
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/13658/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Троян Т.Є
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Федотова І.В.
Сорочка Є.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Черкаського обласного військового комісаріату, третя особа - Черкаський об'єднаний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Черкаського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Черкаський об'єднаний міський військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач - ОСОБА_3, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване судове рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального і процесуального права, неповною мірою з'ясовано обставини справи. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що він є членом сім'ї особи, яка мала право на отримання одноразової грошової допомоги на підставі Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та реалізувала свій намір на отримання зазначеної допомоги.
У відзивах на апеляційну скаргу відповідач та третя особа, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просять залишити його без змін, стверджуючи, що правові підстави для задоволення, як апеляційної скарги, так і адміністративного позову - відсутні.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та не оспорюється учасниками справи, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Луганськ під час виконання обов'язків військової служби (участі в антитерористичній операції) загинув військовослужбовець ОСОБА_4, 1958 року народження.
Загиблий військовослужбовець ОСОБА_4 є сином ОСОБА_5
08 грудня 2015 року ОСОБА_5 звернулась до Черкаського об'єднаного міського військового комісаріату із заявою, в якій просила зробити запит на військову частину для підготовки всіх необхідних документів для виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до поданої заяви, військовим комісаріатом Черкаського об'єднаного міського комісаріату направлений запит від 14 грудня 2015 року №5/4059 командиру військової частини польова пошта В 2950 щодо надання відповідних документів, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 та для призначення пенсії членам сім'ї військовослужбовця.
01 лютого 2016 року ОСОБА_5 померла.
В подальшому до Черкаського обласного військового комісаріату звертався позивач ОСОБА_3 вказуючи на те, що він є спадкоємцем та членом сім'ї ОСОБА_5
12 липня 2017 року за №6/8/5/1399 військовим комісаром Черкаського обласного військового комісаріату було надана відповідь громадянину ОСОБА_3, що підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на Комісію для розгляду питання призначення і виплати йому грошової допомоги немає, в зв'язку з тим що спадкодавець, ОСОБА_5 до військового комісаріату із заявою щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги та необхідними документами не зверталась, відповідно, документи Комісією не розглядалися та одноразова грошова допомога не призначалася. Оскільки одноразова грошова допомога не була призначена ОСОБА_5, відповідно до ст.ст. 1219,1227 Цивільного кодексу України вона не входить до складу спадщини.
04 жовтня 2017 року до Черкаського обласного військового комісаріату надійшла заява від громадянина ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги члену сім'ї загиблого під час здійснення АТО, на яку 17 жовтня 2017 року за №6/8/5/1942 військовим комісаром Черкаського обласного військового комісаріату було надана відповідь громадянину ОСОБА_3, що звернення з даного питання вже розглядалося у Черкаському обласному військовому комісаріаті, відповідь надано за вих. №6/8/5/1399 від 12 липня 2017 року та було повторно поінформовано ОСОБА_3, що підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на Комісію для розгляду питання призначення і виплати йому грошової допомоги немає.
Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач не входить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з смертю військовослужбовця ОСОБА_4 При цьому, суд першої інстанції зазначив, що право на отримання грошової допомоги після смерті ОСОБА_4 може бути реалізоване особами, які зазначені у особовій справі військовослужбовця у відомостях про склад сім'ї: батьки, дружина/чоловік, діти, утриманці. Особи, які не були членами сім'ї, але знаходились на утриманні військовослужбовця для отримання такої допомоги надають рішення суду або нотаріально завірений правочин про підтвердження факту перебування на утриманні загиблого.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги регламентується наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», згідно якого:
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З метою визначення причинного зв'язку загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста командиром військової частини, де проходив службу (збори) військовослужбовець, військовозобов'язаний чи резервіст, здійснюються такі заходи: на розгляд штатної військово-лікарської комісії (далі - ВЛК), яка приймає постанову про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, надсилаються копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (висновок ВЛК про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів).
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами.
Обласні військові комісаріати для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) подають у Департамент фінансів Міністерства оборони України такі документи:
висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця (додаток 9);
заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а в разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 10): копію свідоцтва про смерть військовослужбовця;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста зі списків особового складу військової частини;
копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (висновок ВЛК про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів);
копію довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста;
витяг з послужного списку особової справи про склад сім'і військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
копію свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
копію свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
рішення районної, районної у місті Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста) - для виплати одноразової грошової допомоги утриманцям загиблого (померлого);
рішення суду або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і останнє місце реєстрації;
копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Одноразова грошова допомога виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її одержання. Якщо одна з осіб відмовляється від одержання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її одержання. Заява про відмову має бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.
Таким чином, законодавством визначено форму заяви про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 10 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (пункт 4.6) та переліку документів, які додаються до заяви, та форму висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця (додаток 9 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (пункт 4.6), в якому підтверджується право на одержання зазначеної грошової допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1913 року № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (Порядок № 975), відповідно до пункту 5 якого одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені у пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів, в даному випадку Міністр оборони України, приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Під час судового розгляду справи позивач зазначав, що він є що є родичем померлого ОСОБА_4 та його матері ОСОБА_5
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України (СК України) сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Сім'я утворюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Разом з тим, в розумінні Сімейного кодексу України, позивач не є членом сім'ї померлого військовослужбовця, а сам лише факт того, що померла ОСОБА_5 заповідала все своє майно позивачу не вказує на право цієї особи на отримання одноразової грошової допомоги.
З матеріалів справи також встановлено, що позивач не входить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з смертю військовослужбовця ОСОБА_4
Відповідно, як вірно зазначив суд першої інстанції, підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
У зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Н.М. Літвіна
Судді І.В. Федотов
Є.О. Сорочко
Повний текст постанови виготовлено 15 травня 2018 року.