Рішення № 74024329, 08.05.2018, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
916/56/18
Номер документу
74024329
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" травня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/56/18Господарський суд Одеської області у складі судді Власовій С.Г.,

при секретарі судового засідання Граматик Г.С.

за участю представників сторін:

В судових засіданнях приймали участь представники сторін:

від позивача: Пахомов В.В., згідно довіреності №898 від 14.12.2017р.;

від відповідача: Чернова Г.А., згідно довіреності №284/исх-гс від 28.12.2017р.; Шелудько О.В., згідно довіреності №01-36/40 від 27.12.2017р., Тарановський Д.С. згідно довіреності №01-36/42 від 27.12.2017р.;

від третьої особи: Шелудько О.В., згідно довіреності №01-36/40 від 27.12.2017р.; Штоля А.О. згідно довіреності №281/исх-гс від 28.12.2017р.; Горяча К.І. згідно довіреності №47/вих-мр від 20.02.2018р.

В судовому засіданні 08.05.2018р. приймали участь представники сторін:

від позивача: Пахомов В.В.згідно довіреності реєстр.№898 від 14.12.2017р.;

відповідача: Шелудько О.В. згідно довіреності №01-36/40 від 27.12.2017р.;

від третьої особи: Горяча К.І. згідно довіреності №47/вих-мр від 20.02.2018р.

присутня: ОСОБА_7 згідно посвідчення НОМЕР_2 від 06.07.2017.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/56/18:

За позовом: Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)

до відповідача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Одеської міської ради (65004, м. Одеса, площа Думська, буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691).

про визнання недійсним результатів конкурсу по наданню у оренду об'єкту нерухомого майна, який відбувся 11.12.2017р.

СУТЬ СПОРУ: 10.01.2018р. до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради згідно якої позивач просить суд визнати недійсним результати конкурсу, який відбувся 11.12.2017р. по наданню у оренду об'єкту нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради по нежитловим приміщенням першого поверху №501 загальною площею 957,9кв.м., які розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.01.2018р. справу №916/56/18 розподілено до розгляду суддею Власовою С.Г.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.01.2018р. відкрито провадження у справі №916/56/18; ухвалено розглядати справу №916/56/18 за правилами Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017р.) за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на "06" лютого 2018р. об 11год.00хв.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.01.2018р. залучено до участі у справі Одеську міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.01.2018р. до закінчення розгляду справи по суті вжито заходів до забезпечення позову шляхом накладення арешту на нежитлові приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9 (дев'ятсот п'ятдесят сім цілих і дев'ять десятих) кв.м., які розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18; до закінчення розгляду справи по суті вжито заходів до забезпечення позову шляхом заборони Департаменту комунальної власності Одеської міської ради готувати на вносити на розгляд Ради будь-які проекти рішень, пов'язаних з реалізацією (відчуженням) майна - приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9 (дев'ятсот п'ятдесят сім цілих і дев'ять десятих) кв.м., які розташовані за адресою: м. Одеса, Десантниий бульвар, 18 (реєстраційний номер майна - 9806723).

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.02.2018р. відмовлено ФОП Одарій О.О. у задоволенні клопотання від 06.02.2018р. за вх.№2-806/18 про витребування доказів у порядку статтею 42, 81 ГПК України.

Задля можливості надання часу для підготовки до розгляду справи шляхом подання письмових пояснень та заперечень, а також належних доказів на підтвердження своїх позицій, неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, ухвалою суду від 06.02.2018р. підготовче засідання відкладене судом на "27" лютого 2018р. об 12год.00хв.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.02.2018р., задля можливості надання часу позивачу підготувати свої письмові заперечень на відзив відповідача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, а також належних доказів на підтвердження своїх позицій, неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, підготовче засідання відкладене господарським судом на "15" березня 2018р. об 14год.30хв.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.03.2018р. строк підготовчого провадження у справі №916/56/18 продовжено до 16.04.2018р., а також зважаючи на задоволення клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання від 15.03.2018р. вх.№6087/18, неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, необхідності надання часу відповідачу та третій особі для підготовлення письмових пояснень на клопотання позивача про витребування доказів (вх.№2-1584/18 від 15.03.2018р.), підготовче засідання відкладено на "29" березня 2018р. об 11год.00хв.

Зважаючи на усне клопотання позивача про відкладення розгляду справи задля можливості надання часу для підготовки до розгляду справи шляхом подання належних доказів на підтвердження своєї позиції, яке підтримане відповідачем, неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України у даному підготовчому засіданні, ухвалою суду від 29.03.2018р. підготовче засідання відкладено господарським судом на "12" квітня 2018р. об 12год.00хв.

Судове засідання, призначене на 12.04.2018р., не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Власової С.Г. з 11.04.2018р. на лікарняному, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку, яку долучено до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.04.2018р. призначено підготовче засідання по справі №916/56/18 на "24" квітня 2018р. об 10год.00 хв.

