
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2402/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року про повернення позовної заяви у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківського про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання до вчинення дій,-
суддя в 1-й інстанції – Лучко О.О.,
час ухвалення рішення – 19.02.2018 року, час не зазначено,
місце ухвалення рішення – м. Івано - Франківськ,
дата складання повного тексту рішення – не зазначена,
в с т а н о в и в:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача – Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25 липня 2017 року за №162 “Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м. Калуші” та зобов’язати бухгалтерії КП “ЖЕО №1” та КП “ЖЕО №4” здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги з 25 липня 2017 року з виплатою зайво сплачених коштів споживачам.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення зазначених у мотивувальній частині ухвали недоліків, про що позивач був належним чином повідомлений.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року позовна заява повернута позивачу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана ухвала прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем з долучення належних доказів. Крім того, уточнив позовні вимоги, просив лише визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25 липня 2017 року №162 «Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м.Калуші», також зазначив, що оскаржуване рішення порушує його права, оскільки таке встановлено ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Просить скасувати оскаржувану ухвалу і направити справу для продовження розгляду в суд першої інстанції.
Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану ухвалу скасувати з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача-Виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25 липня 2017 року за №162 “Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в м. Калуші” та зобов’язати бухгалтерії КП “ЖЕО №1” та КП “ЖЕО №4” здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги з 25 липня 2017 року з виплатою зайво сплачених коштів споживачам.
Крім того, позивач подав клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовлено у зв’язку з тим, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували важкий майновий стан позивача на час звернення до суду з адміністративним позов та позовну заяву залишено без руху і надано час для усунення недоліків, оскільки подана позовна заява не відповідала вимогам ст.160, 161 КАС України, а саме: не зазначено відповідачами у позовній заяві КП «ЖЕО №1» та КП «ЖЕО №4»; не зазначено відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб’єктів правовідносин, у яких застосується або буде застосовано цей акт; відповідно до кількості учасників справи не долучено копій позовних заяв з додатками; не долучено документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому законом або докази звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Повертаючи позовну заяву ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не виконав вимоги ухвали судді про залишення позовної заяви без руху.
Даючи правову оцінку такому висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Вимоги, що пред'являються до змісту позовної заяви, чітко визначені у ст.160 КАС України, відповідно до якої у позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Також позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, а також документ про сплату судового збору, всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) та інші (ст. 161 КАС України).
Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, якщо позивач не дотримав якоїсь із вимог до позовної заяви і відсутність певної інформації не дає можливості суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі та виконати обов'язок з повідомлення про це осіб, які беруть участь у справі, суд залишає позовну заяву без руху і пропонує позивачеві виправити виявлені недоліки.
При вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі суду необхідно визначитися з такими питаннями: які саме права, свободи чи інтереси позивача порушені, в чому саме вони полягають і якими саме рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень вони порушені; чи належать спірні правовідносини до публічно-правових; чи не підлягають порушені права чи інтереси фізичної або юридичної особи захисту в порядку іншого судочинства.
Ст.160 КАС України стандартизує структуру позовної заяви - містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), які дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Разом з тим, суд не повинен тлумачити положення статті у такий спосіб, щоб створювати штучні перешкоди для доступу до правосуддя в адміністративній справі.
Характерною помилкою застосування ст.160,161 КАС України є формальний підхід до цих норм, у зв’язку з чим позовні заяви безпідставно залишаються без руху та повертаються.
Крім того, відповідно до положень ст.8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Ч.1 ст.133 КАС України передбачає, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При вирішенні цього питання суд також враховує, що відповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ 4.ХІ. 1950), Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R. (81) 7, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практики Європейського суду з прав людини, під час застосування цієї Конвенції, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Крім того, прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава - учасниця цієї Конвенції має право встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити перетворення судового процесу у безладний рух.
Залишення позовної заяви без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо), не є порушенням права на справедливий судовий захист. Разом з тим, Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (Рішення Суду у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху ОСОБА_1 надіслав до суду заяву про усунення недоліків адміністративного позову з долученням таких документів: клопотання про звільнення від сплати судового збору або зменшення розміру судових витрат, а також довідки Калуської міськрайонної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості №194-02/12-18 від 13 лютого 2018 року, довідки з УСЗН №317 від 14 лютого 2018 року, заяви про зменшення позовних вимог, відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача.
Разом з тим, суд першої інстанції прийняв ухвалу про повернення позовної заяви, вважаючи, що позивач недоліки вказані в ухвалі про залишення позовної заяви без руху не усунув.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки вищенаведені обставини свідчать про об’єктивну неможливість сплатити позивачем – ОСОБА_1 судовий збір за подання до адміністративного суду позовної заяви, а щодо інших недоліків, колегія суддів вважає, що позивач у наданий строк усунув їх.
Разом з тим, суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам, що призвело до ухвалення передчасного судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції є передчасним, оскільки відсутні підстави для повернення позовної заяви з наведених в ухвалі про повернення позовної заяви підстав.
Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги підставними, оскільки такі спростовують відповідні висновки суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувану ухвалу суду першої інстанції необхідно скасувати як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та неповним з’ясуванням обставин справи, оскільки доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга підлягає до задоволення, оскаржувана ухвала, як така, що перешкоджає подальшому провадженню у справі - скасуванню, і направленню справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.242, 243, 246, 250, 311, 315, 317, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року про повернення позовної заяви у справі №809/163/18 скасувати та направити справу на продовження розгляду в суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий- суддя ОСОБА_2 Судді: ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 16 травня 2018 року.