
Справа № 727/2034/18
Провадження № 2/727/745/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2018 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Чебан В.М.
при секретарі Меренчук Р.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в місті Чернівці цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, зумовленої забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області звернулися до суду з позовом про стягнення шкоди, зумовленої забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами, до відповідача ОСОБА_1
Посилаються на те, що згідно із звернення ОСОБА_3 від 14.11.2017 року спеціалістами Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства було встановлено, що по АДРЕСА_1 розташований житловий будинок, в якому проживають ОСОБА_3 (квартира АДРЕСА_2) та відповідач ОСОБА_1 (квартира АДРЕСА_1), вихід з даних квартир на одне подвір'я, більша частина даного подвір'я з твердим покриттям.
ОСОБА_3 використовує земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,1456 га на підставі договору оренди землі №8358 від 07.03.2013 року з Чернівецькою міською радою, з терміном дії до 07.03.2018 року. Земельна ділянка надана в оренду для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Цільове призначення даної земельної ділянки відповідно до категорії земель: землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Під час перевірки виявлено, що в стіні будинку з квартири АДРЕСА_1 вмонтовано запірну арматуру (водозапірний кран), до якої був під'єднаний гумовий шланг, один кінець якого був виведений на земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_3 З квартири, в якій проживає відповідач ОСОБА_1, зливаються стоки на земельну ділянку, чим її забруднюють. Крім того, відповідач ОСОБА_1 при ремонті автомобіля та заміні мастила здійснює забруднення мастилом орендовану земельну ділянку.
Вказують, що під час перевірки проводились заміри розмірів вищезазначених земельних ділянок металевою рулеткою загальною довжиною 20 м. Розміри забруднених земельних ділянок склали: земельна ділянка на відстані 1,5 м. від будинку, на яку зливались стоки - 1,5 м. (довжина) х 0,9 м. (ширина) =1,35 кв.м. (площа); земельна ділянка на відстані 5,8 м. від будинку, на яку потрапляло мастило при ремонті автомобіля - 1,4 м. (ширина) х 1,0 м. (ширина) = 1,4 кв.м. (площа). Загальна площа забрудненої земельної ділянки становить 2,75 кв.м.
Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області відібрані проби ґрунтів на вказаних земельних ділянках, про що складено акт відбору проб ґрунтів за №16-11-15 від 16.11.2017 року.
За допомогою вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів, проведених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, встановлено факт забруднення нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами (АПАР) земельної ділянки по АДРЕСА_1, в результаті зливання стоків та заміни мастила в автомобілі відповідачем ОСОБА_1
За вказаним фактом, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Держекоінспекції у Чернівецькій області 23.11.2017 року був складений протокол за №009337 про адміністративне правопорушення відносно відповідача ОСОБА_1 за зливання стоків та заміни мастила в автомобілі, забруднення земельної ділянки нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 23.11.2017 року за №009337 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.52 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення в сумі 340,00 гривень, яке він, відповідно до квитанції №0.0.919680869 від 18.12.2017 року, сплатив.
Згідно з п.4.2, п.4.7 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (в редакції із змінами згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року №149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року №442/13689) основою розрахунків розміру шкоди від забруднення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка зазнала забруднення.
Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала забруднення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №8-24-0.9-6476/2-17 від 06.12.2017 року вартість 1 кв.м. земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 становить 638,85 грн.
Також стверджують, що розрахунки відшкодування шкоди, внаслідок забруднення землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами (АПАР) здійснено на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171, і сума шкоди становить 5270,51 грн.
З метою досудового врегулювання спору, Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області надіслано на адресу ОСОБА_1 письмову претензію від 26.01.2018 року №08/236 із пропозицією у місячний термін внести суму шкоди в розмірі 5270,51 грн. на розрахунковий рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами, однак претензія повернулася на адресу Інспекції у зв'язку із закінченням терміну зберігання, інформація про сплату заподіяної шкоди на адресу Інспекції не надходила.
На основі викладеного, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області шкоду, зумовлену забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами в сумі 5270,51 грн. на рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: р/р 33111331700002, назва отримувача коштів - Чернівецьке УК/м.Чернівці, МФО 856135, банк одержувача - ГУДКСУ у Чернівецькій області, ОКПО 37978173, код платежу 24062100 (за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища), які перерахувати одержувачам коштів: 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Чернівецької міської ради в сумі 2635,26 грн.; 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 1054,10 грн.; 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 1581,15 грн., а також просять стягнути з відповідача судові витрати в сумі 1762,00 грн.
Представник Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області в судове засідання не з'явився, однак до його початку надав суду письмову заяву, згідно якої вимоги позову підтримує в повному обсязі, просить суд стягнути з відповідача всю суму заявлених позовних вимог та розглянути справу у його відсутність.
Відповідач та його представник в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило. Також, представник відповідача спрямував до суду письмовий відзив на позов, згідно якого просить суд відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст.19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 1 ст.274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою суду від 12 березня 2018 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того, відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем 19.04.2018 року надано відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 допустив забруднення земельної ділянки по АДРЕСА_1. Забруднення земельної ділянки здійснено нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами.
Вказане правопорушення було виявлено 21 листопада 2017 року о 12:00 годині, що підтверджується копією протоколу про адміністративне правопорушення №009337 від 23.11.2017 року (а.с.18).
З акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-22.11.2017 року (а.с.9) встановлено, що по АДРЕСА_1 розташований житловий будинок, в якому проживають ОСОБА_3 (квартира АДРЕСА_2) та відповідач ОСОБА_1 (квартира АДРЕСА_1), вихід з даних квартир на одне подвір'я, більша частина даного подвір'я з твердим покриттям.