Судове засідання, призначене на 24.04.2018р., не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Власової С.Г. з 17.04.2018р. на лікарняному, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку, яку долучено до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.05.2018р. призначено підготовче засідання по справі №916/56/18 на "08" травня 2018р. об 11год.00хв.

В судовому засіданні 08.05.2018р. сторонами подано до суду заяву, згідно якої представники ФОП Одарія О.О., Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Одеської міської ради просять суд розглядати спір по суті в даному судовому засіданні та повідомили, що ними надано усні пояснення щодо відсутності можливості укласти мирову угоду у справі, надано усі докази, необхідних для розгляду справи, а також повідомлено суд про усі відомі їх обставини в порядку ст. 182 ГПК України.

Ухвалою суду від 08.05.2018р. закрито підготовче провадження у справі №916/56/18 за позовом Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеської міської ради про визнання недійсним результатів конкурсу по наданню у оренду об'єкту нерухомого майна, який відбувся 11.12.2017р.; розгляд справи по суті призначено на "08" травня 2018р. об 11год. 45хв.

Позивач заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, зазначає, що 04.11.2017р. Департаментом комунальної власності Одеської міської ради оголошено конкурс на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень першого поверху №501, загальною площею 957, 9кв. м, які розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, терміном на 2 роки та 11 місяців, про що розміщено повідомлення у газеті Одеської міської ради «Одеський вістник» від 04.11.2017р. №44 без зазначення об'єкта оренди за цільовим призначенням тощо. Крім того, за твердженнями позивача, листом від 07.12.2017р. №01-13/6830 відповідач повідомив позивача про те, що він став попереднім переможцем конкурсу з оренди вказаного комунального майна та зазначив, що другий етап конкурсу відбудеться 11.12.2017р., а також листом від 12.12.2017р. №01-13/6990 відповідач повідомив позивача про те, що комісією визначений переможець конкурсу.

Відтак, позивач вважає, що процедуру проведення конкурсу здійснено з грубим порушенням п. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" з огляду на наступне. Зазначена правова норма не передбачає вибору способу доведення до населення відомості про проведення конкурсу та чітко встановлює обов'язок розміщення таких відомостей і в друкованих засобах масової інформації і на веб-сайтах орендодавця, однак, в порушення вказаної норми Департаментом комунальної власності Одеської міської ради інформацію про оголошення конкурсу на право укладання договору оренди комунального майна м. Одеси розміщено лише в газеті "Одеській вісник", на офіційному веб-сайті орендодавця (http://www.odessa.ua/departments/52916 у розділі "Оголошення" відсутня така інформація і на офіційному веб-сайті м. Одеси (http://www.odessa.ua). А тому позивач стверджує, що відсутність загальнодоступності до інформації призвело до обмеження прав зацікавлених у оренді комунального майна осіб (у т.ч. державних та комунальних підприємств).

Крім того, представник ФОП Одарій О.О. зазначає, що порядок передачі майна, що перебуває у комунальній власності м. Одеси встановлюється Положенням про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови №1310-01р від 11.12.1999р., п. 2.2 якого передбачено, що опублікована інформація про об'єкт, який підлягає передачі в оренду за конкурсом, повинна містити ряд відомостей, у тому числі основні вимоги до умов експлуатації об'єкта, однак, опублікована інформація у газеті "Одеській вісник" (випуск 04.11.2017р. №44) не містила повного переліку відомостей щодо об'єктів - нежитлових приміщень, які підлягали передачі в оренду за конкурсом, зокрема щодо основних умов експлуатації об'єктів комунальної власності, а відсутність в оголошені про проведення конкурсу на право укладання договору оренди комунального майна повної інформації щодо умов експлуатації цього майна, призвело до порушення порядку проведення конкурсу та обмежило зацікавлених осіб права на інформацію. Обмеження інформації про переможця конкурсу, отримання протоколу засідання конкурсної комісії свідчіть про порушення умов змагальності та рівності всіх суб'єктів оренди.

Також, позивач додає, що немає жодних посилань на такий фактор як цільове призначення об'єкту оренди, під який потенційний орендар повинен мати відповідні класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 (КВЕД-2010). Посилаючись на ст.ст. 258, 259 Господарського кодексу України, позивач відмічає, що чітке визначення видів господарської діяльності необхідне, зокрема, для сучасного інформаційного забезпечення управління народним господарством, для гармонізації національної правової системи з міжнародними вимогами до здійснення економічної діяльності, для розробки суб'єктами господарювання своїх статутів (положень) та використання ними відповідної інформації про характер діяльності та інші показники різних господарюючих суб'єктів з метою планування та здійснення власної господарської діяльності, а тому комісією в обов'язковому порядку слід було правильно встановити відповідність КВЕД учасників конкурсу умовам останнього, чого не зроблено. Тому, позивач вважає, що визначення переможця конкурсу відбулось із порушенням норм чинного законодавства, а, відтак, його результати підлягають визнанню недійсними.

