Постанова № 73998814, 03.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
520/8802/17
Номер документу
73998814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 травня 2018 р.м. ОдесаСправа № 520/8802/17

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Луняченко В.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Бітова А.І.

За участю: секретаря - Недашковської Я.О.

апелянта - ОСОБА_2

представника апелянта - ОСОБА_3 (ордер від 22.03.2018 року)

представника позивача - Барбул В.В. (довіреність від 05.01.2018 року)

третьої особи - ОСОБА_5

представника третьої особи - ОСОБА_6 (ордер від 02.03.2018 року)

третьої особи - ОСОБА_7

третьої особи - ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Одеси від 5 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом Київської районної адміністрації Одеської міської ради до державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Ярмошевича Дениса Вікторовича, за участю третіх ОСОБА_2, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_8 про скасування реєстраційного запису,-

В С Т А Н О В И В:

Київська районна адміністрація Одеської міської ради звернулась до суду з позовом, в якому просила скасувати рішення державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Ярмошевича Дениса Вікторовича від 22.05.2017 року за №35290703 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на квартиру АДРЕСА_1 за гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_10

В обґрунтування позову зазначено, що районною адміністрацією одержано колективне звернення мешканців будинку АДРЕСА_1, в якому повідомлено про проведення будівельних робіт з встановлення перегородки тамбура (за рахунок місць загального користування). Зазначені будівельні роботи проведені з грубим порушенням вимог чинного законодавства, в тому числі замовниками будівництва наведені недостовірні дані у деклараціях про початок будівельних робіт і готовність об'єкта до експлуатації. Зазначені обставини в подальшому стали підставою для скасування органом архітектурно-будівельного контролю документів декларативного характеру. Водночас, оскільки на даний час за ОСОБА_2 та ОСОБА_10 вже зареєстровано право власності на об'єкт, районна адміністрація позбавлена можливості реалізувати свої функції контролю за самовільним будівництвом та вжиття відповідних заходів реагування з цього приводу, зокрема у вигляді приведення об'єкту до попереднього стану, у зв'язку із чим вимушена звернутись до суду із цим позовом про скасування рішення державного реєстратора.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 5 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено. Суд скасував рішення державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Ярмошевича Дениса Вікторовича від 22.05.2017 року за №35290703 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 та ОСОБА_10.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як підтверджується матеріалами справи, головними спеціалістами відділу контролю та моніторингу за станом території району районної адміністрації Одеської міської ради за участю майстра дільниці № 3 КП ЖКС «Чорноморський», в присутності мешканців будинку АДРЕСА_1, проведено обстеження об'єкта містобудування - квартири АДРЕСА_1, за результатом якого складено акт від 23.05.2017 року.

Обстеженням встановлено, що за вказаною адресою пошкоджено стіну у коридорі спільного користування, зафіксовано складування будівельного сміття, наявності прибудови не виявлено. На момент обстеження будівельні роботи не проводились.

Разом з цим, рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Юридичного департаменту Одеської міської ради Ярмошевича Дениса Вікторовича від 22.05.2017 року №35290703 проведено державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна, спільна часткова, на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, за суб'єктом: ОСОБА_2, ОСОБА_10.

Згідно даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація проведена на підставі поданих реєстратору свідоцтва про право на спадщину за законом від 03.10.2001 року номер 4-1759, декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 05.05.2017 року №ОД142171251228.

Разом з цим, наказами Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 22.05.2017 року №01-13/193, №01-13/194 скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 21.04.2017 року №ОД082171111571 з реконструкції квартири №47 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_1, а також реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності від 05.05.2017 року №ОД142171251228 без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за вказаною адресою.

Посилаючись на те, що звернення районної адміністрації з вказаним адміністративним позовом є обов'язковою підставою для проведення подальших дій щодо попередження проведення самовільної реконструкції в місці загального користування у будинку по АДРЕСА_1, однак наявність зареєстрованого права власності на вказану квартиру унеможливлює реалізацію повноважень райадміністрації в частині здійснення функції контролю за самовільним будівництвом та вжиттям відповідних заходів реагування з цього приводу, зокрема приведення об'єкту до попереднього стану, позивачем ставиться питання про скасування спірного реєстраційного рішення.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із чим вбачав всі підстави для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову вважає правильними, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону України від 01.07.2004 року №1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Відповідно до п.п. 3, 14 ч. 1 ст. 27 Закону України від 01.07.2004 року №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Згідно із п. 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2015 року №1127, державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком.

Відповідно до п. 41 Порядку від 25.12.2015 року №1127 для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються, зокрема, документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.

Як вірно встановив суд першої інстанції, наказом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 22.05.2017 року №01-13/194 скасовано декларацію від 05.05.2017 року №ОД142171251228 про готовність об'єкта до експлуатації, за адресою: АДРЕСА_1.

Підставою для прийняття вказаного наказу стали недостовірні відомості, наведені замовником у декларації.

Згідно із ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-IV у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Також, суд першої інстанції вірно врахував, що згідно ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування віднесені повноваження, зокрема, із і здійснення державного контролю за дотриманням законодавства, зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому середовищу.

Статтями 6, 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється органами місцевого самоврядування шляхом моніторингу та реалізації містобудівної діяльності на всіх рівнях, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.

Відповідно до Положення про Київську районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 року №1934-УІІ, районна адміністрація є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Київського району м. Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно із п. 2.8 вказаного Положення до повноважень райадміністрації належить здійснення заходів щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан.

Звернення районної адміністрації з вказаним адміністративним позовом є обов'язковою підставою для проведення подальших дій щодо попередження проведення самовільної реконструкції в місці загального користування у будинку по АДРЕСА_1.

Наявність зареєстрованого права власності на квартиру 47, на підставі скасованих декларацій за вказаною адресою унеможливлює реалізацію повноважень райадміністрації в частині здійснення функції контролю за самовільним будівництвом та вжиттям відповідних заходів реагування з цього приводу, зокрема, приведення об'єкту до попереднього стану.

Враховуючи викладене, оскільки рішення, які стали підставою для проведення спірної реєстраційної дії скасовані, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову та скасування рішення державного реєстратора.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані і відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не встановлено.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 5 грудня 2017 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 14.05.2018 року.

Головуючий суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

А.І. Бітов