
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/1259/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
16 квітня 2018 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (надалі - відповідач) та, з урахуванням заяви від 02.05.2018 /а.с. 98/, просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо складання довідки про грошове забезпечення без зазначення додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; Наказом МВС України від 31.12.2007 №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ"; Положенням "Про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженого наказом МВС України від 31.12.2007 №499, у відповідності до статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", та передачі її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області такими, що порушують право ОСОБА_1;
- зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти та видати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури га умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; Наказом МВС України від 31.12.2007 №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ"; Положенням «Про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 №499, у відповідності до статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", з урахуванням та зазначенням таких складових грошового забезпечення: (основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії) в таких розмірах: 1) посадовий оклад - 850,00 грн, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125,00 грн; 3) надбавка за вислугу років 35%; 4) надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%; 5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; 6) надбавка за оперативно-службову діяльність 50%; 7) доплата за службу в нічний час 35%; 8) премії 50%; 9) матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки; 10) інші платежі та доплати (обрахувавши в сумовому виразі) (з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України);
- додатково зарахувати до вислуги років час навчання ОСОБА_1 у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України, що становить - 3 роки 5 місяців 25 днів із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, що становить - 1 рік 8 місяців та 28 днів служби;
- зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області передати вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію у зв'язку з інвалідністю на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На переконання позивача, при видачі документів для обчислення пенсії відповідачем безпідставно занижено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та не включені до довідки про розмір грошового забезпечення окремі виплати, з яких сплачено єдиний внесок (страхові внески), а також не зараховано до вислуги років час навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України. За твердженням позивача він неодноразово звертався до відповідача із заявами про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, однак отримав відмову, у зв'язку з чим вимушений звернутись до суду за захистом свої прав.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення доказів.
08.05.2018 судом одержано відзив відповідача на позов, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. При цьому зазначив, що в силу вимог частини другої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 обов'язковою умовою для зарахування до вислуги років періоду навчання у вищих цивільних навчальних закладах є присвоєння особі після закінчення навчання офіцерського (спеціального) звання. А оскільки позивачу відповідне звання опісля закінчення у 1995 році Лубенського медичного училища Міністерства охорони здоров'я України не присвоювалось, підстави для зарахування до його вислуги років періоду навчання у зазначеному ВНЗ відсутні.
З приводу зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача для призначення пенсії надбавки за службу (роботу) в умовах режимних обмежень та надбавки за оперативно-службову діяльність представник відповідача зауважив, що відповідні надбавки не включені до довідки, оскільки за останні 24 календарні місяці перед звільненням їх виплата ОСОБА_1 не проводилась.
Так само, за твердженням відповідача, позивачу не нараховувалась доплата за службу у нічний час, а на виплачені суми індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні не нараховувався та не утримувався єдиний соціальний внесок, що унеможливлює їх врахування при призначенні пенсії в силу вимог частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
До того ж, наказом УМВС України в Полтавській області від 11.11.2010 №318 о/с позивачу встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування у довідці про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії відповідної надбавки у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
14.05.2018 судом одержано відповідь ОСОБА_1 на відзив, у якій позивач просив не приймати до уваги доводи відповідача з підстав, наведеним ним у позові.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
У судове засідання 15.05.2018 учасники справи не прибули.
Позивач у позовній заяві зазначив, що в разі його відсутності не заперечує проти розгляду справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на неявку в судове засідання всіх учасників справи, беручи до уваги достатність наданих сторонами доказів та відсутність потреби заслухати в судовому засіданні свідка чи експерта, суд розглянув справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справи з 1999 року, остання займана посада - старший слідчий слідчого відділення Лубенського МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області /а.с. 146, 160-161/.
Наказом УМВС України в Полтавській області від 31.03.2015 №160 о/с позивача звільнено із займаної посади на підставі пункту 64 "б" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (у запас через хворобу) /а.с. 144/.
