
Справа № 487/6004/17
Провадження № 2-а/487/62/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.04.2018 року м. Миколаїв Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді - Сухаревич З.М., за участю секретаря судового засідання - Попович А.Г., позивача - ОСОБА_1, представника відповідача – ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, третя особа - управління капітального будівництва Миколаївської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16.11.2017 до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на неправомірні дії відповідача щодо виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.05.2017 року він звернувся із заявою до Департаменту праці та соціального захисту населення ММР про пільговий ремонт житла згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 02.11.2017 р. до нього з’явився підрядник з представником фірми «Vigrand». 07.11.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача та повідомив, що не довіряє фірмі «Vigrand», на що йому відповіли, що в такому разі ремонт зовсім не будуть робить. У зв’язку з цим, вважає дії Департаменту праці та соціального захисту ММР неправомірними та просить зобов’язати останніх відремонтувати його житло та кошти, виділені йому на ремонт перерахувати на його розрахунковий рахунок №5168742601568193 ПриватБанк.
21.03.2018 р. ухвалою суду залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - управління капітального будівництва Миколаївської міської ради.
Крім того, 21.03.2018 року в судовому засіданні ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та остаточно просив суд зобов’язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради перерахувати кошти для здійснення ремонту квартири в сумі 21 455,70 грн. Разом з тим, позивачем не надана заява про відмову від вимоги про зобов’язання департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради виконати Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і відремонтувати житло.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, пояснив, що комісія з обстеження квартири прийшла до нього лише у вересні 2017 року, тобто більше ніж через місяць з дня подання ним заяви, що суперечить Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 565. Кошторисний розрахунок затвердили у 2018 року, тобто вже після звернення до суду. Оскільки на момент звернення із заявою про проведення пільгового ремонту, розпорядником коштів був департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, позовні вимоги заявлені до останнього. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову. Пояснила, що не оспорює наявності у позивача права на безоплатний капітальний ремонт квартири відповідно до п.п. 5.1 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету, затвердженого рішенням виконавчого комітету ММР від 24.02.2017 № 180 (дійсного на час подання заяви). Відповідно до п. 4 цього Порядку, головним розпорядником коштів міського бюджету на здійснення зазначених заходів є департамент праці та соціального захисту населення ММР. 20.09.2017 р. було проведено обстеження квартири позивача, на підставі чого складено акт, зведений кошторисний розрахунок вартості капітального ремонту квартири, а також дефектний акт. 09.02.2018 р. рішенням виконавчого комітету ММР № 131, було затверджено кошторисний розрахунок загальною вартістю 52311,28 грн. і вартість безоплатного капітального ремонту квартири (21 кв.м.), належної на праві власності ОСОБА_1, в сумі 21 455,70 грн. Проте рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради було затверджено новий Порядок проведення безоплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир осіб, що мають на так пільгу, за рахунок коштів міського бюджету (надалі - Порядок), від 24.11.2017 р. № 994, відповідно до якого, з 01.01.2018 р. головним розпорядником коштів міського бюджету на здійснення зазначених заходів є управління капітального будівництва Миколаївської міської ради. Тобто, з 2018 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не має повноважень на здійснення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету. Також Порядком не передбачено здійснення головним розпорядником перерахування коштів, виділених на ремонт житла, безпосередньо на рахунок власників такого житла. Із вказаних підстав, просила відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи – управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, до судового засідання не з’явився, надав клопотання щодо розгляду справи без участі третьої сторони, в якому зазначив наступне: управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, відповідно до рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради №994 від 24.11.2017 р. визначено з 01.01.2018 р. головним розпорядником на здійснення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету. Видатки на здійснення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу проводяться за кодом Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 3030 «Надання пільг з оплати послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян» та є повноваженням департаменту праці та соціального захисту населення ММР, згідно п. 3.2.4 Положення про департамент праці та соціального захисту населення ММР, затвердженого рішенням ММР №16/32 від 23.02.2017. Положенням про управління капітального будівництва ММР, затвердженого рішенням ММР №16/32 від 23.02.2017, визначено основним повноваженням проведення капітальних ремонтів об’єктів комунальної власності, надання пільг, а саме здійснення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету не відноситься до повноважень, наданих Управлінню.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного:
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спірні правовідносини урегульовані Законом України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII та Порядком проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №565 (Порядок №565).
Відповідно до п.8 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним надаються такі пільги, як, зокрема, позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
З пунктів 1-5 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року N 565 вбачається, що безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир проводиться щодо тих осіб, які мають право згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема: інваліди війни та прирівняні до них, і який проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на таку пільгу.
Безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності.
Для проведення такого ремонту особа, що має пільгу подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву. Для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб. Рішення про проведення такого ремонту приймається у місячний строк після подання заяви, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири.
Відповідно до п.п. 7-12 Порядку №565 комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
За результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.
Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» та ДБН Д.2.4-2000 «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи».
На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.
Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому, площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за поданням комісії і не підлягають зміні.
Затверджені кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту передаються у встановленому законодавством порядку до органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, для подальшої роботи.
Безоплатний капітальний ремонт проводиться у встановленому порядку суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, на замовлення органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Аналогічні положення містяться і в Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету, затвердженому рішенням виконкому міської ради від 24 лютого 2017 № 180 (Порядок № 180), у зв’язку з прийняттям рішення міської ради від 23.12.2016 №13/26 «Про міський бюджет міста Миколаєва на 2017 рік», на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 565 «Про затвердження Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право.»
Крім того, пунктом 4 зазначеного Порядку № 180 передбачено, що головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення зазначених заходів є департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
Право позивача на проведення безоплатного капітального ремонту його житлового будинку ніхто не оспорював, а тому ці обставини не підлягають доказуванню на підставі ч. 1 ст. 78 КАС України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 16.05.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку, квартири за місцем його постійного проживання і реєстрації.
21.09.2017 року комісією було проведено обстеження квартири ОСОБА_1 де визначені види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту. За результатами обстеження квартири був складений дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначена загальна вартість капітального ремонту (протокол виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 27 листопада 2017 №4).
Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 09 лютого 2018 №131 затверджено кошторисний розрахунок вартості безоплатного капітального ремонту квартири інваліда війни ОСОБА_1, за рахунок коштів міського бюджету, а саме загальною вартістю 52 311,28 грн. і вартість безоплатного капітального ремонту квартири (21 м 2), належної на праві власності інваліду війни ОСОБА_1, в сумі 21 455,70 грн.
Водночас, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 24 листопада 2017 № 994 затверджено Порядок проведення безоплатного капітального ремонту власних жилих будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, за рахунок коштів міського бюджету (Порядок № 994), відповідно до по пункту 4 якого, головним розпорядником коштів міського бюджету на здійснення зазначених заходів 01.01.2018 є управління капітального будівництва Миколаївської міської ради.
У зв’язку з цим, в.о. директора департаменту ОСОБА_3 14.02.2018 р. до управління капітального будівництва Миколаївської міської ради направлено повідомлення повідомлено про затвердження кошторисного розрахунку і вартість безоплатного капітального ремонту квартири інваліда війни ОСОБА_1 за рахунок коштів міського бюджету.
Однак дане рішення по даний час не виконано, чим порушено право позивача на проведення безоплатного капітального ремонту його квартири.
Відповідно до п. 4. ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом. звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Враховуючи, що Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради були порушені встановлені пунктом 5 Порядку № 565 та п. 9 Порядку № 180 строки прийняття рішення про проведення безоплатного капітального ремонту квартири ОСОБА_1, що в подальшому має наслідком порушення його прав; на час звернення до суду саме департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради був головним розпорядником бюджетних коштів та мав повноваження на здійснення безоплатного ремонту, суд вважає, що дії останнього є неправомірними.
Як наслідок, суд вважає, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов’язання департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради виконати вимоги Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і провести безоплатний капітальний ремонт квартири АДРЕСА_1.
Щодо зобов’язання департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради перерахувати кошти, виділені на ремонт житла позивача на його рахунок, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення цих позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до п.15 Порядку №565 визначено, що особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, у разі проведення капітального ремонту власними силами виплачується компенсація витрат, пов'язаних з його проведенням.
При цьому, ст. 8 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» визначено, що до осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною відносяться, зокрема: ОСОБА_4 Праці, Герої України, повні кавалери ордена ОСОБА_5.
Судом не встановлено, що позивач провів капітальний ремонт власними силами та відноситься до осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, і такі докази суду не надав.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача в цій частині не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами, а тому в цій частині позову слід відмовити.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 77, 139, 242-246, 250 КАС України суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (НОМЕР_1, місце проживання: 54058, АДРЕСА_2) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: 54001, м. Миколаїв, вул. Мала Морська, 19), третя особа - управління капітального будівництва Миколаївської міської ради (ЄДРПОУ 41271134, місцезнаходження: 54030, м. Миколаїв, вул. Адмірала Макарова, 7) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов’язати департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради виконати вимоги Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і провести безоплатний капітальний ремонт квартири АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1.
В частині зобов’язання департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради перерахувати кошти, виділені на ремонт житла ОСОБА_1 на його рахунок № 5468 7426 0156 8193 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07.05.2018 року.
Суддя З.М.Сухаревич