05.02.2018р. за вх.№2320/18 до канцелярії Господарського суду Одеської області від представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшов відзив на позов, в якому останній повністю заперечує проти задоволення позовних вимог ФОП Одарія О.О. та вказує, що нежитлові приміщення загальною площею 957,9 кв.м, що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18 належать територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності від 01.09.2008р. серії САС №189382, виданого на підставі рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.10.2006р. №579. Між тим, 27.09.2017р. на адресу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшла заява від ФОП Одарія О.О. стосовно передачі в оренду вказаного вище нежитлового приміщення, на яку Департаментом листом №01-13/5227 від 11.10.2017р. було повідомлено ФОП Одарія О.О. про те, що було прийнято рішення про проведення конкурсу на право оренди на вищевказаний об'єкт, а також що інформація стосовно дати та умов проведення конкурсу буде оголошено в засобах масової інформації. Зважаючи на що, як зазначає представник відповідача, 03.11.2017р. Протоколом №08-17/1 на засіданні конкурсної комісії про право укладання договорів оренди на нежитлові приміщення, зокрема, нежитлового приміщення, розташованого за адресою: Десантний бульвар, 18, було затверджено умови та строки проведення конкурсу, публікацію інформації про проведення конкурсу про право на укладання договорів оренди та умов в газеті «Одесский вестник» 04.11.2017р., вартість об'єкта за незалежною оцінкою, яка була виготовлена для розрахунку орендної плати становить 7 306 000,00грн., стартовий розмір орендної плати без урахування ПДВ - 48 706,67грн., ПДВ - 9741,33грн., термін оренди - 2 роки 11 місяців з дати підписання договору оренди, а також зазначені основні вимоги щодо умов конкурсу, перелік документів для участі в конкурсі, а також обов'язки переможця конкурсу. Подалі, листом №01-13/5851 від 06.11.2017р. Департамент повідомив ФОП Одарія О.О. про те, що інформація стосовно умов конкурсу опубліковано в газеті «Одесский вестник».

Між тим, посилаючись на п. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» відповідач стверджує, що оскільки Положенням про Департамент комунальної власності Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2752-VІ на Департамент не покладено обов'язок розміщення інформації про проведення конкурсу та офіційний сайт у Департамента відсутній, 03.11.2017р. вказане оголошення було розміщено на офіційному сайті власника майна - орендодавця Одеської міської ради http://omr.gov.ua, у якому було зазначено основну вимогу щодо умов конкурсу - найбільший запропонований розмір місячної орендної плати порівняно з початковою орендною платою, при обов'язковому забезпеченні виконання наведених умов конкурсу.

Крім того, представник Департаменту комунальної власності ОМР зазначає, що 28.11.2017р. Протоколом №08-17/2 на засіданні конкурсної комісії на про право укладання договорів оренди на нежитлові приміщення, зокрема нежитлового приміщення, розташованого за адресою: Десантний бульвар, 18, було допущено до участі у конкурсі наступних учасників: ФОП Одарій О.О.; ФОП Онищенко І.В.; ТОВ «Норфбич»; ТОВ «Адвокатська компанія «БІ ЕНД ДЖИ». 05.12.2017р. Протоколом №08-17/3 на засіданні конкурсної комісії на про право укладання договорів оренди на нежитлові приміщення, зокрема нежитлового приміщення, розташованого за адресою: Десантний бульвар, 18, було проведено перший етап конкурсу; ФОП Одарій О.О. запропонував місячну орендну плату в сумі 250000,00грн., із профілем використання - магазин торгівлі споживчими товарами; ФОП Онищенко І.В. запропонував місячну орендну плату в сумі 48800,00грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; ТОВ «Норфбич» запропонував місячну орендну плату в сумі 48900,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; ТОВ «Адвокатська компанія «БИ ЕНД ДЖИ» запропонувала місячну орендну плату в сумі 50001,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи. З урахуванням цього, конкурсною комісією було визначено попереднього переможця конкурсу - ФОП Одарія О.О., оскільки Позивачем у першому конкурсу було запропоновано найбільшу орендну плату.

11.12.2017р. Протоколом №08-17/4 на засіданні конкурсної комісії про право укладання договорів оренди на нежитлові приміщення, зокрема нежитлового приміщення, розташованого за адресою: Десантний бульвар, 18, було проведено другий етап конкурсу; ФОП Одарій О.О. запропонував місячну орендну плату в сумі 300000,00 грн., із профілем використання - магазин торгівлі споживчими товарами; ФОП Оніщенко І.В. запропонував місячну орендну плату в сумі 251000,00грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; ТОВ «Норфбич» запропонував місячну орендну плату в сумі 350000,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; З урахуванням цього було визначено остаточного переможця конкурсу - ТОВ «Норфбич», оскільки останнім було запропоновано найвищу орендну плату.

