Постанова № 73998585, 15.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
815/395/18
Номер документу
73998585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/395/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого судді - Запорожана Д.В.,

судді - Яковлєва О.В.,

судді - Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час з дня призначення пенсії, зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та грошової допомоги при звільненні з військової служби, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час з дня призначення пенсії (з 21.12.2017 року) і по день фактичного проведення перерахунку.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної відмови.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 3 березня 2018 року позов задоволено. Зобов'язано відповідача вчинити спірні дії.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області просить скасувати вищенаведене рішення, як таке, що прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні даного позову.

Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 21.12.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу призначена пенсія за вислугу років в розмірі 5241,82 грн., що підтверджується повідомленням територіального органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії (аркуш справи 16).

З розрахунку пенсії вбачається, що при обчислення пенсії враховане грошове забезпечення позивача у такому складі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці служби перед звільненням (робота з таємн. виробами, носіями, док., надбавка за особливо важливі завдання, премія).

Позивачем 11.01.2018 року подана заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії, додатком до якої надана довідка про нараховане грошове забезпечення №56/18 від 04.01.2018 року (аркуші справи 11-14).

Згідно наданої довідки вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачем отримані у складі грошового забезпечення суми, які не враховані на момент призначення пенсії, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 106242,43 грн., винагорода за участь в АТО у розмірі 7851,23 грн., матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 14786,50 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7422 грн., вихідна допомога при звільненні у розмірі 93256,25 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 23.01.2018 року заява позивача про перерахунок пенсії з довідкою №56/18 від 04.01.2018 року повернута без розгляду (аркуш справи 15), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання відмови відповідача в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що види виплат, зазначені в позовній заяві, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення і входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні 1) оклади за посадою. 2) військовим (спеціальним) званням. 3) процентну надбавку за вислугу років. 4) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та 5) премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, всі складові, зазначені позивачем є не щомісячними додатковими, а одноразовими додатковими (не мають постійний характер) і не входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, а тому не можуть бути враховані для здійснення перерахунку пенсії.

Окрім того, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набирає чинності з 01.03.2018 року та якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з

урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Також відповідно до п. 7 постанови КМУ № 103 на Міністерство оборони разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Враховуючи вищезазначене, головне управління здійснюватиме перерахунок пенсії Позивачу після надходження довідки про грошове забезпечення, розробленої відповідно до зазначеної постанови КМУ № 103.

Стосовно додаткових видів грошового забезпечення, які суд першої інстанції зобов'язав врахувати при здійсненні позивачу перерахунку, колегія суддів зазначає наступне.

Верховний Суд України в своєму рішенні від 19.05.2015 по справі № 21-466а15 (номер рішення в ЄДРСР 44807129) дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 889 та Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 № 595, виданим на виконання постанови № 889, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Грошова допомога на оздоровлення відповідно до пунктів 30.1, 30.2 Наказу Міністра оборони України "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" від 11.06.2008 № 260 надається військовослужбовцям один раз на рік в розмірі місячного грошового забезпечення за місцем штатної служби в разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості за місцем штатної служби в разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості.

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відповідно до пунктів 33.1, 33.2 Наказу Міністра оборони України "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" від 11.06.2008 № 260 надається військовослужбовцям один раз на рік в розмірі місячного грошового забезпечення за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.

Слід зазначити, що для того, щоб додаткова виплата була врахована при обчисленні (перерахунку) пенсії вона повинна відповідати одночасно двом вимогам, що передбачені в ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: 1) щомісячний характер виплати та 2) з неї було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, якщо проаналізувати надану Позивачем довідку про розмір його грошового забезпечення (копія довідки наявна в матеріалах судової справи), можна побачити, що допомога для оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань виплачувались не більше одного разу на рік. Даний факт свідчить про відсутність щомісячного характеру даних виплат, а, відтак, й про неможливість їх включити для перерахунку пенсії.

Винагорода за безпосередню участь в АТО відповідно до п. 3 розділу І Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом МОУ від 10.02.2016 № 67 (далі - Інструкція) здійснюється за місцем проходження служби на підставі наказів командирів органів військового управління та військових частин. Командирам військових частин - на підставі наказів вищих командирів (начальників, керівників). Згідно з п. 2 розділу II Інструкції така винагорода виплачується пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, який обраховується з дня фактичного початку участі військовослужбовців у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів. Відтак, судом першої інстанції не взято до уваги, що вищезазначена винагорода має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Судом першої інстанції не взято до уваги правову позицію Верховного Суду України, в постанові якого від 12 вересня 2017 року № 21-1115а16 наголошується, що одноразова допомога при звільненні апріорі має одноразовий цільовий характер та не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в порядку ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і не враховується при обчисленні пенсії.

Додатково слід зазначити, що згідно з пунктом 2 розділу І постанови КМУ від 22.12.2010 № 1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, на підставі аналізу норм матеріального права встановлено, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду по справі К/9901/3762/18 (761/28228/15-а) (реєстраційний номер в ЄДРСР 72088994).

Таким чином, частина третя статті 43 Закону № 2262-ХІІ не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-XII та статтею 9 Закону № 2262-ХІІ. які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Отже, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

В результаті, суд дійшов висновку, що одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

Також судом першої інстанції не прийнято до уваги рішення КСУ від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015, в якому Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

На підставі наведених положень нормативно-правових актів слід сказати, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО, щомісячна додаткова грошова винагорода, одноразова грошова допомога при звільненні не включаються до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії та подальшого перерахунку пенсії.

Отже, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість даного позову та наявність підстав для його задоволення.

Пунктом 4 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив вищенаведені порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи по суті, внаслідок чого його постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 238, 308, 311, 315, 317, 319, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 березня 2018 року - скасувати.

Прийняти нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час з дня призначення пенсії, зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО та грошової допомоги при звільненні з військової служби, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час з дня призначення пенсії (з 21.12.2017 року) і по день фактичного проведення перерахунку - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та відповідно до ст. 328 КАС України, касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий /Д.В. Запорожан/

Судді /О.В. Яковлєв /

/Т.М. Танасогло/