
Справа № 751/961/18
Провадження № 2/750/1129/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
із секретарем - Разумейко К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
в с т а н о в и в:
16 лютого 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради звернулося до Новозаводського районного суду м. Чернігова з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 6760 грн. 39 коп.
Ухвалою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 лютого 2018 року справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів передано до Деснянського районного суду міста Чернігова за територіальною підсудністю.
Обґрунтовано позов тим, що при зверненні до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач не мав права на її призначення, оскільки вже отримував компенсацію від Військової частини А4444 за піднайом житла, а згідно вимог чинного законодавства України на військовослужбовця та членів його сімей покладається обов'язок здійснити вибір - якою пільгою користуватись, а не використовувати одночасно декілька соціальних, однакових за своєю суттю.
Представник позивача у судове засідання подала заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи по суті сповіщався завчасно і належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалася за адресою його місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на військовій службі у Військовій частині А4444 в м. Чернігові.
04 листопада 2014 року відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, згідно з наданими документами, ОСОБА_1 рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради від 05 листопада 2014 року та 02 грудня 2014 року була призначена грошова допомога як переміщеній особі з 04 листопада 2014 року по 03 травня 2015 року (а/с.5, 6).
У кінці січня 2015 року, Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради отримало від Міністерства соціальної політики України листа від 22 січня 2015 року №684/0/14-15/5, яким роз’яснювалось, що питання надання сім’ям військовослужбовців щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, слід розглядати у разі, якщо військовослужбовець не забезпечується житловим приміщенням та не отримує виплат на зазначені цілі (а/с. 7-8).
Відповідно до ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військова частина зобов’язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім’ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Згідно ч. 10 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці та члени їх сімей, які мають право на пільги, гарантії та компенсації відповідно до цього Закону, користуються пільгами, гарантіями та компенсаціями, встановленими для громадян України законами та іншими нормативно-правовими актами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування. Якщо такі особи одночасно мають право на отримання однієї і тієї ж пільги, гарантії чи компенсації з кількох підстав, то їм надається за їх вибором пільга, гарантія чи компенсація тільки з однієї підстави, крім випадків, передбачених законами.
Отже, Закон, гарантуючи можливість одночасного існування у особи права на отримання однієї і тієї ж пільги, гарантії або компенсації, містить застереження щодо необхідності її вибору, унеможливлюючи отримання військовослужбовцями та членами їх сімей однакових пільг, гарантій та компенсації з кількох різних підстав.
Відповідно до листа Військової частини А4444 від 16 лютого 2015 року №70/9/41, отриманого Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради 17 лютого 2015 року, ОСОБА_1 з 25 липня 2014 року отримував компенсацію за піднайом житла (а/с. 10).
Згідно п. 1 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 (далі - Порядок №505) передбачено, що цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно п.1 Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 року №450 (далі - Порядок №450) цей Порядок визначає розмір та механізм виплати грошової компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень (далі - грошова компенсація) таким категоріям військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держспецзв'язку та Держспецтрансслужби: особам офіцерського складу, у разі коли вони не забезпечені жилими приміщеннями за місцем проходження військової служби, не отримали за рахунок держави грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку, а також якщо військова частина, Адміністрація Держспецзв'язку, її територіальний орган, Головне управління урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку, підрозділ урядового фельд'єгерського зв'язку, територіальний підрозділ, заклад, установа чи організація Держспецзв'язку (далі - військова частина) не орендує для них та членів їх сімей житло; курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають сім'ї, у разі ненадання їм жилої площі в сімейних гуртожитках, відсутності таких гуртожитків та жилого приміщення за місцем проходження військової служби (навчання).
Абзацом 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. У разі відсутності жилих приміщень для проживання військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, та членів їх сімей або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року, якою затверджено Порядок №505, фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.
Крім того, пунктом 3 Порядку №505 передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Аналізуючи наведені правові норми, суд вважає, що й адресна допомога, і грошова компенсація спрямовані на покриття витрат сім’ї та її членів на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що охоплюється поняттям «компенсації за найом (піднайом) жилого приміщення» та виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України з метою покриття витрат особи на проживання, в тому числі й за піднайом житла.
У зв'язку з тим, що законодавець покладає на військовослужбовця та членів його сімей обов'язок здійснити вибір - якою пільгою користуватись, а не використовувати одночасно декілька соціальних, однакових за своєю суттю, розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради від 03 лютого 2015 року відповідачу виплату допомоги призупинено з 01 лютого 2015 року (а/с. 9).
Разом з тим, за період з 04 листопада 2014 року по 31 січня 2015 року ОСОБА_1 отримав допомогу на проживання, як переміщена особа, у розмірі 6760,39 грн., що підтверджується розрахунком переплати наданим позивачем (а/с. 12).
Як вбачається з матеріалів справи, Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради повідомленням від 25 лютого 2015 року № 62 про відшкодування надміру виплачених коштів за призначеною щомісячною адресною допомогою особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та листом від 03 квітня 2015 року №4165/09 повідомило ОСОБА_1 про його обов’язок повернути надміру перераховані кошти (а/с. 13, 14), однак кошти на рахунок позивача по теперішній час не надходили.
З врахуванням наведених правових норм та обставин справи, суд вважає, що відповідач не мав права на отримання щомісячної адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки отримував компенсацію за піднайом житла, а згідно вимог чинного законодавства України на військовослужбовця та членів його сімей покладається обов'язок здійснити вибір - якою пільгою користуватись, а не використовувати одночасно декілька соціальних, однакових за своєю суттю.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, оскільки при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач не мав права на її призначення, а тому вимоги Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 279, 280-282, 289, 354 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, суд,-
в и р і ш и в:
позов Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19; розрахунковий рахунок 35212009030920 у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код юридичної особи – 03196208) надміру виплачені бюджетні кошти, за період з 04 листопада 2014 року по 31 січня 2015 року, в сумі 6760 грн. 39 коп. (шість тисяч сімсот шістдесят грн. 39 коп).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради 1762 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Апеляційного суду Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя І.П. Рахманкулова