Залученою до матеріалів справи копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0560869 /а.с. 32/ підтверджено, що позивача встановлено другу групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивач з травня 2015 року є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію у зв'язку з інвалідністю на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджено пенсійним посвідченням від 24.05.2017 серії НОМЕР_1, копія якого залучена до матеріалів справи /а.с. 33/.
Не погоджуючись із розміром та складовими грошового забезпечення, зазначеного у довідці для призначення пенсії, позивач упродовж 2017-2018 років неодноразово звертався до МВС України та УМВС України в Полтавській області (в особі Ліквідаційної комісії) із заявами про надання роз'яснень з питань визначення розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, та про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення /а.с. 34-62/.
04.04.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області складено довідку про розмір нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.04.2013 по 31.03.2015 /а.с. 121/ із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить із такого.
Перш за все суд зауважує, що у межах даного провадження предметом спору є бездіяльність відповідача щодо не видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії із зазначенням основних та додаткових його видів.
Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, окрім іншого, перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Частиною другою статті 1 названого Закону визначено, що особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Статтею 18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, при обчисленні пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, враховуються лише ті види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок. Окрім того, відповідні види грошового забезпечення враховуються у розмірах, фактично виплачених такій особі.
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Суд встановив, що для обчислення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 УМВС України в Полтавській області складено та надано у 2015 році до територіального органу Пенсійного фонду грошовий атестат позивача та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 154-156/.
Дослідивши залучену до матеріалів справи копію грошового атестата №8 від 16.04.2015 вих. №5495, виданого Лубенським МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області ОСОБА_1, суд встановив, що грошове забезпечення позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ складалось з: посадового окладу у розмірі 850,00 грн, окладу за спеціальним званням - 125,00 грн, надбавки за вислугу років - 292,50 грн (30%), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 633,75 грн (50%), премії у розмірі 50% - 950,63 грн, індексації у розмірі 1036,52 грн /а.с. 154-155/.
У свою чергу, до довідки від 16.04.2015 вих. №5496 про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2013 по 31.03.2015 включені відомості про виплату позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії /а.с. 156/.
Разом з цим, у позовній заяві позивач просить суд зобов'язати відповідача скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, до якої включити: посадовий оклад у розмірі 850,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125,00 грн; надбавку за вислугу років у розмірі 35%; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100%; надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%; надбавку за оперативно-службову діяльність у розмірі 50%; доплату за службу в нічний час у розмірі 35%; премію - 50%; матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні основної відпустки; інші платежі та доплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оцінюючи правомірність позовних вимог позивача, суд зауважує, що складений Лубенським МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області 16.04.2015 грошовий атестат ОСОБА_1 містить інформацію про розмір посадового окладу позивача в сумі 850,00 грн, а окладу за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125,00 грн /а.с. 154/.
Надбавка за вислугу років позивачу врахована у розмірі 292,50 грн, що становить 30% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.
Так, підпунктом 1 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачено виплату надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 29.
За змістом додатку 29 до названої Постанови, розмір надбавки у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням за наявності вислуги від 15 до 20 років становить 30%.
Наказом УМВС України в Полтавській області від 31.03.2015 №160 о/с підтверджено, що на момент звільнення з органів внутрішніх справ вислуга років станом на 31.03.2015 складала 18 років 07 місяців 17 днів /а.с. 144/.
Таким чином, за останні 24 календарні місяці перед звільненням позивачу фактично нараховувалась та виплачувалась надбавка за вислугу років у розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, що становить 292,50 грн /(850,00 грн + 125,00 грн) х 30%/.
А тому, саме даний розмір надбавки включений до грошового атестата позивача.
Суд враховує, що за зверненням позивача ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у травні 2017 року складено висновок про зарахування до вислуги років ОСОБА_1 періоду заочного навчання в Університету внутрішніх справ України з 10.10.1995 по 14.08.1996 у кількості 00 років 05 місяців 02 дні /а.с. 148-150/.
На цій підставі наказом за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 02.06.2017 №691 о/с внесено зміни до пункту наказу УМВС України в Полтавській області від 31.03.2015 №160 о/с та визначено, що вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.03.2015 складала 19 років 00 місяців 19 днів /а.с. 147/.
