Постанова № 74027653, 17.05.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
812/1858/17
Номер документу
74027653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року справа №812/1858/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 р. (у повному обсязі складено 20 березня 2018 року у м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 812/1858/17 (головуючий І інстанції суддя Смішлива Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 07.12.2017 звернувся з адміністративний позовом до суду, в якому просив визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Луганської облдержадміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 року № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» та від 07.09.2017 року № 638 «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів пов’язаних з цим перейменуванням (т. 1 а.с. 3-11).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року у справі № 812/1858/17 у задоволенні позовних вимог відмовлено (т. 2 а.с. 30-34).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для винесення оскаржуваних розпоряджень, оскільки вони не спричинили змін в організації виробництва і праці, фактично відбулось перейменування Департаменту в результаті чого скорочено штат структурного підрозділу до рівня управління, що в свою чергу призводить до повної зміни його структури, зміни розміру посадового окладу позивача у бік зменшення. У розпорядженнях відсутні дані щодо підстав для зміни істотних умов державної служби, передбачених ст. 43 Закону України «Про державну службу», а перейменування органу не може бути підставою для зміни структури Департаменту.

Звертає увагу на те, що рішення щодо ліквідації Департаменту прийнято головою ЛОДА одноособово без обговорення та залучення до участі у прийнятті такого рішення позивача як директора Департаменту; жодних заходів щодо оптимізації роботи Департаменту не проведено.

Апелянт також посилається на рішення Верховного Суду України від 4 липня 2012 року у справі № 6-59цс12, ухвалу Верховного Суду України від 08 червня 2011 року у справі № 6-59524св10 та від 28 березня 2012 у справі № 6-668св12.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Апелянт підтримав доводи апеляційної скарги і наполягав на її задоволенні.

Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації (далі – ЛОДА) від 17.05.2013 № 596 створено Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент (т. 1 а.с. 14-23).

Розпорядженням голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 25.05.2016 № 295 внесено зміни до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (т. 1 а.с. 24-37).

Згідно зі штатним розписом Департаменту екології та природних ресурсів, затвердженому розпорядженням голови ЛОДА № 88 від 21.02.2017, на 2017 рік кількість штатних одиниць у ньому складає 33 (т. 1 а.с. 191-193).

Розпорядженням голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 “Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” прийнято рішення перейменувати з 08.11.2017 юридичну особу – Департамент екології та природних ресурсів ЛОДА, ідентифікаційний код 38681878, в управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код 38681878, з граничною чисельністю 28 одиниць. Директору Департаменту ОСОБА_1 надано доручення здійснити організаційно-правові заходи, пов’язані з перейменуванням юридичної особи (т. 1 а.с. 41-42).

Розпорядженням голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 07.08.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” затверджено штатний розпис управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі – Управління) на 2017 рік, попереджено директора Департаменту ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці, пов’язаних зі зміною найменування посади, розміру оплати праці в частині зменшення розміру посадового окладу. Управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення вжити необхідних організаційних заходів щодо попередження про наступне звільнення з посад та про зміну істотних умов праці, а директору Департаменту – попередити у встановленому порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до ст. 43 Закону України “Про державну службу”, ст. 32 КЗпП України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за п. 1 ст. 40 КЗпП України (т. 1 а.с. 43-44).

Листом № 1248 від 07.09.2017 директор Департаменту ОСОБА_1 звернувся до голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації, в якому просив надати письмове підтвердження необхідності виконання розпорядження від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” (т. 1 а.с. 83-85).

Резолюцією від 07.09.2017 голова ЛОДА надав ОСОБА_1 доручення на виконання розпорядження від 07.09.2017 № 638, зокрема, пункту 4 щодо попередження за два місяці до зміни істотних умов праці працівників Департаменту - до 07.09.2017 (т. 1 а.с. 82).

Зазначені обставини не є спірними та не заперечуються сторонами.

Проблемою даного спору є правомірність розпоряджень голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 “Про внесення змін до структури граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” та від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів, пов’язаних з цим перейменуванням.

Суд апеляційної інстанції вважає висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову правомірним, з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.1999 № 586-XIV (далі – Закон № 586-XIV) на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Згідно з частинами першою та другою статті 5 Закону № 586-XIV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.

Рекомендаційний перелік структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 № 606.

