Постанова № 74027934, 14.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
369/8413/17
Номер документу
74027934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 369/8413/17 Суддя (судді) першої інстанції: Дубас Тетяна Володимирівна

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., за участі представника позивача Ігнатьєвої І.В., представника відповідачів Житнікової Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Сільпо Рітейл" на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12 січня 2018 р. у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Сільпо Рітейл" до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення від 25.04.2017 року від №435, -

В С Т А Н О В И В :

07.08.2017 р. Приватне акціонерне товариство «Сільпо Рітейл» (надалі - ПрАТ «Сільпо Рітейл») звернулося до суду з позовом, який 16.11.2017р. уточнювався (а.с.143), до Черкаської міської ради, виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.04.2017 року від № 435 «Про затвердження акту про визначення збитків власнику землі від 22.012.2017р.».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення чинного законодавства прийняв спірне рішення, крім того, у відповідача відсутні функції контролю за сплатою податків.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.01.2018 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірність прийнято рішення.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.01.2018 р. як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що спірне рішення не набрало законної сили, оскільки не було оприлюднено, спірним рішенням затверджено акт, який складений не уповноваженою комісією та в іншу дату ніж його датовано, а розмір збитків, який визначено відповідачем, є безпідставним.

В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідачів заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта та представника відповідачів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності серія САЕ № 115792 від 17.08.2012р. позивачу на праві власності належала будівля критого ринку з прибудовами загальною площею 2007,9 кв.м., яка знаходиться за адресою м. Черкаси, вул. Ярославська, буд.9/1, і яка 19.02.2017р. позивачем була продана іншій юридичній особі (а.с.48).

Рішенням Черкаської міської ради від 04.11.2014р. надано позивачу дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі площею 0.2200 га в оренду по вулиці Ярославська будинок 9/1 під нежитлову будівлю критого ринку з прибудовами (а.с.54).

Рішенням Черкаської міської ради від 04.02.2016 року №2-212 «Про надання приватному акціонерному товариству «Сільпо Рітейл» земельної ділянки в оренду по вул. Ярославській, 9/1» товариству було передано земельну ділянку площею 0,2200 га по вул. Ярославській, 9/1 на 49 років під нежитлову будівлю критого ринку з прибудовами за рахунок Приватного акціонерного товариства «Фоззі». За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесли до категорії земель житлової та громадської забудови. За функціональним використанням - до категорії земель комерційного використання (а.с.52).

Позивач у період з 2014 року по 2016 року орендну плату за користування земельною ділянкою від вказаним об'єктом нерухомості не сплачував, що підтверджено листом департамент фінансової політики Черкаської міської ради від 31.01.2017 року №147/18-08 і не є спірним.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.04.2017 року № 435 затверджено акт про визначення збитків власнику землі від 22 лютого 2017 року № 9-2017, складений комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в м. Черкаси. Підставою для визначення і відшкодування збитків є неодержання територіальною громадою доходів за час фактичного користування ПрАТ «Сільпо Рітейл» земельною ділянкою, на якій розташоване майно за адресою: м. Черкаси, вул. Ярославська, 9/1, без документів, що посвідчують право на землю.

Вказані обставини підтверджені відповідними доказами, не є спірними, і апелянтом не спростовані.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

У ст. 157 Земельного кодексу України зазначено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284(далі - Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно пункту 2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 "Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Відшкодуванню, зокрема, підлягають: збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Отже, предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, при винесенні рішення щодо затвердження акта визначення розміру збитків.

Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, зокрема ст. 33, яка визначає повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Аналіз положень зазначених нормативних актів свідчить, що виконавчий комітет Черкаської міської ради, вважаючи, що підприємством завдані збитки у вигляді неодержаних доходів, мав право та повноваження прийняти рішення про затвердження акта комісії щодо визначення розміру збитків.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем доведено правомірність спірного рішення, оскільки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Повноваження відповідача у даному випадку обмежуються лише затвердженням акта комісії щодо визначення розміру збитків у встановленому порядку, а не розміру і відшкодування виявлених збитків, оскільки вони відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Стаття 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем зазначено, що з метою захисту від несумлінних землекористувачів, що ухиляються від вчасного укладення договорів оренди, недопущення безоплатного використання земельних ділянок, що призводить до втрат міського бюджету, визначення та відшкодування збитків, завданих територіальній громаді м. Черкаси, внаслідок порушення порядку землекористування, відповідно статті 157 ЗК України, постанови КМУ від 19.04.1993 року № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2015 року № 1271 було затверджено Положення про комісію для визначення збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в м. Черкаси.

Відповідно до п. 3 Положення про комісію для визначення збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в м. Черкаси комісія утворюється в складі: голови, його заступника та членів комісії. Персональний склад комісії затверджується рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради. До складу комісій включається представники виконавчого комітету міської ради (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсі і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що всі наведені апелянтом аргументи є такими, що не заслуговують уваги, оскільки вони не спростовують вірних висновків суду першої інстанції і не є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для її скасування.

Повний текст постанови виготовлено 17.05.2018 р.

Керуючись статтями 308, 309, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Сільпо Рітейл" на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12 січня 2018 р. - залишити без задоволення.

Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12 січня 2018 р. у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Сільпо Рітейл" до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення від 25.04.2017 року від №435 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Л.В. Губська

М.І. Кобаль