Подалі, як вказує представник відповідача, Наказом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради «Про результати конкурсу на право укладання договорів оренди об'єктів комунальної власності» від 11.12.2017р. №349 затверджено Протокол №08-17/4 від 11.12.2017р. та результати конкурсу на право укладання договору оренди об'єкту комунальної власності територіальної громади м. Одеси, зокрема нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: Десантний бульвар, 18, з переможцем, який одержав право на укладання договору оренди об'єкта - ТОВ «Норфбич». Таким чином, на думку відповідача, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради діяв у відповідності до вимог законодавства та з дотриманням Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, а тому процедура проведення конкурсу порушена не була, а посилання Позивача на порушення приписів ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та пункту 2.2 Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 11.12.1999р. №1310-01р, на думку відповідача, не обґрунтовані жодними доказами та взагалі є незрозумілим порушуються права.

12.03.2018р. за вх.№5768/18 від третьої особи - Одеської міської ради надійшли письмові пояснення, в яких представник ОМР проти заявленого ФОП Одарієм О.О. позову заперечує, в обґрунтування заперечень вказує, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради діяв у відповідності до вимог законодавства та з дотриманням Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, отже процедура проведення конкурсу порушена не була, а посилання Позивача на порушення приписів ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та пункту 2.2 Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови від 11.12.1999р. №1310-01р не обґрунтовані жодними доказами.

26.03.2018р. за вх.№6840/18 від представника Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надішли доповнення до відзиву, де останній вказує, що у своїй позовній заяві позивач вказує на те, що Департамент не опублікував, відповідно до п. 2.2 Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядженням Одеського міського голови №1310-01р від 11.12.1999р. інформацію щодо умов експлуатації об'єкта. Згідно до п.п. 2.2. п. 2 Положення - опублікована інформація про об'єкт, який підлягає здачі в оренду за конкурсом, повинна містити наступні відомості: назва об'єкта, його місце розташування; кінцевий термін прийняття заяв про участь у конкурсі; час та місце проведення конкурсу; основні вимоги до умов експлуатації об'єкта; початковий розмір орендної плати на місяць; термін, на який буде укладатися договір оренди; іншу необхідну інформацію. Відповідно до п. п. 3 п. 2. Постанови КМУ від 04.10.1995р. №786 „Про Методику розрахунку порядку використання плати за оренду державного майна" зі змінами та доповненнями у випадку визначення орендатора на конкурсних засадах, орендна плата, вирахувана за методикою, вважається стартовою, а її розмір може бути збільшений за результатами конкурсу. Таким чином та враховуючи п. 1.4. вищевказаного Положення, представник відповідача додає, що Департамент при визначенні переможця конкурсу надає перевагу орендарю, який запропонував найбільший розмір орендної плати з метою ефективного використання комунального майна та поповнення бюджету міста.

Окрім цього, представник ДКВ ОМР стверджує, що Позивачем ототожнюються поняття умови експлуатації та профіль використання, проте, дані поняття є різними. Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за договором оренди орендаря може бути зобов'язано використовувати об'єкт оренди за цільовим призначенням відповідно до профілю виробничої діяльності підприємства, майно якого передано в оренду, та виробляти продукцію в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону. Під умовами експлуатації слід розуміти утримання об'єкта у відповідності до санітарно-технічних, екологічних та протипожежних норм, що зазначається у типовому договорі оренди. Таким чином, умови спеціального використання об'єкту додатково зазначаються у випадку обмеження певного виду діяльності у об'єктах комунального майна.

Тому, як вважає відповідач, Департаментом при проведені конкурсу було дотримано Положення про порядок проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженим розпорядженням міського голови №1310-01р від 11.12.1999р. та усі вимоги Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Клопотання представника відповідача про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи від 30.01.2018р. вх.№2002/18, судом задоволено 01.02.2018р.

Клопотання представника позивача від 12.02.2018р. вх.№3051/18 про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи, судом задоволено 12.02.2018р.; від 27.02.2018р. за вх.№4766/18, від 29.03.2018р. за вх.№7062/18 про залучення до матеріалів справи додаткових документів судом задоволені.