Відповідно до вказаного Рекомендаційного переліку, Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи екології та природних ресурсів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.05.2013 № 201, у складі облдержадміністрації створюється структурний підрозділ екології та природних ресурсів.

Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 “Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій” у складі місцевих державних адміністрацій утворюються такі структурні підрозділи, як департамент, управління, відділ, сектор.

Департамент - структурний підрозділ обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (крім їх апаратів), що утворюється для виконання основних завдань високого ступеня складності (багатогалузевість, багатофункціональність), координації роботи, пов’язаної з виконанням таких завдань, за умови, що в його складі буде не менш як два управління.

Управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи.

Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням голови ЛОДА від 25.05.2016 № 295, Департамент є структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, який утворюється головою ЛОДА – керівником обласної військово-цивільної адміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням. Департамент підпорядкований голові облдержадміністрації – керівнику військово-цивільної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству екології та природних ресурсів України.

Таким чином, питання щодо створення структурного підрозділу обласної державної адміністрації, а також його перейменування входить до компетенції голови облдержадміністрації.

Розпорядження від 29.08.2017 № 596 “Про внесення змін до структури граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” видано головою ЛОДА на підставі статей 5, 6, 44, 47 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, статей 87, 89, 90 Цивільного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, постанов Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 “Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій”, від 18.04.2012 № 606 “Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій”, від 25.03.2014 № 91 “Деякі питання діяльності місцевих державних адміністрацій” (т. 1 а.с. 41-42).

Відповідно до пунктів 2, 8 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації “Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” метою прийняття розпорядження є визначення структури облдержадміністрації та її апарату для вирішення питань, що у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належать до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації. Прийняття розпорядження дозволить визначити структуру облдержадміністрації, оптимальну для виконання основних галузевих повноважень ЛОДА, яка набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, сприятиме ефективному вирішенню питань, що віднесені до відання облдержадміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації та її апарату (т. 1 а.с. 142-143).

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, питання внесення змін до структури граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації перед прийняттям розпорядження від 29.08.2017 № 596 досліджувалось, визначено мету його прийняття - оптимізація структури ЛОДА та прогнозовані результати, містить нормативне обґрунтування необхідності його прийняття.

З урахуванням наведеного, доводи апелянта стосовно безпідставного перейменування Департаменту є неприйнятними.

Згідно довідки про погодження проекту розпорядження “Про внесення змін до структури граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” проект погоджено без зауважень всіма заступниками голови ЛОДА, начальниками відділів фінансового контролю, контролю апарату ЛОДА, юридичного та загального відділів (т. 1 а.с. 204).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що згідно розпорядження від 29.08.2017 року № 596 внесено зміни до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації, відповідно до яких відбулась зміна виду структурного підрозділу з Департаменту в Управління, а не його ліквідація.

Скорочення чисельності працівників Департаменту та перейменування в Управління, збільшення чисельності Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації, внесення змін до структури апарату облдержадміністрації здійснено головою у зв’язку з оптимізацією структури облдержадміністрації, а не Департаменту.

Розпорядження від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” видано головою ЛОДА на підставі статей 5, 6, 47 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, статей 43, 50, 51 Закону України “Про державну службу”, статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, статей 32, 49-2 Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 “Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ”, від 12.03.2005 № 179 “Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій”, від 18.01.2017 № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів”, враховуючи розпорядження голови від 24.03.2016 № 152 “Про деякі заходи щодо реалізації положень Закону України “Про військово-цивільні адміністрації”, від 29.08.2017 № 596 “Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” (т. 1 а.с. 43-44).

Метою прийняття вказаного розпорядження є виконання розпорядження голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 “Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації”, про що зазначено у пункті 2 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови ЛОДА – керівника обласної військово-цивільної адміністрації “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” (т. 1 а.с. 148-149).

Таким чином, оскаржене розпорядження від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” також містить обґрунтування його прийняття.

Проект розпорядження “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” погоджено без зауважень заступником голови ЛОДА, заступником директора Департаменту – начальником бюджетного управління, начальником управління по роботі з персоналом, заступником начальника відділу фінансового контролю, контролю апарату ЛОДА, начальниками юридичного та загального відділів, про що свідчить довідка про погодження проекту розпорядження (т. 1 а.с. 203).

