
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/37/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішній справ України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18р. у справі №823/37/18 за позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішній справ України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними рішення Відповідача щодо не зазначення в довідці №8130 від 16.05.17р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, чинних на 01.01.2016 щомісячних надбавок, підвищень та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.07р., постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15р. в розмірах станом на 01.01.16р., відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №8130 для позивача, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 45%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 19%, надбавки за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) - 31%, підвищення до пенсії за постановою КМУ від 23.04.12р. №355, премії - 24%;
зобов'язати Відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за формою, встановленою додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08р. №45, нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачу згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.15р. №900-VIII, постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.12р. та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у відповідних розмірах з 01.01.16р., тобто з дати виникнення права на перерахунок в наступних розмірах: посадовий оклад (по) - 3100 грн., оклад за званням (оз) полковника міліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років (нвр) у розмірі 50% (від по+оз) - 2750 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% (від по+оз+нвр) - 3712 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (від по) - 465 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 19% (від по) - 589 грн., надбавка за службу в спецпідрозділах УБОЗ 31% (від по) - 961 грн., підвищення за постановою КМУ від 23.04.12р. №355 (35%) - 1238 грн. 05 коп., премія 24% (від грошового забезпечення) - 3651 грн. 61 коп., матеріальна допомога для оздоровлення (від по) - 3100 грн., усього 21966 грн. 66 коп.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не зазначення в довідці №8130 від 16.05.17р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, чинних на 01.01.16р. щомісячних надбавок, підвищень та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.07р., постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.12р. та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15р. в розмірах станом на 01.01.16р., відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №8130 для позивача, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 45%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 19%, надбавка за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) - 31%, підвищення до пенсії за постановою КМУ від 23.04.12р. №355 - 35%, премія - 24%; зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 станом на 01.01.16р. з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15р., №1294 від 07.11.07р., а саме: посадовий оклад (по) - 3100 грн., оклад за званням (оз) полковника міліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років (нвр) у розмірі 50% (від по+оз) - 2750 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% (від по+оз+нвр) - 3712 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (від по) - 465 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 19% (від по) - 589 грн., надбавка за службу в спецпідрозділах УБОЗ 31% (від по) - 961 грн., підвищення за постановою КМУ від 23.04.2012 №355 (35%) - 1238 грн. 05 коп., премія 24% (від грошового забезпечення) - 3651 грн. 61 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення прийнято за правилами спрощеного позовного провадження.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати рішення суду з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що довідка видана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.15р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; у довідці зазначені усі складові грошового забезпечення колишніх працівників міліції, які враховуються при перерахунку пенсії згідно законодавства, яке чинне на момент здійснення такого перерахунку.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та установлено судом першої інстанції, Позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
10.04.17р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі щодо Позивача, у зв'язку з чим від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.17р. №8130.
Відповідно до довідки від 16.05.17р. №8130 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача становить: посадовий оклад - 3100 грн., оклад за спеціальним званням полковника міліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2750 грн., премія 3,95% - 344,24 грн.
Позивач, вважаючи, що Відповідачем було включено у довідку не всі складові грошового забезпечення колишніх працівників міліції, які мають враховуватись при перерахунку пенсії, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що у довідці, яка є підставою для перерахунку пенсії, мають бути враховані усі складові грошового забезпечення, які особа отримувала на час звільнення, а тому не врахування таких складових у довідці є звуженням прав та інтересів Позивача.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу пенсійного органу від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.17р. №8130. Відповідно до довідки розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача становить: посадовий оклад - 3100 грн., оклад за спеціальним званням полковника міліції - 2400 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2750 грн., премія 3,95% - 344,24 грн.
Стосовно вимог Позивача щодо визнання протиправними дій ліквідаційної комісії щодо видачі довідки про грошове забезпечення без зазначення у ній надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% (від по+оз+нвр) - 3712 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність 19% (від по) - 589 грн., надбавки за службу в спецпідрозділах УБОЗ 31% (від по) - 961 грн., підвищення за постановою КМУ від 23.04.2012 №355 (35%) - 1238 грн. 05 коп., та зменшенням розміру премії з 24% до 3,95 %, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до наказу МВС України від 17.02.17р. №138 «Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», посаду начальника відділу планування, оперативно-зонального контролю та аналізу УБОЗ УМВС в Черкаській області, з якої звільнено Позивача, прирівняно до посади начальника відділу управління ГУНП.
Посадовий оклад, оклад за спеціальне звання та відсоткова надбавка за вислугу років встановлені у відповідності до постанови № 988, розмір премії встановлено у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.17р. №5551/05/22-2017.
Колегією суддів встановлено, що Позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 до розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії було включено, серед іншого, надбавку за виконання особливо важких завдань у розмірі 45%.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Втім, така надбавка на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Щодо надбавки за оперативно-розшукову діяльність 19% (від по) та надбавки за службу в спецпідрозділах УБОЗ 31% (від по) то слід зазначити про те, що такі види надбавок, виходячи з аналізу постанов Уряду №1294, №988 та №45 для поліцейських не передбачені, а тому також відсутні підстави для включення їх до довідки про розмір грошового забезпечення.
Щодо включення в довідку підвищення у розмірі 35%, яке передбачено постановою Уряду від 23.04.12р. №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» то слід зазначити про те, що таке підвищення було передбачено до пенсій, які призначені та обчислюються у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1294. До розміру пенсій обчислених на підставі постанови Уряду №988 таке підвищення не включається.
Також, колегія суддів не може погодитись із висновком суду першої інстанції про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж отримував Позивач розмірі, а саме 3,95% замість 24%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Колегією суддів установлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за відповідною посадою становить 3,95%.
Отже, вказаний ліквідаційною комісією розмір премії 3,95% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 24%, як отримував Позивач, немає.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що видана ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.17р. №8130 містить усі передбачені чинним на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов'язання Відповідача включити у неї надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% (від по+оз+нвр) - 3712 грн., надбавку за оперативно-розшукову діяльність 19% (від по) - 589 грн., надбавку за службу в спецпідрозділах УБОЗ 31% (від по) - 961 грн., підвищення за постановою КМУ від 23.04.2012 №355 (35%) - 1238 грн. 05 коп., премії у розмірі 24% - відсутні.
При розгляді даної справи, колегія суддів враховує правовий висновок Верховного Суду у справі №338/894/17 з аналогічних правовідносин, викладений у постанові Верховного Суду від 13.03.2018 року.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18р. та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішній справ України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18р. у справі №823/37/18 - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.18р. у справі №823/37/18- скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст.328 КАС України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.