15.03.2018р. за вх.№2-1584/18 до канцелярії Господарського суду Одеської області від представника ФОП Одарій О.О. надійшло клопотання про витребування доказів у порядку ст.ст. 42, 81 ГПК України. Розглянувши вказане клопотання, суд зауважує, що зазначені в пунктах 1 - заяви встановленої форми від учасників конкурсу та в пункті 6, вказані документи, які просить витребувати позивач, посилаючись на необхідність їх залучення до матеріалів справи, надані відповідачем та третьою особою та залучені до матеріалів справи. Стосовно інших доказів, зазначених в пунктах 1,2,3,4,5, які просить витребувати представник позивача, суд зауважує, що в цій частині клопотання не підлягає задоволенню з огляду на те, що вказані позивачем докази не стосуються предмету та підстав позову у справі №916/56/18.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, оцінивши пояснення представників сторін та їх правові позиції, суд встановив наступне:

26.10.2006р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення №579 "Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси", яким вирішено комунальному підприємству «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» провести технічну інвентаризацію об'єктів нежитлового фону комунальної власності, одним із яких визначено: приміщення першого поверху №501, площею 957,9кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

На підставі рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №579 від 26.10.2006р. територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради було видано свідоцтво серія САС №189382 від 01.09.2008р. про право власності на нежитлові приміщення першого поверху №501, що розташований на Десантному бульварі, 18, в м. Одесі.

Наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.04.2015р. №45/1 «Про створення комісії з проведення конкурсів на право укладення договорів оренди будівель (споруд, приміщень), які є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради» наказано затвердити конкурсну комісію з проведення конкурсів на право укладення договорів оренди будівель (споруд, приміщень), які є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради у такому складі Гресь-Соборова Віра Олександрівна - голова комісії, перший заступник директора Департаменту; у разі відсутності голови комісії Гресь-Соборової Віри Олександрівни обов'язки голови комісії покласти на Мікуленка Валерія Валерійовича, в.о. заступника начальника юридичного управління.

Наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 29.06.2016р. №88 «Про внесення змін до наказу директора Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.04.2015р. №45/1 «Про створення комісії з проведення конкурсів на право укладення договорів оренди будівель (споруд, приміщень), які є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси, у новому складі» наказано внести зміни до п. 1 наказу директора Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.04.2015р. №45/1 «Про створення комісії з проведення конкурсів на право укладення договорів оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю»: призначити головою конкурсної комісії на право укладення договорів оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, виконуючого обов'язки заступника директора - начальника управління орендних відносин та відчуження комунального майна Радіонова Володимира Миколайовича; у разі відсутності голови комісії Радіонова Володимира Миколайовича обов'язки голови комісії покласти на Мікуленка Валерія Валерійовича, начальника юридичного управління.

Розпорядженням міського голови м. Одеси Г.Труханова «Про переведення Мікуленка В.В.» переведено Мікуленка Валерія Валерійовича з посади заступника директора департаменту - начальника юридичного управління Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на посаду заступника начальника управління орендних відносин та відчуження комунального майна зазначеного департаменту з окладом згідно з штатним розписом , з 16 червня 2017року.

17.08.2017р. Громадська організація «Дитячо-юнацький спортивний центр спортивного та бального танцю «Еліт Денс» звернулася до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із заявою, в якій просить передати в оренду нежитлове приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, для розміщення організації строком на два роки одинадцять місяців.

13.09.2017р. Адвокатською компанією «БІ ЕНД ДЖІ» подано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заяву про передання в оренду нежитлового приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, для розміщення кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи строком на два роки одинадцять місяців.

27.09.2017р. Фізичною особою-підприємцем Одарієм Олександром Олександровичем подано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заяву, згідно якої заявник просить передати в оренду строком на два роки одинадцять місяців нежитлове приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18 для організації магазину.

27.09.2017р. ФОП Безродна О.В. звернулася до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із заявою, згідно якої заявник просить передати в оренду нежитлові приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, для розміщення кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

29.09.2017р. Фізичною особою-підприємцем Онищенко Інною Вікторівною подано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заяву, за якої заявник просить передати в оренду нежитлові приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, для розміщення кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

Листом від 11.10.2017р. вих.№01-13/5227 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ФОП Одарію О.О., що у відповідності з п. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» зважаючи на надходження двох та більше заяв прийнято рішення провести конкурс на право оренди зазначеного об'єкту; інформація про дату та умови проведення конкурсу на право укладення договору оренди буде оголошена в ЗМІ.

Наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 30.10.2017р. №308 «Про проведення конкурсу на право укладення договорів оренди об'єктів комунальної власності» наказано провести конкурс на право укладення договорів оренди нежитлових будівель, споруд та приміщень, які є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси у вигляді, зокрема, нежитлових приміщень першого поверху №501 площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

Згідно протоколу №08-17/1 від 03.11.2017р. засідання конкурсної комісії на право укладення договорів оренди нежитлових приміщень, розташованих за адресами: Десантний бульвар, 18; вул. Троїцька, 43-Б, вул. Льва Толстого, 4; пров. Катаєва, 8/1 вирішено затвердити додані умови та строки проведення конкурсу; опублікувати інформацію про проведення конкурсу на право укладення договорів оренди та умови в газеті «Одеський вістник» 04.11.2017р.

Наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 03.11.2017р. №332 «Про умови конкурсу на право укладення договорів оренди об'єктів комунальної власності» наказано здійснити заходи щодо розміщення інформаційного повідомлення про умови проведення конкурсу на право укладання договорів оренди у газеті «Одеський вісник» відносно об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у вигляді, зокрема, нежитлових приміщень першого поверху №501 площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

03.11.2017р. на офіційному сайті м. Одеси розміщено повідомлення: «В Одесі проводять конкурс на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень. 5 грудня відбудеться конкурс на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень. Заявки приймаються до 28 листопада» та зазначена «Інформація Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про проведення конкурсу на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень, що є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси», а саме: «Назва об'єктів оренди, їх місцезнаходження, загальна вартість об'єкта та початкових розмір місячної орендної плати: 1. Нежитлові приміщення першого поверху №501, що розташовані у чотирнадцятиповерховому будинку за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18. Загальна площа об'єкта оренди складає 957,9кв.м. Вартість об'єкта за незалежною оцінкою, яка була виготовлена для розрахунку орендної плати становить 7 306 000,00грн. Стартовий розмір орендної плати без урахування ПДВ - 48 706,67грн., ПДВ - 9741,33грн. Термін оренди - 2 роки 11 місяців з дати підписання договору оренди».

04.11.2017р. у газеті «Одеський вісник» №44 на сторінці 7 розміщена «Інформація Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про проведення конкурсу на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень, що є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси», а саме: «Назва об'єктів оренди, їх місцезнаходження, загальна вартість об'єкта та початкових розмір місячної орендної плати: 1. Нежитлові приміщення першого поверху №501, що розташовані у чотирнадцятиповерховому будинку за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18. Загальна площа об'єкта оренди складає 957,9кв.м. Вартість об'єкта за незалежною оцінкою, яка була виготовлена для розрахунку орендної плати становить 7 306 000,00грн. Стартовий розмір орендної плати без урахування ПДВ - 48 706,67грн., ПДВ - 9741,33грн. Термін оренди - 2 роки 11 місяців з дати підписання договору оренди».

15.11.2017р. ТОВ «Норфбіч» подана до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради заява на участь у конкурсі на право укладання договору оренди об'єкта комунальної власності м. Одеси про надання в оренду нежитлових приміщень першого поверху №501, площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

Згідно протоколу №08-17/2 від 28.11.2017р. засідання конкурсної комісії на право укладення договорів оренди нежитлових приміщень, розташованих за адресами: Десантний бульвар, 18; вул. Троїцька, 43-Б, вул. Льва Толстого, 4; пров. Катаєва, 8/1 затверджено, зокрема, заявників відносно об'єкту нерухомості - нежитлового приміщення першого поверху №501 загальною площею 957,9кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18: ФОП Одарій О.О.; ФОП Оніщенко І.В.; ТОВ «Норфбіч»; ТОВ «Адвокатська компанія «БИ ЕНД ДЖИ» вважати допущеними до участі в конкурсі.

Згідно протоколу №08-17/2 від 28.11.2017р. засідання конкурсної комісії на право укладення договорів оренди нежитлових приміщень, розташованих за адресами: Десантний бульвар, 18; вул. Троїцька, 43-Б, вул. Льва Толстого, 4; пров. Катаєва, 8/1 встановлено, що по об'єкту нерухомості - нежитлового приміщення першого поверху №501 загальною площею 957,9кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18: ФОП Одарій О.О. запропонував орендну плату в розмірі 250 000,00грн. при профілі використання - магазин торгівлі споживчими товарами; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців; ФОП Оніщенко І.В. запропонував орендну плату в сумі 48800,00грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; ; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців; ТОВ «Норфбіч» запропонував орендну плату в сумі 48 900,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців; ТОВ «Адвокатська компанія «БИ ЕНД ДЖИ» запропонувала орендну плату в сумі 50 001,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців.

Згідно протоколу №08-17/4 від 28.11.2017р. засідання конкурсної комісії на право укладення договорів оренди нежитлових приміщень, розташованих за адресами: Десантний бульвар, 18; вул. Троїцька, 43-Б, вул. Льва Толстого, 4; пров. Катаєва, 8/1 встановлено по об'єкту нерухомості - нежитлового приміщення першого поверху №501 загальною площею 957,9кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18: ФОП Одарій О.О. запропонував орендну плату в розмірі 300 000,00грн. при профілі використання - магазин торгівлі споживчими товарами; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців; ТОВ «Норфбіч» запропонував орендну плату в сумі 350 000,00 грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців; ФОП Оніщенко І.В. запропонував орендну плату в сумі 251 000,00грн., із профілем використання - кафе, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи; ; термін дії договору оренди - 2 роки та 11 місяців.