Водночас суд зауважує, що наведене не призвело до зміни розміру надбавки позивача за вислугу років.
А оскільки надбавка за вислугу років позивачу фактично нарахована та виплачена у розмірі 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, роботодавець правомірно вказав у грошовому атестаті ОСОБА_1 розмір такої надбавки у сумі 292,50 грн /а.с. 154/.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань позивачу фактично нараховувалась та виплачувалась у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, як те визначено наказом УМВС України в Полтавській області від 11.11.2010 №318 о/с /а.с. 145/.
Так, відповідно до підпункту 2.5.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896 (надалі - Інструкція №499), особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
При цьому, підпунктом 2.5.2 названої Інструкції встановлено, що порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань.
Оскільки наказом УМВС України в Полтавській області від 11.11.2010 №318 о/с передбачено виплату позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, до грошового атестата позивача правомірно включено відомості про нарахування та виплату відповідної надбавки у розмірі 633,75 грн /(850,00 грн + 125,00 грн + 292,50 грн) х 50%/.
Стосовно нарахування позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та надбавки за оперативно-службову діяльність у розмірі 50% відповідач у відзиві на позов зауважив, що вказані надбавки не могли бути враховані при поданні документів для призначення пенсії позивачу, оскільки за останні два роки перед звільненням їх нарахування та виплата ОСОБА_1 не проводились.
Так, відповідно до підпункту 2.9.4 Інструкції №499 надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом.
Згідно з підпунктом 2.9.5 Інструкції №499 у рапорті зазначаються: дата оформлення допуску особи рядового чи начальницького складу до державної таємниці, форма допуску, ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю, з якими за функціональними обов'язками за посадою постійно працює особа рядового чи начальницького складу, номер номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці.
Як встановлено судом зі змісту листа ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 23.10.2017 вих. №Т-476/115/39/01-2017, за даними особової картки нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 протягом 24 календарних місяців служби перед звільненням надбавка за службу в умовах режимних обмежень позивачу не нараховувалась та не виплачувалась /а.с. 46/.
Доказів на спростування наведеної інформації суду не надано.
Залучені до матеріалів справи копії наказів УМВС про надання та припинення доступу до державної таємниці майорові міліції ОСОБА_1 не містять вказівки про виплату позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень /а.с. 48-51/.
Крім того, відповідно до підпункту 2.6.1 Інструкції №499 особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Підпунктом 2.6.2 цієї Інструкції визначено, що розмір надбавок установлюється індивідуально особам середнього, старшого і вищого начальницького складу керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ на підставі мотивованого подання керівника структурних підрозділів та оголошується наказом.
Як зазначив відповідач у відзиві на позов, наказ про встановлення ОСОБА_1 згаданої надбавки у період з квітня 2013 року по березень 2015 року в УМВС України в Полтавській області не видавався.
Наведену обставину підтверджено також листом ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 17.10.2017 вих. №Т-456/115/39/01-2017 /а.с. 55/.
За таких обставин, беручи до уваги те, що суду не надано доказів нарахування та виплати позивачу в останні 24 календарні місяці служби перед звільненням надбавки за службу в умовах режимних обмежень та надбавки за оперативно-службову діяльність, підстави для включення таких надбавок до довідки про розмір грошового забезпечення позивача відсутні.
Аналогічного висновку суд дійшов щодо наявності підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача доплати за службу у нічний час. При цьому суд виходить з того, що відповідна доплата позивачу фактично не нарахована та не виплачена.
Суд вкотре звертає увагу на те, що в силу вимог вищенаведених нормативно-правових актів до довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії включаються відомості лише про ті види оплати праці, які були фактично нараховані та виплачені особі.
Водночас незгода позивача із розміром та видами нарахованого за період проходження служби в органах внутрішніх справ грошового забезпечення є підставою для пред'явлення окремого позову про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату таких видів грошового забезпечення у розмірах, визначених чинним законодавством.
