
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/15412/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 26 лютого 2018 року, суддя Токова С.Є., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до УПФ України в м. Черкасах Черкаської області:
- про визнання протиправними дії УПФ України в м. Черкасах щодо невключення матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, що вказані у довідці Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА №22 від 02 жовтня 2017 року, в загальну суму заробітку (доходу) для нарахування та перерахунку і виплати пенсії позивачки, виходячи із всіх складових зарплати працюючого державного службовця;
-про зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці із урахуванням всіх видів заробітку, з яких сплачено страхові внески, включно із матеріальною допомогою на оздоровлення та індексацією зарплати, що вказані у довідці Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА №22 від 22 жовтня 2017 року, із урахуванням при розрахунках діючого на момент виходу на пенсію відсоткового показника у розмірі 81% від зарплати, починаючи з 1 грудня 2017 року;
-про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачки, виходячи з підвищеного розміру зарплати та їх складових працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі із урахуванням при розрахунку відсоткового показника у розмірі 81% зарплати відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА про зарплату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №21/07-05 від 02.10.2017 року, починаючи з 01 листопада 2017 року
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 26 лютого 2018 року у задоволенні позовних вимоги відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Соснівського районного суду м. Черкаси повністю та ухвалити нове судове рішення у відповідній частині позовних вимог: визнати дії ГУ Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю за попередні 6 місяців, відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА від 02.10.2017 року №22 про складові зарплати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81% сум заробітної плати, без зміни визначення індексації пенсії в результаті перерахунку, з урахуванням при розрахунку пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та повної суми індексації зарплати, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 28 вересня 2010 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні ПФУ в м. Черкасах, а з 04 жовтня 2010 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Із позовної заяви позивачки вбачається, що вимоги ОСОБА_2 складаються із вимог щодо не включення пенсійним органом до розрахунку пенсії під час призначення пенсії матеріальної допомоги та індексації зарплати, не проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки №22 від 02 жовтня 2017 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням підвищеної заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки від 02.10.2017 року №21/07-05.
07 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернулась до УПФ України в м. Черкаси із заявою про перерахунок призначеної їй у 2010 році пенсії з урахуванням неврахованих видів заробітної плати з яких були сплачені страхові внески, зокрема матеріальної допомоги та індексації зарплати. Як доказ отримання позивачкою зазначених виплат, остання долучила довідку від 02.10.2017 року № 22 відповідно до якої матеріальну допомогу та інші виплати вона отримувала у 2008 році.
Відповідно до листа від 21.11.2017 року за №368/ш-10 УПФ України в м. Черкасах, відмовлено позивачці у проведені перерахунку пенсії відповідно до поданої нею заяви з урахуванням того, що всі складові зарплати, які вона отримувала, були враховані під час обчислення пенсії.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог у цій частині, суд першої інстанції фактично не навів доводів та підстав для відмови у задоволенні позову в цій частині, у т.ч. не надав доказів того, що зазначені види оплати праці були враховані під час призначення та обчислення позивачці пенсії при виході на пенсію.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація зарплати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 402/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (який був чинний на час виникнення спірних відносин) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Ураховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, а тому повинен включатись до складу оплати праці під час обчислення пенсії позивачці. Також підлягає включенню для обчислення пенсії і індексації зарплати.
Із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації зарплати позивачка звернулась 07 листопада 2017 року, а тому такий перерахунок пенсійний орган повинен провести з дня звернення з відповідною заявою, тобто з 07 листопада 2017 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в цій частині позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню, з урахуванням вимог позивачки про проведення перерахунку з 01 грудня 2017 року.
Тому постанова суду підлягає скасуванню з частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови включити матеріальну допомогу та індексацію зарплати відповідно до довідки №22 від 02 жовтня 2017 року для перерахунку пенсії позивачці, починаючи з 01.12.2017 року.
Що стосується вимог позивачки про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням підвищення розміру зарплати та їх складових працюючим державним службовцям, то в цій частині колегія суддів вважає рішення Соснівського районного суду м. Черкаси законним та обґрунтованим.
Із матеріалів справи убачається, що 07 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернулась до УПФ України в м. Черкаси із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням у 2016-2017 роках державним службовцям мінімальної зарплати та посадових окладів на підставі довідки від 02.10.2017 року №21/07-05 про зарплату, яку отримує державний службовець на відповідній посаді з якої призначено їй пенсію.
Листом від 21.11.2017 року УПФ України в м. Черкасах відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки чинне законодавство не передбачає на даний час проведення такого перерахунку.
Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону № 3723-XII (чинного станом на дату призначення пенсії) існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до статті 371 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктами 4 та 5 постанови № 865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, станом на дату призначення позивачці пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
У подальшому законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який ще не бачить підстав стосовно настання умов та встановлення порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою № 865.
З набранням чинності постанови № 1013 (з 15 грудня 2015 року, але підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року) з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.
Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови № 1013, якою пункт 4 постанови № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1 рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_2 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Аналогічний підхід застосування означених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року у справі № 398/4332/16-а, Верховним Судом у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 697/2282/17 та від 21 лютого 2018 року у справі № 638/19513/16-а.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було помилково прийнято рішення про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо невключення матеріальної допомоги та індексації зарплати в загальну суму заробітку та не проведення перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів оплати праці з 01.12.2017 року, а тому в цій частині колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції та задовольни ти позовні вимоги.
В іншій частині рішення суду слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 26 лютого 2018 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії відповідача про не включення матеріальної допомоги та індексації зарплати в загальну суму заробітку ОСОБА_2, не проведення перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів оплати праці з 01.12.2017 року скасувати та прийняти в цій частині постанову наступного змісту.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області щодо відмови включити матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати згідно довідки, виданої Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації №22 від 02 жовтня 2017 року, до загальної суми заробітку (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_2, проведення перерахунку і виплати призначеної раніше пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Черкасах Черкаської області включити матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати згідно довідки, виданої Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації №22 від 02 жовтня 2017 року, до загальної суми заробітку (доходу) для нарахування пенсії, для проведення перерахунку призначеної раніше пенсії ОСОБА_2 та провести перерахунок і виплату перерахованої пенсії з урахуванням вищезазначених видів оплати праці, починаючи з 01 грудня 2017 року.
В решті рішення суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 16 травня 2018 року.