Рішення № 74011820, 20.04.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
569/5601/17
Номер документу
74011820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/5601/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2018 року Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді: Смолій Л.Д.

при секретарі: Хлуд І.П.

за участю представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5 по нарахуванню та та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату, ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату, ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов»язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначає, що уперіод з 02.07.2015 р. По 08.12.2015р., з 23.12.2015р. по 09.04.2016р. він безпосередньо брав участь в АТО на території Донецької області, що підтверджується довідкою від 09.03.2017р. № 6986. На даний час він є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД № 080850 виданим 06.05.2016 року Вказує, що звертався за виплатою разової грошової допомоги до 5 травня у 2016р. до ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації та йому відмовили у прийнятті заяви, усно вказали, що у нього відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки посвідчення - а відтак статус учасника бойових дій він отримав після 5 травня. Листом № 854/02/05.1-17 від 01.03.2017р. Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції повідомила його, що статус учасника бойових дій йому було надано відомчою комісією Міністерства оборони України відповідно до рішення № 18/479 від 22.04.2016р. Вважає дії посадових осіб щодо відмови у виплаті вказаної допомоги неправомірними, та просить зобов'язати відповідача здійснити виплату допомоги до 5 травня за 2016 рік відповідно до ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Окрім того просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 об"єднаного міського військового комісаріату в частині невключення до переліку осіб, які мають право на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Просить також поновити йому строк пред"явлення позову до суду, вважаючи датою закінчення перебігу вказаного процесуального строку 30.03.2017 року.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримала заявлені позовні вимоги, просила їх задовільнити.

Представник відповідача відповідача ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_4 та представник відповідача ОСОБА_5 по нарахуванню та та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації ОСОБА_6 судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в їх задоволенні, подали до суду заперечення на адміністративний позов, які підтримали.

Суд, вислухавши сторони, оглянувши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Позивач просить поновити йому строк звернення до суду з позовом, вказуючи датою закінчення перебігу вказаного процесуального строку 30.03.2017 року. Проте суд вважає, що про порушення свого права позивач дізнався із листа Державної служби України з питань ветеранів війни та учасників антитерористичної операції від 01.03.2017 року, тому звернувшись до суду 07.04.2017 року строку звернення не пропустив.

З матеріалів справи вбачається, що уперіод з 02.07.2015 р. по 08.12.2015р., з 23.12.2015р. по 09.04.2016р. ОСОБА_1 брав безпосередньо участь в АТО на території Донецької області, що підтверджується довідкою від 09.03.2017р. № 6986.

Рішенням відомчої комісії Міністерства оборони України від 22 квітня 2016 року № 18/479 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій /а.с.8/.

Як слідує із пояснень позивача, він звертався до ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації за виплатою разової грошової допомоги до 5 травня, та йому відмовили у прийнятті заяви, усно вказали, що у позивача відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки статус учасника бойових дій він отримав після 5 травня.

Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно ст. 17-1 вказаного закону, разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6,7,9,10,11цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах, зокрема, учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім - 920 грн.

Згідно п.5,9 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014р. № 413, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС.

Посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагрудний знак особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, яким надано статус учасника бойових дій, видаються органами Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, а особам, зазначеним в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, яким надано статус учасника бойових дій, - Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що статус учасника бойових дій надано позивачу на підставі рішення компетентного органу - комісії Міністерства оборони України від 22.04.2016 р.

Тобто, такий статус позивач набув до 5 травня 2016р. та відповідно він має право на отримання у 2016 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .

Доводи представника відповідача ОСОБА_3 об"єднаного міського військового комісарату про те, що такий статус позивач набув з часу отримання посвідчення учасника бойових дій - 06.05.2016. /а.с. 7/, суд вважає необгрунтованими, оскільки статус учасника бойових дій позивач набув на підставі рішення комісії Міністерства оборони України від 22.04.2016р. відповідно до вимог постанови КМУ від 31.03.2015р. №413, оскільки, як зазначено у п 9 Постанови КМУ № 413 посвідчення учасника бойових дій та нагрудний знак видаються особам, яким вже надано статус учасника бойових дій.

Тобто посвідчення, згідно п.2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994р. №302, із наступними змінами та доповненнями, є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Стосовно розміру допомоги, що підлягає виплаті суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У відповідності до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно якого норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, оскільки Закон України № 79-VІІІ є таким, що прийнятий пізніше у часі, до спірних правовідносин підлягають застосуванню його положення, тому розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня в 2016 році визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах, зокрема, учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім - 920 грн.

Вказані положення Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ неконституційними не визнавались, положення постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 є також чинними.

Слід також зауважити на тому, що Конституційний Суд України рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

У Рішенні № 3-рп від 25.01.2012 Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомоги які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п. 9 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань:ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних, у тому числі резервістів, а також облік громадян, які брали участь у бойових діях, та осіб, які стали інвалідами під час проходження військової служби;

Пунктом 2 Постанови КМУ № 141 від 2 березня 2016 р. «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", на Міністерство оборони, МВС, Національну гвардію. Національну поліцію та інші військові формування, було покладено обов'язок забезпечити до 01.04.2016 року подання органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання допомоги і не перебувають на обліку органах Пенсійного фонду України.

Зважаючи на викладене, керуючись ст. 12, 17-1 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ ,п. 9 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389, 2 Постанови КМУ № 141 від 2 березня 2016 р. «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", ст.. ч. 1 ст. 5, ст.. 139, ст.. 241-246, КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об"єднаного міського військового комісаріату, ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов»язання вчинити дії задовільнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату в частині не включення до переліку осіб, які мають право на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у 2016 році даних про ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов»язати ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі 920 гривень, що передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ОСОБА_3 об»єднаного міського військового комісаріату судовий збір в прибуток держави в розмірі 320 гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації судовий збір в прибуток держави в розмірі 320 гривень.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

ОСОБА_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

ОСОБА_3 об»єднаний міський військовий комісаріат, м. Рівне, вул. Грабник, 2, код 09544138.

ОСОБА_5 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 обласної державної адміністрації, м. Рівне, вул.. 16 Липня, 79, 33000, код ЄДРПОУ 05392737.

Суддя: -