Постанова № 74020676, 26.04.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
761/39319/17
Номер документу
74020676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/39319/17

Провадження № 2-а/761/263/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді Юзькової О.Л.

при секретарі Голопич Н.Р.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом мотивуючи свої позовні вимоги тим, що перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач 25.09.2017 р. звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії відповідно до норм чинного законодавства, просив провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 без обмеження розміру максимальної пенсії та сплатити різницю між пенсією, яка має бути його перерахована та тією яку він отримує. Однак відповідач своїм листом № 23090/03/П-/898/1 від 29.09.2017 відмовив йому у перерахунку пенсії з тих підстав, що перерахунок та виплата пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на 01.01.2016, буде проведений після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача є протиправною щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 № 22-62-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки МВС України про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року без її обмеження максимальним розміром з врахуванням раніше проведених пенсійних виплат. Крім того, просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 робу без обмеження будь-яким строком. Встановити судовий контроль за виконання рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 19 січня 2018 року прийнято рішення про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні.

Як вбачається із зворотного повідомлення відділу поштового зв'язку відповідач ухвалу суду про призначення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні отримав 05.02.2018 року, однак у встановлений судом строк відзив на позов відповідачем подано не було.

Так само не було направлено на адресу суду заяв або заперечень проти розгляду справи в спрощеному позовному провадженні, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).

Дослідивши матеріали справи, надавши їм оцінку суд вважає встановленим наступне.

Позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 91 % грошового забезпечення.

Пенсія відповідача складається з наступних видів грошового забезпечення: Посадовий оклад 1 600,00 грн.; Оклад за військове звання 135,00 грн.; Процентна надбавка за вислугу років 40% - 694,00 грн.; Робота з таємними виробами, носіями, документами 10% - 160,00 грн.; Надбавка за особливо важливі завдання 29% -704,41 грн. Премія 16 % -526,95 грн.; Всього 3 820,36 грн.

Розмір пенсії відповідно до ст.. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» становить 91 % грошового забезпечення 3 476,53 грн. з урахуванням доплати до попереднього розмірі пенсії 5 916,75 грн.

Відповідно до довідки №22/6-3856 від 31 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення, виданої ГУ МВС України в м. Києві для перерахунку пенсії позивачеві - на підставі ч. 3 ст. 63 ЗУ «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 - розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою - перший заступник начальника транспортної та спеціальної міліції МВС України/заступника начальника управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції всього становить 17 860,00 грн.

Позивач звернувся до відповідача з вимогою провести йому перерахунок та виплату пенсії в розмірі, обчисленому виходячи з його грошового забезпечення та вислуги років пенсії до виплати.

Листом від № 23090/03/П-/898/1 від 29.09.2017 відповідач відмовив йому в здійсненні перерахунку та подальшої виплати пенсії в розмірі, обчисленому виходячи з грошового забезпечення позивача та вислуги років без застосування обмежень розміру пенсії до виплати посилаючись на відсутність належного фінансування, повідомивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Такі дії відповідача є такими, що не відповідають нормам Закону, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15.07.2015 № 614-VIIІ, який набрав чинності з 01.01.2016) визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету міністрів України № 45 від 13.02.2008р. (із змінами) встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» В цьому порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а Пенсійний фонд України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства внутрішніх справ свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.

Своїм листом відповідач підтвердив, що Управлінням в терміни передбачені Порядком до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Києві направлено інформацію стосовно позивача, як особи, яка має право на перерахунок пенсії.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в редакції 2016 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до позиції Верховного Суду України викладеної в рішенні від 15.02.2018 року за результати розгляду типової справи № Пз/9901/8/18: висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

За п. 57,58 зазначеного рішення при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам.

Як свідчать матеріали справи вищезазначені довідки отримані у встановленому законом порядку і є чинними, а саме Міністерством внутрішніх справ України підготовлено довідку №22/6-3856 від 31 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, вказана довідка надійшла до відповідача, що останнім не спростовується.

За наданою довідкою, складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 є такими: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції 2 400,00 грн., надбавка за стаж служби 3 200,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 400,00 грн., премія 7 860 грн.

Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Верховний Суд у вищезазначеному рішенні у зразковій справі наголосив, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).

Також Верховним Судом звернуто увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте, позивачем не наведено мотивів необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення, а тому зважаючи на положення ст. 382 КАС України, суд вважає за можливе відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1 в цій частині.

На підставі вищевикладеного, керуючись та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 14, 17, 72-77, 242-246 КАС України, Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 код ЄДРПОУ 22869069) щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1) пенсії з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16 код ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1) відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України від 21.05.2017 року №22/6-3856, що становить 17 860,00 грн., та виплачувати пенсію у новому розмірі з врахуванням перерахунку починаючи з 01.01.2016 року без її обмеження максимальним розміром з врахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в м. Києві (адреса 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16 код ЄДРПОУ 22869069) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1) одноразово своєчасно недоотриманні суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до вказаного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення (ухвали), або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26.04.2018 року

Суддя: