Постанова № 74028071, 15.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
161/11912/17
Номер документу
74028071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року№ 876/2014/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Качмара В.Я.,

суддів – Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання – Чопко Ю.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 лютого 2018 року у справі №161/11912/17 (суддя Черняк В.В., рішення ухвалене о 12/59 год, м.Луцьк Волинська область, повний текст складено 23 лютого 2018 року) за його позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов’язання провести перерахунок пенсії, -

ВCТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – ОУПФ, ПФУ відповідно) у якому просив: визнати дії відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28424,13 грн у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01.12.2006 по 20.02.2017, із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум – неправомірними; зобов’язати ОУПФ перерахувати позивачу пенсію із врахуванням зазначених вище виплат.

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 лютого 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовими рішення, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги скаржник наводячи норми матеріального права посилаючись на їх невірне тлумачення, вказує, що після проведеного перерахунку його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги відповідачем безпідставно відмовлено у індексації пенсії, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Відповідач відзиву на апеляцій скаргу не подав про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив із того, що пенсія, яку позивач отримує, є об’єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення, але у зв’язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, то індексація у базовому місяці не проводиться.

Апеляційний суд погоджується із висновком цього суду щодо відмови у задоволенні позову, однак вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 23.12.2006 перебуває на обліку в ОУПФ як отримувач пенсії по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі – Закон №3723-XII).

31.05.2017 постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі №161/4658/17 (далі – Постанова) частково задоволено позов ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дії ОУПФ щодо відмови провести йому перерахунок пенсії з врахування виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28424,13 грн у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 та зобов'язано ОУПФ здійснити перерахунок (вчинити дію) та виплату ОСОБА_1 пенсії як колишньому державному службовцю по інвалідності ІІ групи, з врахуванням положень Закону України №3723-XII, що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Волинською обласною радою (далі – Обласна рада) матеріальної допомоги в сумі 28424,13 грн у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 включно та здійснювати виплату недоотриманої суми пенсії з 21.02.2017 із врахуванням раніше виплачених сум (а.с.38-42).

27.07.2017 позивач з метою отримання інформації стосовно добровільного виконання Постанови звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати завірені копії підтверджуючих документів про середньомісячний розмір перерахунку суми до пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 включно та її індексації, а також здійснити перерахунок та провести виплату пенсії як колишньому державному службовцю по інвалідності ІІ групи, з врахуванням положень Закону №3723-XII, що діяв на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Обласною радою матеріальної допомоги в сумі 28424,13 грн у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01.12.2006 по 20.02.2017 включно із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум (а.с.10).

02.08.2017 у відповідь на таке звернення ОУПФ повідомило ОСОБА_1, що на виконання вказаної Постанови ними було проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи із сум заробітної плати з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги в сумі 1184,33 грн (28424,13 грн/24), з якої обчислено пенсію з 21.02.2017, яка становить 9065,74 грн. Розмір пенсії після перерахунку складає 8159,16 грн, доплату збільшеного розміру пенсії за Постановою з урахуванням виплачених сум за період з 21.02.2017 по 31.07.2017 у сумі 3673,15 грн нараховано на основну відомість в серпні 2017 року (а.с.21-22, 43-46).

Щодо індексації розміру пенсії за 2006-2017 роки, яка на думку позивача мала бути врахована відповідачем при перерахунку пенсії відповідно до Постанови, останній зазначив, що після проведення перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії не індексується згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон №1282-XII). При цьому, ОУПФ вказало, що по 20.02.2017 пенсія ОСОБА_1 індексувалася виходячи із тих складових заробітної плати, що були перелічені у довідках за період з 01.12.2004 по 30.11.2006, які подавались для призначення та обчислення пенсії. Інших складових заробітної плати у довідках Обласної ради, які подавались для призначення пенсії державному службовцю вказано не було. Фіксований розмір індексації складав 342,59 грн.

Не погодившись із такою позицією відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон №1282-XII.

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 (далі – Порядок).

За пунктом 2 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) проведення індексації грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

За змістом пункту 5 Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Відтак, виходячи з наведеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат; у разі ж якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Отже, здійснення ОУПФ на виконання Постанови перерахунку пенсії позивача не може слугувати підставою для нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням його грошових доходів, оскільки фактично збільшення таких доходів, в контексті зазначених вище правових норм, не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі судового рішення є відновленням порушеного права ОСОБА_1 на отримання належної йому виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін.

З огляду на це, апеляційний суд, відхиляє аргументи скаржника щодо необхідності перерахунку пенсії з врахуванням індексації розмір якої, на його переконання, має бути зміненим внаслідок перерахунку пенсії за Постановою з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги статей 2, 4 Закону №1282-XII, пункти 2, 5 Порядку, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції було вірно ухвалено судове рішення яким в задоволенні позову відмовлено, правильно встановлено обставини справи, та застосовано норми матеріального права, проте, яким дещо невірно виходячи із встановлених обставин справи було надано оцінку, що однак не призвело до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 лютого 2018 року – без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст виготовлений 16 травня 2018 року.