В Положенні про Департамент визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Так, Департамент забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі, здійснення управління та регулювання у сфері охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території, забезпечення екологічної та у межах компетенції радіаційної безпеки.

У зв'язку з перейменуванням Департаменту в Управління головою ЛОДА видано розпорядження від 17.10.2017 № 748 про затвердження Положення про Управління, посадових інструкцій начальника цього Управління та його заступників (т. 1 а.с. 47-56).

У Положенні про Управління визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Ці завдання та функції є аналогічними за змістом, що на цей час покладені на Департамент.

Тобто, перейменування Департаменту в Управління не призвело до зміни завдань та функцій самого органу, а також посадових обов'язків його працівників. Після перейменування Департаменту в Управління воно не втратило статусу самостійної юридичної особи, а позивач залишився його керівником.

З огляду на зазначене, доводи апелянта про те, що оскаржуваними розпорядженнями порушено його трудові права та змінено посадові обов’язки, є безпідставними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів” затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.

Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати у 2017 році.

Статтями 50, 51 Закону України “Про державну службу” визначені основні складові заробітної плати державного службовця, групи оплати праці та схема посадових окладів державних службовців.

На підставі зазначених вимог розпорядженням від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” затверджено штатний розпис Управління на 2017 рік (пункт 1 розпорядження) (т. 1 а.с. 43-46).

Пунктом 3 частини першої статті 43 Закону України “Про державну службу” передбачено, що підставами для зміни істотних умов державної служби є, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.

Відповідно до частини четвертої статті 43 Закону України “Про державну службу” про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.

У зв'язку з цим у розпорядженні від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” попереджено (пункт 2 розпорядження) ОСОБА_1, директора Департаменту, про зміну істотних умов праці, пов'язаних зі зміною найменування посади, розміру оплати праці в частині зменшення розміру посадового окладу, а управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення щодо вжиття необхідних організаційних заходів щодо попередження ОСОБА_3 про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці відповідно до статті 43 Закону України “Про державну службу”, статті 32 Кодексу законів про працю України (пункт 3 розпорядження).

Посилання апелянта ст. 32 Кодексу законів про працю України, суд апеляційної інстанції до уваги не бере, з огляду на наступне.

З аналізу вищенаведеної статті вбачається, що зміна істотних умов праці може бути визначена законною тільки в тому випадку, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці.

Разом з тим, для спірних правовідносин вищезазначена норма є загальною, оскільки Положення Кодексу законів про працю України регулюють відносини всіх працівників. В даних правовідносинах спеціальним є Закон України «Про державну службу», яким визначені підстави для зміни істотних умов державної служби. Тобто, при оптимізації структури облдержадміністрації відбулась зміна виду структурного підрозділу з Департаменту в Управління. Від виду структурного підрозділу залежить його структура, штатна чисельність, схема посадового окладу та інше.

Посилання позивача на рішення Верховного Суду України є необґрунтованими, оскільки вони стосуються правовідносин, які мають інший характер.

Відповідно до статті 11 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 2 Закону України “Про державну службу” керівник державної служби в державному органі - посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов'язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі.

Частиною другої статті 6 Закону України “Про державну службу” встановлено категорії посад державної служби та посади голів місцевих державних адміністрацій віднесено до категорії “А” (вищий корпус державної служби).

На підставі зазначених норм законодавства головою здійснювалось попередження директора Департаменту.

У зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 16 пункту 9 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням голови від 25.05.2016 № 295, директор Департаменту призначає на посаду та звільняє з посади в порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців Департаменту, ОСОБА_1 надано доручення щодо попередження у встановленому чинним законодавством порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до статті 43 Закону України “Про державну службу”, статті 32 Кодексу законів про працю України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Таким чином, працівників Департаменту попереджено про зміну істотних умов праці з 08.11.2017. Тобто, трудові права позивача та працівників колишнього Департаменту розпорядженням голови ЛОДА від 07.09.2017 № 638 “Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік” також не порушені.

Також, суд апеляційної інстанції вказує на те, що позивач погодився на продовження проходження державної служби.

Саме апелянтом було підготовлено і надано на затвердження голові облдержадміністрації штатний розпис Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік, а також положення про Управління, посадові інструкції керівника та його заступників; здійснено організаційно-правові заходи, пов’язані з перейменуванням юридичної особи, яку він очолює.

