
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року справа №812/79/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Міронової Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2018 р. у справі № 812/79/18 (головуючий І інстанції Свергун І.О.) за позовом Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області, третя особа Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» (далі - позивач, ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського») звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області (далі - відповідач, Могилів-Подільське ОДПІ), третя особа Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі - третя особа, Рубіжанське ОДПІ), у якому просило: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не формування та не направлення до Рубіжанської ОДПІ повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000; зобов'язати відповідача сформувати в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000, та направити його до Рубіжанської ОДПІ; зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у справі протягом 15 днів з дня набрання рішення законної сили; стягнути з відповідача судовий збір (а.с.4-9, 55).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2018 року, задоволено адміністративний позов, визнано протиправною бездіяльність Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області щодо неформування та ненаправлення до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" (ід. код 13392898) до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000; зобов'язано Могилів-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Вінницькій області сформувати в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" (ід. код 13392898) до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000, та направити його до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області (вул. Василя Стуса, буд. 54/7А, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000, ід. код 39469470) на користь ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" (вул. Володимирська, буд. 37, офіс 3, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, ід. код 13392898) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 грн 00 коп. (одна тисяча шістсот грн 00 коп.) (а.с.96-98).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, без врахування усіх обставин справи, та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до п.11.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09 грудня 2011 року № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 р. за N 503/25280 (далі - Порядок № 1588), координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи у зв'язку з припиненням, яка протягом року змінила місцезнаходження, що пов'язано зі зміною адміністративного району, у тому числі формування, видачу та направлення відомостей та довідок, передбачених цим розділом, проводить контролюючий орган, у якому платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей (документів), визначених цим пунктом. Апелянт зазначає, що на дату зміни місця реєстрації судом було порушено провадження у справі про банкрутство позивача, що унеможливило здійснення заходів щодо формування в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку із зміною місцезнаходження (а.с.110-114)
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" зареєстровано як юридичну особу, перебуває на податковому обліку в Могилів-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області (а.с. 23-26).
21 листопада 2017 року позивачем змінено місцезнаходження на м. Рубіжне Луганської області, вул. Володимирська, буд. 37, офіс 3, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 11781050037001317 від 21.11.2017.
Відповідачем після проведення зазначених реєстраційних дій, не сформовано та не направлено повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ "Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського" до податкового органу за новим місцезнаходженням платника - Рубіжанської ОДПІ.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач в порушення вимог законодавства протягом двадцяти днів після отримання відомостей про зміну місцезнаходження позивача засобами інформаційної системи в електронному вигляді не сформував та надіслав до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненими І та ІІ розділами).
Суд апеляційної інстанції з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується з наступних підстав.
Згідно підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до підпункту 19-1.1.7 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків.
Згідно підпункту 19-3.1.2 пункту 19-3.1 статті 19-3 Податкового кодексу України, державні податкові інспекції здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.
За змістом пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, платники податків з метою проведення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) підрозділів. рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
У разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється і адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Згідно пункту 64.1 статті 64 Податкового кодексу України, взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей контролюючими органами.
Дані про взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів у контролюючих органах передаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у день взяття на облік юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи в порядку, встановленому Міністерством юстиції України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 7 Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 18.03.2016 № 759/5/371, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 березня 2016 р. за № 446/28576, технічний адміністратор Реєстру забезпечує передачу до реєстрів Державної фіскальної служби України відомостей про проведені реєстраційні дії відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - реєстраційні дії), документів в електронній формі у робочий час одночасно з проведенням відповідної реєстраційної дії у Реєстрі, формуванням запиту суб'єктом державної реєстрації.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку № 1588 з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцями обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку.
Відповідно до пункту 10.1 Порядку № 1588 у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації (пункт 10.2 Порядку № 1588).
Пунктом 10.7 Порядку № 1588 визначено, що протягом двадцяти днів після отримання відомостей або заяви про зміну місцезнаходження платника податків контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків засобами інформаційної системи в електронному вигляді формує та надсилає до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненими І та ІІ розділами).
За пунктом 10.13 Порядку № 1588, у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду: 1) у такому випадку одночасно із зняттям з обліку юридичної особи (крім юридичних осіб, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій) або фізичної особи - підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 цього розділу; 2) до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.
Пунктом 10.15 Порядку № 1588 передбачено, що контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку разом з одним примірником повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненим IV розділом) у такі строки: після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу; протягом двох робочих днів після зняття з обліку в інших випадках.
Отже, за вимогами Порядку та ПК України, контролюючий орган протягом двадцяти днів після отримання відомостей про зміну місцезнаходження суб'єкта господарювання повинен засобами інформаційної системи в електронному вигляді сформувати та надіслати до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненими І та ІІ розділами).
Системний аналіз наведених норм права в контексті конкретних обставин справи дає підстави для такого висновку, що відповідач повинен був після отримання відомостей про зміну місцезнаходження позивача сформувати та надіслати повідомлення за формою № 11-ОПП.
Суд не приймає посилання апелянта на п.11.5 Порядку № 1588, а саме на наявність відомостей про порушення судом провадження у справі про банкрутство позивача на дату зміни місця реєстрації, з наступних підстав.
Відповідно до п.11.5 Порядку № 1588 у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання, зокрема, судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи у зв'язку з припиненням, яка протягом року змінила місцезнаходження, що пов'язано зі зміною адміністративного району, у тому числі формування, видачу та направлення відомостей та довідок, передбачених цим розділом, проводить контролюючий орган, у якому платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей (документів), визначених цим пунктом.
Отже, вказаною нормою визначено обов'язок контролюючому органу розпочинати та проводити процедури у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків визначені розділом ХІ цього Порядку.
При цьому, зазначеними нормами не встановлено заборону щодо здійснення відповідачем дій стосовно зміни місця обліку платника податків, а визначає орган який проводить координацію заходів щодо зняття з обліку юридичної особи саме у зв'язку з припиненням юридичної особи. Також, матеріали справи не містять рішення суду про припинення позивача як юридичної особи, а лише данні про порушення провадження у справі про банкрутство позивача. Суд звертає увагу, що порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи не є тотожнім припиненню (ліквідації) такої юридичної особи.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статями 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2018 р. у справі № 812/79/18 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2018 р. у справі № 812/79/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 15 травня 2018 року.
Суддя-доповідач Е.Г.Казначеєв
Судді І.Д. Компанієць
Г.М. Міронова