду, на підставі якого виданий виконавчий лист не зобов’язувалося міську раду вирішувати питання щодо встановлення правил з питань благоустрою території населеного пункту, а зобов’язувалося вчинити дії щодо затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, щодо є різними поняттями.
В той же час, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 30 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема щодо організації благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Колегія суддів зазначає, що благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Положеннями п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень ст. 18 Закону № 2807-IV, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 р. № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з п. 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
З аналізу положень п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону № 2807-IV вбачається, що інвентаризація та паспортизація закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин) проводить згідно з планами, які в свою чергу затверджуються органами державної влади, органами місцевого самоврядування.
Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області зобов'язано саме Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади, оскільки плани затверджуються, зокрема, органом місцевого самоврядування, яким в цьому випадку є Глобинська міська рада.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З урахуванням того, що рішенням суду, яке набрало законної сили, зобов’язано саме Глобинську міську раду вчинити певні дії і саме ця особа є боржником у виконавчому провадженні, незатвердження цією особою планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків є свідченням того, що фактично боржником рішення суду не виконано, а тому у відповідача були відсутні підстави для винесення рішення про закінчення виконавчого провадження. Сам по собі факт затвердження таких планів виконавчим комітетом ради не є свідченням виконання рішення суду, оскільки виконавчий орган не був стороною виконавчого провадження та жодних обов’язків зобов’язального характеру на цю особу судом не покладалося.
Судом першої інстанції не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи те, що рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 27.03.2018р. по справі № 816/137/18 прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, воно підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 27.03.2018р. по справі № 816/137/18 – задовольнити.
Рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 27.03.2018р. по справі № 816/137/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного територіальне управління юстиції у Полтавській області, третя особа Глобинська міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень – задовольнити.
Визнати неправомірною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 09.03.2017 р. про закінчення виконавчого провадження, винесену у виконавчому провадженні № 53281150 при примусовому виконанні постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 19.10.2016 р. по справі № 527/1506/16-а про зобов'язання Глобинську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках м. Глобине та сіл, які входять до Глобинської міської об'єднаної територіальної громади.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку і строки, визначені ст. ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5