
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 521/1396/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Сегеда О.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Яковлєва О.В.,
судді - Танасогло Т.М.
при секретарі: П'ятіній В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області про зобов'язання відповідача вчинити перерахунок пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року, згідно постанов КМУ від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" №657, постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та довідки військової прокуратури Південного регіону України від 30 листопада 2017 року №18-200.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної відмови.
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вищенаведене рішення, як таке, що прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений з посади прокурора Котовського гарнізону у зв'язку з виходом на пенсію, та з 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 10, 13, )
24 листопада 2017 року Військовою прокуратурою Південного регіону України видано довідку №18-6079 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №657 (а.с. 13).
У зв'язку із чим 05 грудня 2017 року позивач через представника за довіреністю від 19 липня 2017 року звернувся до ГУ ПФ України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за відповідною посадою (а.с. 6).
06 грудня 2017 року на адресу представника позивача надійшов лист ГУ ПФ України в Одеській області за вих.2061/В-11, в якому зазначено, що у відповідності до п.п. 1,2 Порядку №45, повідомлення про підстави для перерахунку колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 та про необхідність підготовки списків до головного управління не надходило, тому вони не складались, з підстав чого відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії за наданою представником довідкою.
Досліджуючи вимоги позивача, суд виходить з того, що норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (Закон № 2262).
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, за на явності правових підстав, а саме підвищення грошового забезпечення певній категорії військовослужбовців, Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України
Так, Постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31 травня 2012 року та затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури та посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур згідно з додатками, які перевищують посадові оклади колишніх працівників прокуратури.
Відтак, враховуючи положення вищезазначеної ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, у відповідної категорії військовослужбовців, що отримують пенсію, виникло право на її перерахунок на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Оцінюючи позицію відповідача про недотримання порядку перерахунку пенсії, встановленого Кабінетом Міністрів України та, як наслідок, відсутність підстав для такого перерахунку, суд зазначає про наступне.
Процедура проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 визначається Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Так, пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення КМУ, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, Порядком №45 встановлено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- державні органи повідомляють Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Порядку № 45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Порядку № 45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Порядку № 45).
Поряд з цим, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №3-1), який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказаний нормативно-правовий акт за своїм змістом, у частині порядку проведення перерахунку пенсій, аналогічний зазначеним вище нормам Порядку № 45.
Так, згідно пунктів 23, 24 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії згідно ст. 63 Закону №2262, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсію.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії .
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством встановлено певний порядок, наслідком дотримання якого є проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262.
Етапами цього порядку є:
- отримання Пенсійним фондом повідомлення від уповноваженого органу про зміну розміру грошового забезпечення;
- підготовка Пенсійним фондом списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу;
- отримання Пенсійним фондом від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення.
Отже, із системного аналізу законодавства випливає, що за наявності підстав але без дотримання процедури (порядку) встановленої чинним законодавством, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії особам, звільненим з військової служби.
При цьому, суд звертає увагу на відсутність будь-яких доказів як на момент звернення представника позивача із заявою про перерахунок пенсії так і на момент розгляду даної справи, щодо формування уповноваженими органами повідомлень, направлення їх до ПФУ, формування відповідних списків.
Порядком № 3-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсій, яка містить вимоги щодо її заповнення та необхідність зазначення певної інформації про особу, яка з такою звертається.
Судом встановлено, що зміст поданої представником позивача заяви від 05 грудня 2017 року у довільній формі не відповідає за змістом заяві, форма якої затверджена Порядком № 3-1 та не відповідає вимогам останньої.
Враховуючи досліджені судом докази, недотримання встановленого порядку, який передує здійсненню перерахунку пенсії, а також відсутність заяви, затвердженої форми, яка є підставою для проведення такого перерахунку, - відсутні підстави вважати, що дії ГУ ПФ України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними, тому відсутні правові підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень перераховувати та виплачувати пенсію позивачу.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість даного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання відповідача вчинити перерахунок пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року, згідно постанов КМУ від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" №657, постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та довідки військової прокуратури Південного регіону України від 30 листопада 2017 року №18-200 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /О.В. Яковлєв /
/Т.М. Танасогло/