
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 149/3308/17
Головуючий у 1-й інстанції: Вергелес В.О.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
16 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу інспектора роти № 3 батальйону патрульної поліції м. Житомир лейтенанта поліції ОСОБА_2 на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 26 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до інспектора роти № 3 батальйону патрульної поліції м. Житомир лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
18 грудня 2017 року позивач звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову серії БР № 658853 від 09 грудня 2017 року.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, постановою про адміністративне правопорушення серії БР № 658853 від 09 грудня 2017 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до частини 2 статті 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в розмірі 425 грн.
З вказаної постанови вбачається, що позивач 09 грудня 2017 року о 01:25 годині, на автодорозі М 21 Житомир- Могилів-Подільський 26 км., керуючи транспортним засобом БАЗ А079 23, д.н.з. НОМЕР_1, поза населеним пунктом не увімкнув фари ближнього світла та/чи денні ходові вогні, не ввімкнув аварійну світлову сигналізацію при зупинці працівниками поліції, чим порушив підпункт 9.8 та підпункт 9.9 "Б" ПДР.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою по справі про адміністративне правопорушення серії БР № 658853 від 09 грудня 2017 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що у справі відсутні докази, які б підтверджували факт порушення позивачем ПДР і як наслідок вчинення ним правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 122 КУпАП.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок дорожнього руху на території України встановлюють ПДР, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Згідно з частиною 2 статті 122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Таким чином, диспозиція наведеної правової норми передбачає притягнення до відповідальності водіїв транспортних засобів за порушення ними, зокрема, правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку.
Відповідно до пункту 9.8. розділу 9 Попереджувальні сигнали ПДР під час руху механічних транспортних засобів у світлу пору доби з метою позначення транспортного засобу, що рухається, з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу ближнє світло фар.
При цьому, відповідно до пункту 1.10 ПДР денні ходові вогні зовнішні світлові прилади білого кольору, передбачені конструкцією транспортного засобу, установлені спереду транспортного засобу і призначені для покращення видимості транспортного засобу під час його руху у світлий час доби.
Таким чином, системний аналіз вказаних правових норм, на переконання апеляційного суду, дає підстави для висновку, що вимога про ввімкнення у період з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних засобах під час руху поза населеними пунктами ходових вогнів або ближнього світла фар стосується вимог ПДР щодо попереджувальних сигналів.
Разом з тим, диспозиція частини 2 статті 122 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил користування попереджувальними сигналами саме при початку руху чи зміні його напрямку, чого у даному випадку встановлено не було.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що правопорушення, зафіксоване інспектором в оскаржуваній постанові, а саме рух поза межами населеного пункту із вимкненим ближнім світлом фар, не може бути кваліфіковане за частиною 2 статті 122 КУпАП, оскільки не є порушенням правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку.
Стосовно притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення пункту 9.9 "Б" ПДР України колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 9.9 "Б" ПДР України аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена у разі зупинки на вимогу поліцейського або внаслідок засліплення водія світлом фар.
Таким чином, вимога про ввімкнення аварійної світлової сигналізації стосується вимог ПДР щодо попереджувальних сигналів, про що й зазначено відповідачем у постанові.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що приписами статті 125 КУпАП передбачено відповідальність за інші порушення правил дорожнього руху, крім передбачених статей 121 - 128, частини 1 і 2 статті 129, статей 139 і 140 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем неправильно кваліфіковано виявлені правопорушення позивача за частиною 2 статті 122 КУпАП, що потягло за собою протиправне притягнення його до відповідальності за правопорушення, якого він не вчиняв.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 26 березня 2018 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу інспектора роти № 3 батальйону патрульної поліції м. Житомир лейтенанта поліції ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 26 березня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття і не може бути оскаржена відповідно до частини 3 статті 272 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5