
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/396/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Яковлєва О.В.,
судді - Танасогло Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області про визнання протиправною відповідача щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» частини першої ст. 13 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII з розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотка відповідних сум грошового забезпечення та нарахуванню і виплати не отриманих сум пенсії відповідно до ст. 55 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» частини першої ст. 13 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII з розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотка відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 грудня 2008 року по січень 2018 року, з урахуванням проведених виплат.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної відмови.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 березня 2018 року відмовлено в задоволенні даного позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вищенаведене рішення, як таке, що прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 27 липня 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення у розмірі 88 % суми грошового забезпечення та виплатити не нараховані суми пенсії з моменту її призначення, оскільки він звільнений за віком (аркуш справи 13).
Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №921/Р-11 від 10.08.2017 року повідомило позивача, що з 12.11.2008 року головним управлінням згідно із статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" призначена пенсія за вислугу років 31 рік у розмірі 83 % відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до подання про призначення пенсії від 14.01.2009 року №47 (924), наданого управлінням фінансових ресурсів та економіки ГУМВС України в Одеській області, позивача звільнено 11.11.2008 року у запас за віком згідно із п. "а" ст. 64 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114. Підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має (аркуш справи 11).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до п. 2.1 "Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 жовтня 2003 року № 1276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 грудня 2003 року за № 1161/8482 (чинній на момент призначення пенсії позивачу), оформлення документів для призначення пенсій і грошової допомоги особам, що звільняються зі служби, а також раніше звільненим особам, які мають право на призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться управліннями (відділами, відділеннями) роботи з персоналом МВС, ГУМВС, УМВС, кадровими службами Головного управління внутрішніх військ і підпорядкованими їм органами і військовими частинами.
Відповідно до п. 12, 14 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються документ, зокрема, заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3).
Як вбачається з подання про призначення пенсії управління фінансових ресурсів та економіки ГУМВС України в Одеській області №47 (924) від 14 січня 2009 року ОСОБА_1 було звільнено в запас 11.11.2008 року згідно із п. "а" ст. 64 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114 та представлено для призначення пенсії позивачу за вислугу років (аркуш справи 34).
Відповідно до п. "а" ст. 64 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): за віком-при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років.
При цьому, відповідно до абз. 3 ч. 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року №393 (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), для осіб, які звільнені із служби в 2008-2009 роках (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 року № 748 (748-2005-п ), від 3 вересня 2005 року № 865 ( 865-2005-п), від 9 березня 2006 року №268 (268-2006-п ) і від 15 листопада 2006 року № 1588) (1588-2006-п ) або які померли (загинули) в зазначений період, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців. При цьому для осіб, звільнених у січні 2008 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.
З наданого до суду грошового атестату №183 від 17 листопада 2008 року, довідки Одеського державного університету внутрішніх справ про додаткові види грошового забезпечення позивача за 2008 рік та подання про призначення пенсії управління фінансових ресурсів та економіки ГУМВС України в Одеській області №47 (924) від 14 січня 2009 року пенсія за вислугу років у розмірі 3306,11 грн., що становить 83% ОСОБА_1 обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, посадовий оклад - 1500 грн., оклад за військове звання - 130 грн., надбавка за вислугу років в розмірі 40% - 652 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за останні 10 місяців роботи - 1701,27 грн. (аркуші справи 34-36).
Таким, чином в поданні про призначення пенсії управління фінансових ресурсів та економіки ГУМВС України в Одеській області №47 (924) від 14 січня 2009 року представлено призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається подання позивачем заяви про переведення з одного виду пенсії на інший до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Враховуючи вищевикладені обставини, пенсія позивачу призначалася на підставі подання управління фінансових ресурсів та економіки ГУМВС України в Одеській області про призначення пенсії №47 (924) від 14 січня 2009 року, в якому представлено призначення пенсії за вислугою років та відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" йому правомірно призначена пенсія за вислугу років 31 рік у розмірі 83 % відповідних сум грошового забезпечення на підставі того подання, яке органом пенсійного фонду було отримано, а тому відповідач діяв у відповідності до вимог законодавства та виходячи з документів, які до нього надійшли, тобто, протиправні дії відповідач не вчиняв.
Слід зазначити, що позивач не звернувся до відповідача з заявою про переведення його з одної пенсії на іншу, а заява про перерахунок пенсії, яка призначена у відповідності до вимог законодавства відповідачем розглянута та позивачу правомірно відмовлена у здійсненні такого перерахунку.
Щодо тверджень відповідача в відзиві на позовну заяву про пропущення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що у відповідності до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З позовної заяви вбачається, що порушення відповідачем прав позивача, з метою захисту яких він звернувся до суду, позивач пов'язує з наданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відмови №921/Р-11 від 10.08.2017 року у перерахунку пенсії за результатами розгляду його звернення щодо перерахунку пенсії.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 30.01.2018 року, а дізнався про порушення своїх прав після отримання 18.08.2017 року листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №921/Р-11 від 10.08.2017 року, а тому строк звернення до суду з цим позовом позивач не пропустив.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавств та не підлягають задоволенню повністю.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість даного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відповідача щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» частини першої ст. 13 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII з розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотка відповідних сум грошового забезпечення та нарахуванню і виплати не отриманих сум пенсії відповідно до ст. 55 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» частини першої ст. 13 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII з розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотка відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 грудня 2008 року по січень 2018 року, з урахуванням проведених виплат - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та відповідно до ст. 328 КАС України, касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /О.В. Яковлєв /
/Т.М. Танасогло/