Листом від 07.12.2017р. вих.№01-13/6830 Департаментом комунальної власності Одеської міської ради повідомлено ФОП Одарія О.О., що конкурсною комісією по передачі в оренду об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради по нежитловим приміщенням першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, на засіданні, котре відбулося 05.12.2017р. визначений попередній переможець конкурсу, який запропонував найбільший розмір орендної плати, а саме 250 000,00грн. на місяць. Другий етап конкурсу по затвердженню остаточного переможця у відношенні даного об'єкту відбудеться 11.12.2017р. в 14:00; ви маєте право надати уточнену (додаткову) конкурсну пропозицію з врахуванням результатів першого етапу кункурсу в термін до 08.12.2017р. до 15:00.

Наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 11.12.2017р. №349 «Про результати конкурсу на право укладення договорів оренди об'єктів комунальної власності» затверджено протокол №08-17/4 від 11.12.2017р. та результати конкурсу на право укладання договору оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у вигляді нежитлових приміщень першого поверху №501 площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18; переможець, який одержав право на укладання договору оренди об'єкта - ТОВ «Норфбіч».

Листом від 12.12.2017р. вих.№01-13/6990 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ФОП Одарія О.О., що конкурсною комісією по передачі в оренду об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради по нежитловим приміщенням першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, на засіданні, котре відбулося 11.12.2017р. визначений переможець конкурсу, який запропонував найбільший розмір орендної плати, а саме 350 000,00грн. в місяць.

Між тим, представником Департаменту подано до матеріалів справи витяги з табелю обліку робочого часу за листопад 2017 року та за грудень 2017року.

19.03.2018р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «НОРФБІЧ» укладено додатковий договорів про розірвання договору оренди нежитлового приміщення від 11.12.2017р. №400/82, згідно умов пунктів 1, 2, 3 якого сторони, керуючись ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», домовились розірвати договір оренди №400/82 від 11.12.2017р. нежитлових приміщень першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, укладеного між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «НОРФБІЧ», за взаємною згодою. Договір оренди нежитлового приміщення від 11.12.2017р. №400/82 вважати таким, що припинив свою дію з 19.03.2018р. Відповідно до ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар ТОВ «НОРФБІЧ» здав орендодавцю - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради нежитлові приміщення першого поверху №501, загальною площею 957,9кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, виходячи з наступного:

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"). У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннями ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Засадами чинного Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003р. передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства(ст.15 ЦК України від 16.01.2003р.).

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Крім способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених ч. 2 ст.16 ЦК України, суд згідно ч.2 зазначеної статті Кодексу може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

У відповідності до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій України" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

За положеннями частин 1, 2, 3, 4 ст. 11 ГПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Частинами 1, 3 ст. 23 Господарського кодексу України встановлено, що Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом. Правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території.

Відповідно до ст. 287 ГК України орендодавцями щодо державного та комунального майна є: 1) Фонд державного майна України, його регіональні відділення - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю, а також іншого майна у випадках, передбачених законом; 2) органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності; 3) державні (комунальні) підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, якщо інше не передбачено законом; 4) державне підприємство із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами - щодо нерухомого майна та іншого окремого індивідуально визначеного майна цього підприємства. Організаційні та майнові відносини, пов'язані з передачею в оренду цілісних майнових комплексів державного сектора економіки, а також цілісних майнових комплексів, що є комунальною власністю, регулюються законодавством відповідно до цього Кодексу. Мета і предмет господарської діяльності, визначені в установчих документах суб'єкта господарювання, який здійснює господарську діяльність на базі орендованого майна, не можуть суперечити умовам договору оренди.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" Орендодавцями є: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є

державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності; державне підприємство із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами - щодо нерухомого майна та іншого окремого індивідуально визначеного майна цього підприємства, що передається дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних міжурядових організацій в Україні; підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, 04.11.2017р. у газеті «Одеський вісник» №44 на сторінці 7 розміщена «Інформація Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про проведення конкурсу на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень, що є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси», зокрема, стосовно нежитлових приміщень першого поверху №501, що розташовані у чотирнадцятиповерховому будинку за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18». Між тим, наказом директору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 11.12.2017р. №349 «Про результати конкурсу на право укладення договорів оренди об'єктів комунальної власності» затверджено протокол №08-17/4 від 11.12.2017р. та результати конкурсу на право укладання договору оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у вигляді нежитлових приміщень першого поверху №501 площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18; переможець, який одержав право на укладання договору оренди об'єкта - ТОВ «НОРФБІЧ».

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.

За ч. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу на право оренди визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Згідно п.2.1 Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд ,приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядження Одеського міського голови №1310-01р від 11.12.1999р., інформація про конкурс на право укладання договору оренди будівель (споруд ,приміщень), які є комунальною власністю, публікується не пізніше 30 днів до дати проведення конкурсу у місцевій пресі.

