Постанова № 7401466, 16.12.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2009
Номер справи
2а-25364/09/1270
Номер документу
7401466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-25364/09/1270

Категорія 6.14

ПОСТАНОВА

ІМ`ЯМ УКРАЇНИ

16 грудня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Твердохліба Р.С.

при секретарі – Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2009 року Прокурор м. Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області з даним позовом, в якому посилається на наступне. 29.08.2008 року директору Відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» Державного підприємства «Донбасантрацит» було видано припис ЛК 260 №252-1, яким останнього зобов’язано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 05.09.2008 року. 09.09.2008 року в присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 29.08.2008 року ЛК 260 №252-1, про усунення порушень законодавства про енергетику. Актом перевірки від 09.09.2008 року ЛК 260 №34 встановлено невиконання відповідачем п.1,2,3 припису Інспекції від 29.08.2008 р. ЛК 260 №252 -1. На підставі цього акту перевірки 18.09.2008 року інспекцією прийнято постанову ЛК 260 №34 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100,00 грн. у зв’язку з невиконанням припису від 29.08.2008 року ЛК 260 №252-1. 18.09.2008 року Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу, який отримав її 29.09.2008 року. Але до теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. У зв’язку з вищенаведеним, позивач просить суд стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 5100,00 грн.

У судове засідання сторони не з’явилися, причину неявки суду не доповіли, про дату й час слухання справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ст.71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.6 ст.71 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно – правових і нормативно – технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п.4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до суб’єктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Спеціальним Законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику». Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику», Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Частиною 3 ст. 9 Закону встановлено, що Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів. Судом встановлено, що 29.08.2008 року директору відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» Державного підприємства «Донбасантрацит» було видано припис ЛК 260 №252-1, яким останнього зобов’язано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 08.09.2008 року. 09.09.2008 року в присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 29.08.2008 року ЛК 260 №252-1, про усунення порушень законодавства про енергетику. В приписі містилася інформація про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису, передбачену ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» (а.с.9).

Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Актом перевірки від 09.09.2008 року ЛК 260 №34 встановлено невиконання відповідачем п.1 припису Інспекції від 29.08.2008 р. ЛК 260 №252 -1. На підставі цього акту перевірки 18.09.2008 року інспекцією прийнято постанову ЛК 260 №34 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100,00 грн. у зв’язку з невиконанням припису від 29.08.2008 року ЛК 260 №252-1. 24.09.2008 року Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу, який отримав її 29.09.2008 року. Але до теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. (а.с.6-7).

Відповідно до п.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

П.10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачає, що субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума, оскільки він добровільно її не відшкодував.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» про стягнення штрафу - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (код 32446546, р/р2600730120636 в АК ПІБ м.Красний Луч, МФО 304375, вул. Косіора, 10, м.Красний Луч) на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 5100,00 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2009 року.

Суддя