ОСОБА_3 використовує земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,1456 га на підставі договору оренди землі №8358 від 07.03.2013 року з Чернівецькою міською радою, з терміном дії до 07.03.2018 року (а.с.10-11). Земельна ділянка надана в оренду для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Цільове призначення даної земельної ділянки відповідно до категорії земель: землі для будівництв і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Під час перевірки виявлено, що в стіні будинку з квартири АДРЕСА_1 вмонтовано запірну арматуру (водозапірний кран), до якої був під'єднаний гумовий шланг, один кінець якого був виведений на земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_3 З квартири, в якій проживає відповідач ОСОБА_1, зливаються стоки на земельну ділянку, чим її забруднюють. Крім того, відповідач ОСОБА_1 при ремонті автомобіля та заміні мастила здійснює забруднення мастилом орендовану земельну ділянку.
Під час перевірки проводились заміри розмірів вищезазначених земельних ділянок металевою рулеткою загальною довжиною 20 м. Розміри забруднених земельних ділянок склали: земельна ділянка на відстані 1,5 м. від будинку, на яку зливались стоки - 1,5 м. (довжина) х 0,9 м. (ширина) =1,35 кв.м. (площа); земельна ділянка на відстані 5,8 м. від будинку, на яку потрапляло мастило при ремонті автомобіля - 1,4 м. (ширина) х 1,0 м. (ширина) = 1,4 кв.м. (площа). Загальна площа забрудненої земельної ділянки становить 2,75 кв.м.
Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області відібрані проби ґрунтів на вказаних земельних ділянках, що підтверджується копією акту відбору проб ґрунтів за №16-11-15 від 16.11.2017 року (а.с.15).
За допомогою вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів, проведених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, встановлено факт забруднення нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами (АПАР) земельної ділянки по АДРЕСА_1, в результаті зливання стоків та заміни мастила в автомобілі відповідачем ОСОБА_1, що підтверджується протоколом №21-11-15 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 21.11.2017 року (а.с.16).
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 23.11.2017 року за №009337 (а.с.19) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.52 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення в сумі 340,00 гривень, яке він, відповідно до квитанції №0.0.919680869 від 18.12.2017 року (а.с.20), сплатив.
Згідно з п.4.2, п.4.7 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (в редакції із змінами згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року №149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року №442/13689) основою розрахунків розміру шкоди від забруднення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка зазнала забруднення.
Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала забруднення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №8-24-0.9-6476/2-17 від 06.12.2017 року (а.с.21) вартість 1 кв.м. земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 становить 638,85 грн.
З розрахунків шкоди, заподіяної відповідачем ОСОБА_1 внаслідок забруднення землі нафтопродуктами, хлоридами, аніонними поверхнево активними речовинами (АПАР) та стоками (а.с.22-23) сума шкоди становить 5270,51 грн. Розрахунок шкоди здійснено на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (в редакції із змінами згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року №149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року №442/13689).
Як вбачається з матеріалів справи Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області надіслано на адресу ОСОБА_1 письмову претензію від 26.01.2018 року №08/236 (а.с.24) із пропозицією у місячний термін внести суму шкоди в розмірі 5270,51 грн. на розрахунковий рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами, однак відповідач не сплатив заподіяну шкоду.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також їх достатності і взаємному зв'язку, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_1 здійснив забруднення земельної ділянки нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами (АПАР), в результаті зливання стоків та заміни мастила в автомобілі, внаслідок чого його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.52 КУпАП. Постанову про накладення адміністративного стягнення від 23.11.2017 року відповідач ОСОБА_1 не оскаржував та розмір штрафу, накладеного Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області, сплатив.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; в) виконувати інші обов'язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
У відповідності до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.56 Закону України «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 1 статті 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного Кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.
Згідно зі ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стосовно поданих відповідачем письмових заперечень, то вони жодним чином не спростовують заявлених та доведених позовних вимог.
Враховуючи зазначені вище вимоги закону, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з відповідача ОСОБА_1 належить стягнути шкоду, зумовлену забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами в сумі 5270,51 грн.
Також, згідно вимог статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 1762,00 грн. на користь позивача.
На підставі викладеного, ст.ст. 3, 16, 1166 ЦК України, ст.ст.29, 69-1 БК України, ст.96 ЗК України, ст.12, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.46 Закону України «Про охорону земель», ст.ст.15, 33 Закону України «Про відходи», керуючись ст.ст.19, 76, 81, 89, 141, 263, 265, 268, 273, 274 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, зумовленої забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м.Чернівці, вул.Шевченка, 71 А, код ЄДРПОУ 37978189) шкоду, зумовлену забрудненням землі нафтопродуктами, хлоридами та аніонними поверхнево активними речовинами в сумі 5270 (п'ять тисяч двісті сімдесят) гривень 51 (п'ятдесят одна) копійка на рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: р/р 33111331700002, назва отримувача коштів - Чернівецьке УК/м.Чернівці, МФО 856135, банк одержувача - ГУДКСУ у Чернівецькій області, ОКПО 37978173, код платежу 24062100 (за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища), які перерахувати одержувачам коштів:
- 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету Чернівецької міської ради в сумі 2635 (дві тисячі шістсот тридцять п'ять) гривень 26 (двадцять шість) копійок;
- 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 1054 (одна тисяча п'ятдесят чотири) гривні 10 (десять) копійок;
- 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 1581 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна) гривня 15 (п'ятнадцять) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (58003, м.Чернівці, вул.Шевченка, 71-А, код ЄДРПОУ 37978189), судовий збір в сумі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ: