
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/15981/17
Головуючий у 1-й інстанції: Стефанишин С.Л.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
16 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі ГУ ПФУ в Хмельницькій області), в якому просив визнати дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії з 24.04.2017 року неправомірними; зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області провести йому нарахування та виплату призначеної пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною А0553 від 18.11.2013 за № 1178, з 24.04.2017 року.
Позов мотивований тим, що з листопада 2013 року позивач знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 80% від отримуваного грошового забезпечення.
Однак, при розрахунку пенсії відповідачем, до складу його грошового забезпечення не були включені такі одноразові виплати як матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, премія та одноразова допомога при звільненні. Оскільки з вищезазначених виплат позивачем сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, він вважає, що ці складові мали б бути враховані при призначенні пенсії.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18.01.2018 року позов задоволено: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо не включення ОСОБА_2 до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідці вих. № 1178 від 18.11.2013 року та зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату пенсії позивачу, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, виплати зазначені у довідці за вих. № 1178 від 18.11.2013 року з моменту звернення до ГУ ПФУ в Хмельницькій області з 24.07.2017 року.
Не погоджуючись з вказаною постановою відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив її в апеляційному порядку.
В обгрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що орган пенсійного фонду не наділений функцією самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування лише на підставі наданих іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, а відтак розмір пенсійних виплат, залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначеного в цих довідках.
Крім того, апелянт вказав на те, що позивач вже звертався до суду з аналогічним позовом (справа № 686/8578/17), а тому вважає, що провадження у даній справі необхідно закрити.
Від позивача відзиву на апеляційну скаргу, до суду не надходило.
За правилами п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що з листопада 2013 року ОСОБА_2 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Хмельницькій області та одержує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 80% від отримуваного грошового забезпечення, згідно довідки військової частиною А0553 за № 1178 від 18.11.2013 року.
24 липня 2017 року позивач звернувся до органу пенсійного фонду з заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії з врахуванням отримуваних перед звільненням матеріальних допомог, премії та одноразової допомоги при звільненні.
Листом № 490/К-8 від 07.08.2017 року позивачу відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії, при цьому зазначено, що одноразові виплати не визначені ст. 43 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393, примітки додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 134.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»-пенсії призначаються з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 та наявність правових підстав для задоволення позову.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи із такого.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-XII) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною першою статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про згальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"-максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої цієї статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Зі схеми додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) слідує, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Таким чином, зазначені вище виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється розрахунок пенсії.
Аналагічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справа №21-2942а15 та від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, а також постановах Верховного Суду у справах № 761/28228/15-а (постанова від 06.02.2018 року), № 346/2949/17 (постанова від 20.02.2018 року) та № 522/9660/16-а (постанова від 28.02.2018 року).
Що ж стосується одноразової допомоги при звільненні то частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Вона відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. За цими ознаками одноразова грошова допомога при звільненні не може входити до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суду у постанові від 03 квітня 2018 року у справі №345/2849/17.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави вважати, що при розрахунку пенсії військовослужбовців мають враховуватися також і суми матеріальних допомог, премії та індексація, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Посилання відповідача в листі від 07.08.2017 року № 490/К-8 на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 № 4рп/2015 яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є безпідставним, оскільки стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2 просить зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною А0553 від 18.11.2013 за № 1178.
Разом з тим, при дослідженні вказаної довідки, колегією суддів встановлено, що відповідачем при розрахунку пенсії позивачу, включені всі види грошового забезпечення, які в ній відображені, в тому числі і премію в розмірі 90%. Вказане також підтверджується випискою з пенсійної справи № НОМЕР_1 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.05.2017 року.
Стосовно матеріальних допомог то такі складові грошового забезпечення до довідки № 1178 від 18.11.2013 не включені, а також в матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо їх розміру та сплати з них єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, колегія суддів вважає передчасним висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо відмови перерахувати позивачу пенсію та наявність підстав для зобов'язання Управління здійснити такий перерахунок.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб’єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга - підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції-скасуванню, з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2, відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4