При цьому суд звертає увагу на рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 (справа за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України "Про оплату праці"), у якому Суд зауважив, що праву працівника на належну заробітну плату кореспондує обов'язок роботодавця нарахувати йому вказані виплати, гарантовані державою, і виплатити їх. При цьому право працівника не залежить від нарахування йому відповідних грошових виплат. Тому незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат, працівник, у разі порушення законодавства про оплату праці, має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати (абзац сьомий підпункту 2.1 пункту 2 мотивувальної частини).
У разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, зокрема й за час простою, який мав місце не з вини працівника, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат (пункт 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013).
Тож позивач у випадку незгоди із недоотриманим розміром грошового забезпечення не позбавлений права звернутися до суду про стягнення ненарахованих надбавок.
При цьому, право позивача вимагати включення цих надбавок до відповідної довідки виникне у нього лише в тому випадку, коли спірні суми йому будуть нараховані та реально виплачені, а також на ці кошти роботодавцем буде сплачено ЄСВ.
У свою чергу, оскільки на момент розгляду судом даної справи не встановлено фактів нарахування та виплати позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-службову діяльність, доплати за службу у нічний час, а також надбавки за вислугу років у розмірі 35% та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100%, підстави для включення даних надбавок у визначених позивачем розмірах до довідки про грошове забезпечення для призначення пенсії відсутні.
Премія до грошового атестату ОСОБА_1 включена у розмірі 50% /а.с. 154/, як про те просить позивач.
Щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги при звільненні, суд звертає увагу на таке.
Відповідачем до матеріалів справи надано довідку від 05.05.2018 вих. №4/2226, якою повідомлено про те, що протягом останніх 24 місяців служби перед звільненням ОСОБА_1 нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення: у 2013 році - 850,00 грн, у 2014 році - 850,00 грн, у 2015 році - 850,00 грн, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у 2013 році - 520,00 грн, індексацію: у 2013 році - 5633,52 грн, у 2014 році - 9439,52 грн, у 2015 році - 3109,56 грн, а також одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25666,92 грн. Єдиний соціальний внесок на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань нараховувався та утримувався, а на суму індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні - ні /а.с. 168/.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15 дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
За таких обставин, враховуючи те, що з нарахованої та виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримано єдиний соціальний внесок, суми таких допомог мають бути враховані при призначенні позивачу пенсії.
Разом з тим, як підтверджено залученою до матеріалів справи копією грошового атестата відповідач суми вказаних виплат не зазначив /а.с. 154/.
У свою чергу, з індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок не утримувався, у зв'язку з чим підстави для зазначення даних виплат у довідці про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії (грошовому атестаті) відсутні.
Керуючись принципом верховенства права та зважаючи на приписи частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області скласти довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням виплачених ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення за 2013-2015 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і подати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Щодо позовних вимог про зарахування до вислуги років часу навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України, суд дійшов такого висновку.
За змістом частини другої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ) до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Так само, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 визначено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 у справі №21-411а14 за результатами аналізу наведених норм закону дійшов висновку, що до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону №2262-XII додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік за шість місяців.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач навчався у Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України у період з 1991 року по 1995 рік /а.с. 64/, яке відповідно до Закону України № 1060-XII "Про освіту" 1991 року відносилось до вищих навчальних закладів, однак після його закінчення офіцерське звання позивачу не присвоювалось.
Разом з тим, спеціальне звання "лейтенант міліції" ОСОБА_1 присвоєно наказом УВС від 26.09.1999 №184 о/с після закінчення Університету внутрішніх справ (період навчання з 14.08.1996 по 26.06.1999).
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування до вислуги років позивача періоду навчання у Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи у взаємозв'язку із наведеними вище нормами чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 частково.
Позивач від сплати судового збору звільнений, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду та вирішується залежно від фактичних обставин справи.
У цій справі у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили, а тому вжиття заходів судового контролю не є необхідним.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 205, 229, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не складення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення за 2013-2015 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням додатково виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення за 2013-2015 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та подати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.О. Єресько