Щодо доводів апелянта стосовно того, що позивач не брав участь у створенні розпорядження від 29.08.2017 року № 596, суд зазначає наступне.

Згідно п. 89 Регламенту Луганської облдержадміністрації від 03.04.2017 року № 202, який регулює організаційні та процедурні питання діяльності Луганської обласної державної адміністрації, голова на виконання актів законодавства, доручень Прем1єр-міністра України, за власною ініціативою видає одноособово в межах повноважень облдержадміністрації розпорядження.

Відповідно до п. 92 Регламенту проекти розпоряджень підлягають обов’язковому погодженню із заінтересованими структурними підрозділами облдержадміністрації, а у разі потреби – з іншими органами.

Головний розробник самостійно визначає заінтересовані структурні підрозділи облдержадміністрації, апарату та інші органи, виходячи зі змісту основних положень проекту розпорядження.

Головний розробник організовує, спрямовує і координує роботу заінтересованих структурних підрозділів облдержадміністрації, апарату та інших органів з розроблення проекту розпорядження, вживає вичерпних заходів для врегулювання розбіжностей у їх позиціях щодо проекту, отримує від них інформаційно-аналітичні та інші необхідні матеріали.

Проекти розпоряджень обов’язково візуються: директором Департаменту фінансів облдержадміністрації, якщо містять питання фінансового характеру; директором Департаменту економічного розвитку, торгівлі та туризму облдержадміністрації, якщо містять ознаки регуляторного акта та з питань, пов’язаних з планами і програмами соціально-економічного розвитку; заступником керівника апарату-начальником управління по роботі з персоналом апарату - з питань управління персоналом та державної служби; начальником відділу фінансового забезпечення апарату, якщо передбачаються витрати державних бюджетних коштів; завідувачем сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату, які є нормативно-правовими актами, з метою виявлення причин, що призводять чи можуть призвести до вчинення корупції або пов’язаних з корупцією (т. 1 а.с. 157-164).

Відповідно до пп. 1, 2 п. 6 Положення про управління по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації зазначене управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема організовує роботу щодо розробки структури облдержадміністрації, розробляє і бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, що стосуються питань управління персоналом, трудових відносин та державної служби.

У зв’язку з цим головним розробником проекту розпорядження від 29.08.2017 року № 596 було управління по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації, яким самостійно визначались заінтересовані структурні підрозділи облдержадміністрації, її апарату, що брали участь в опрацюванні та погодженні проекту розпорядження, з урахуванням вимог Регламенту.

Штатний розпис та кошторис Департаменту затверджує голова за пропозицією директора Департаменту відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.2017 року № 228.

Таким чином, Департамент був головним розробником проекту розпорядження від 07.09.2017 № 638.

Участь у визначенні головою структури облдержадміністрації її структурних підрозділів законодавством не передбачено.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що скорочення чисельності працівників Департаменту та перейменування в Управління, збільшення чисельності Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації, внесення змін до структури апарату облдержадміністрації здійснено головою у зв’язку з оптимізацією структури облдержадміністрації, а не Департаменту.

Щодо посилання апелянта на лист Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.09.2017 року № 5/1-31/8134-17, який на думку позивача свідчить про необґрунтованість та безпідставність прийняття розпоряджень, то в ньому міститься прохання не змінювати структури та скорочення чисельності Департаменту, а всебічно сприяти його діяльності та не вживати заходи, які можуть призвести до зменшення рівня ефективності функціонування цього структурного підрозділу.

Разом з тим, Управління є самостійним структурним підрозділом у складі облдержадміністрації, яким виконуються всі завдання та функції, які належать до його повноважень щодо забезпечення стабільного та ефективного функціонування екологічної та природоохоронної сфери. Тобто, перейменування Департаменту в Управління екології та природних ресурсів не призвело до зменшення рівня ефективності функціонування цього структурного підрозділу.

Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наявними в матеріалах справи доказами доведено, що розпорядження від 29.08.2017 року № 596 та від 07.09.2017 року № 638 видані на підставі, в межах та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги щодо визнання незаконними та скасування розпоряджень від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 задоволенню не підлягають.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 р. у справі № 812/1858/17 – залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 р. у справі № 812/1858/17 – залишити без змін.

Повне судове рішення складено 17 травня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Л.В. Ястребова

ОСОБА_4