Відтак, суд доходить висновку, що у даному випадку норми Положення та ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" слід застосовувати у сукупності, оскільки приписи Положення, є нормою яка регулює безпосередньо порядок проведення конкурсу на право оренди, а ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" - встановлює порядок розміщення орендодавцями оголошення про намір передати майно в оренду.

Таким чином, дослідивши матеріали господарської справи №916/56/18 суд встановив, що матеріали вказаної справи не містять доказів, які б підтверджували дотримання відповідачем вищезазначених положень чинного законодавства на підтвердження розміщення на веб-сайтах орендодавця - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (додатковий договір про розірвання договору оренди нежитлового приміщення від 11.12.2017р. №400/82) оголошення про намір передати спірне майно в оренду, зважаючи на що Департаментом комунальної власності Одеської міської ради при проведенні конкурсу на право укладення договору оренди об'єкту комунальної власності стосовно нежитлових приміщень першого поверху №501, площею 957,9кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18, було порушено приписи ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", в частині нерозміщення на веб-сайтах орендодавця оголошення про намір передати спірне майно в оренду, чим фактично звужено коло потенційних орендарів, що могло негативно відобразитись на визначенні орендної плати спірного майна.

Крім того, п.2.2 Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд ,приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядження Одеського міського голови №1310-01р від 11.12.1999р., опублікована інформація про об'єкт, який підлягає здачі в оренду за конкурсом, повинна містити наступні відомості: назва об'єкта, його місце розташування; кінцевий термін прийняття заяв про участь у конкурсі; час та місце проведення конкурсу; основні вимоги до умов експлуатації об'єкта; початковий розмір орендної плати на місяць; термін, на який буде укладатися договір оренди; іншу необхідну інформацію. Конкурс може проводитися згідно з умовами, які не суперечать чинному законодавству України.

Між тим, вивчивши інформацію, розміщену 04.11.2017р. у газеті «Одеський вісник» №44, суд встановив, що в «Інформації Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про проведення конкурсу на право укладання договорів оренди нежитлових приміщень, що є об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Одеси», суд зазначає, що орендодавець вказав: назву об'єкта, його місце розташування - нежитлові приміщення першого поверху №501, що розташовані у чотирнадцятиповерховому будинку за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18; кінцевий термін прийняття заяв про участь у конкурсі - заяви та документи на участь у конкурсі приймаються до 28.11.2017р. з 13.00 до 16.00; час та місце проведення конкурсу - конкурс буде проведено об 11.00 - 05.12.2017р. у департаменті комунальної власності Одеської міської ради за адресою: 65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1; основні вимоги до умов експлуатації об'єкта - не зазначено; початковий розмір орендної плати на місяць - стартовий розмір орендної плати без урахування ПДВ - 48 706,67грн., ПДВ - 9741,33грн.; термін, на який буде укладатися договір оренди - 2 роки 11 місяців з дати підписання договору оренди.

Відтак, господарський суд доходить висновку, що Департаментом комунальної власності Одеської міської ради було порушено приписи п.2.2 Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю, затвердженого розпорядження Одеського міського голови №1310-01р від 11.12.1999р., в частині не зазначення в опублікованій інформації про об'єкт, який підлягає здачі в оренду за конкурсом відомостей стосовно основних вимог до умов експлуатації об'єкта.

Статтями 202, 205 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

За ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За ч.1, 3 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку, що результати конкурсу, оформлені наказом директора Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №349 від 11.12.2017р. в частині укладення договору оренди об'єкту комунальної власності у вигляді нежитлових приміщень першого поверху №501, загальною площею 957, 9 кв. м, що знаходяться за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18 з переможцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «НОРФБІЧ» суперечать вимогам чинного законодавства, а відтак мають бути визнані недійсними.

Згідно ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За положеннями ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи надані позивачем докази в сукупності, враховуючи наявні в матеріалах справи докази та керуючись приписами вищенаведених нормативних актів, суд вважає позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича обґрунтованими та доведеними, зважаючи на що суд задовольняє позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича та визнає результати конкурсу, оформлені наказом директора Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №349 від 11.12.2017р., в частині укладення договору оренди об'єкту комунальної власності у вигляді нежитлових приміщень першого поверху №501, загальною площею 957, 9кв. м, що знаходяться за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18 з переможцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «НОРФБІЧ» - недійсними.

Згідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 1762,00грн. покладається на відповідача.

Керуючись ст. 129,ст. ст. 232, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича задовольнити.

2. Визнати результати конкурсу, оформлені наказом директора Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №349 від 11.12.2017р., в частині укладення договору оренди об'єкту комунальної власності у вигляді нежитлових приміщень першого поверху №501, загальною площею 957, 9 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Одеса, Десантний бульвар, 18 з переможцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «НОРФБІЧ» - недійсними.

3. Стягнути з Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595) на користь Фізичної особи-підприємця Одарія Олександра Олександровича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16 травня 2018 р.

Суддя С.Г. Власова