Рішення № 74026378, 16.05.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
814/912/18
Номер документу
74026378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2018 р. № 814/912/18 м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54042

до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018

про:визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії, зобов’язання перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі і доплатою різниці між заробітною платою, встановленою згідно з новими умовами праці, з якої сплачений єдиний внесок на обов’язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідок від 31.08.2017 № 7/1-1323/17 та від 31.08.2017 за № 7/1-1324/17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої Управлінням державної судової адміністрації України в Миколаївській області, з 04.09.2017.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства розрахував пенсію без урахування доплат до окладу. Різниця між заробітною платою, встановленою згідно з новими умовами праці, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески враховуються у заробіток ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідач заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивач з 01.10.2017 отримує пенсію відповідно до вимог Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Чинним законодавством не передбачено врахування до заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям доплату різниці між заробітною платою, визначеною за попередніми умовами праці та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці.

Дослідив докази і письмові пояснення, суд дійшов висновку:

Позивач працює старшим секретарем Ленінського районного суду м. Миколаєва і з 04.09.2017 перебуває на обліку в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області та отримує пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу».

14.02.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати.

28.02.2018 Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду надало позивачу відповідь, в якій зазначила, що для призначення пенсії державним службовцям включення доплати різниці між заробітною платою, визначеною за попередніми умовами оплати праці та розміром заробітної плати, встановленої за новими умовами оплати праці, чинним законодавством не передбачено.

Пунктом10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" відповідно до цієї статті у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.7 розділу ХІ Закону України «Про державну службу № 889 передбачено, що умови оплати праці працівників органів державної влади, інших державних органів, їх апаратів (секретаріатів), державних підприємств, установ та організацій, органів влади Автономної Республіки Крим, які на день набрання чинності цим Законом є державними службовцями, визначаються Кабінетом Міністрів України і не можуть передбачати зменшення розміру їх заробітної плати.

Відповідач посилається на те, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.37 Закону № 3723).

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідач обґрунтовує правомірність своїх дій тим, що та доплата різниці заробітної плати, яка сплачується на підставі п.7 розділу ХІ Закону України «Про державну службу» № 889 не є заробітною платою, не відноситься до її складових, тому підстав для обчислення пенсії з врахуванням цієї доплати у відповідача немає.

Законом України « Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основаної, додаткової та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу).

Згідно зі ст.66 Закону України « Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відтак, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, тому різниця між заробітною платою, визначеною згідно з попередніми умовами праці і розміром заробітної плати, встановленої згідно з новими умовами оплати праці, на яку нараховувався єдиний внесок, повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати(доходи) для обчислення пенсії Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003 та Закон України « Про пенсійне забезпечення», по відношенню до яких Закон України « Про державну службу» є загальним.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позовні вимоги в частині визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії належить задовольнити.

Позовні вимоги в частині зобов’язання здійснити певні дії підлягають задоволенню не з 04.09.2017, оскільки відповідно до ст.37 Закону № 3723, тимчасово по 30.09.2017 особам, які займають посади державних службовців пенсії не виплачуються, тому у відповідача обов’язок перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію з урахуванням всіх складових заробітної плати виникає з 01.10.2017, тому цю позовну вимогу належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) задовольнити частково.

2. Визнати неправомірною відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 41250753) у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

3. Зобов’язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 41250753) перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі і доплатою різниці між заробітною платою, встановленою згідно з новими умовами праці, з якої сплачений єдиний внесок на обов’язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідок від 31.08.2017 № 7/1-1323/17 та від 31.08.2017 за № 7/1-1324/17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої Управлінням державної судової адміністрації України в Миколаївській області, з 01.10.2017.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 528,60 грн. (п'ятсот двадцять вісім гривень 60 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.999837551.1 від 29.03.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко