
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року справа № 823/1530/18
14 годин 55 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу № 823/1530/18
за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м.Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) [представник позивача – не прибув]
до багатогалузевого об’єднання Інтербуд «Української спілки ветеранів Афганістану» (вул. Оборонна, 16, м. Черкаси, 18036, ЄДРПОУ 14194232) [представник відповідача – не прибув]
про стягнення коштів з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийняв рішення,
10.04.2018 Головне управління ДФС у Черкаській області, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, просить: стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих багатогалузеве об’єднання Інтербуд «Української спілки ветеранів Афганістану» (ЄДРПОУ 14194232) у сумі 62738 грн. 81 коп. у рахунок погашення податкового боргу.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не виконує податковий обов’язок зі сплати податків, тому обліковано податковий борг у сумі 62738 грн. 81 коп.
Позивач у прохальній частині позовної заяви просив здійснити розгляд справи без участі його представника (а.с.3).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду (а.с.18), у судове засідання свого представника не направив, заяви про розгляд справи за відсутності його представника не подав.
Відповідно до ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно ч.3 ст.205 КАС України визначено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті. Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.205 КАС України, всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та відсутності потреби заслухати свідка чи експерта суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
Багатогалузеве об’єднання Інтербуд «Української спілки ветеранів Афганістану» зареєстровано як юридичну особу 10.09.1993 (а.с.4). Відповідача узято на облік в ДПІ у м. Черкасах як платника податків 20.11.1995 (а.с.5).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом – Кодекс №2755-VI).
Щодо доводів позивача про несвоєчасну сплату відповідачем податкового боргу, суд дійшов таких висновків.
Згідно ч.1 ст.6 Кодексу №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Судом встановлено, що відповідачем подано податкову декларацію з плати за землю:
- за 2016 рік від 18.02.2016 № НОМЕР_1 відповідно до якої самостійно визначено зобов’язання із щомісячним платежем з січня до листопада 2016 року у сумі 7843 грн. 95 коп., за грудень 2016 року – 7843 грн. 96 коп., а всього у сумі 94127 грн. 41 коп. (а.с.7).
Кодексом №2755-VI визначено обов’язок відповідача як платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом (ст.16).
Відповідно до п.57.1 ст.57 Кодексу №2755-VI платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Згідно п.286.2 ст.286 Кодексу №2755-VI платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Кодексу №2755-VI податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до відомостей облікової картки платника податків, у відповідача наявний борг із сплати самостійно визначеного згідно податкової декларації від 18.02.2016 № НОМЕР_1 податкового зобов’язання із урахуванням сплати до бюджету і переплати 182 грн. 80 коп. у сумі 62783 грн. 81 коп.
Згідно ст.75 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, що проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п.120.1 ст.120 Кодексу №2755-VI неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п.49.2 ст.49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом - тягнуть за собою накладення штрафу у сумі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Кодексом №2755-VI (пп.54.3.3 п.54.3 ст.54) передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі акта камеральної перевірки багатогалузевого об’єднання Інтербуд «Української спілки ветеранів Афганістану» від 02.10.2017 № НОМЕР_2 прийнято податкове повідомлення-рішення (надалі - ППР) від 04.10.2017 (а.с.9), згідно якого за порушення п.286.2 ст.286 Кодексу №2755-VI, а саме неподання податкової звітності (податкової декларації з плати за землю за 2017 рік) застосовано штрафні фінансові санкції у сумі 170 грн. Зазначене ППР направлено відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою місцезнаходження відповідача, проте повернуто за закінченням терміну зберігання (а.с.9)
Відповідно до п.58.3 ст.58 Кодексу №2755-VI ППР вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному ст.42 цього Кодексу: документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою відповідача є: вул. Оборонна, 16, м. Черкаси, 18036,
Зазначене ППР відповідачем, у встановлений чинним законодавством строк, не оскаржено, у зв'язку з чим, зобов'язання, визначене у ППР від 04.10.2017 № НОМЕР_2, вважається узгодженим.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу №2755-VI податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.14.1.137 ст.14 Кодексу № 2755-VI орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
За даними облікової картки (а.с.12) заборгованість відповідача складає 62738 грн. 81 коп.
Загальна сума податкового боргу (а.с.13), що належить до сплати у бюджет складає 62738 грн. 81 коп. (7843 грн. 95 коп. х 7 місяців 2017 року (з травня до листопада) + 7843 грн. 96 коп. + 170 грн. – переплата 182 грн. 80 коп.).
Відповідно до п.59.1 ст.59 Кодексу №2755-VI у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Орган влади зобов’язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення ЄСПЛ у справі Suominen проти Фінляндії, № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003). Межі, до яких суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може різнитися залежно від природи рішення та оцінюватися у контексті обставин кожної справи (рішення ЄСПЛ у справі Ruiz Torija et Hiro Balani проти Іспанії, № 18390/91, п.29 від 09.12.1994).
Судом встановлено, що у зв’язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов’язання в установлені строки, позивачем на зареєстровану у встановленому порядку адресу відповідача направлена податкова вимога форми «Ю» від 04.07.2016 №9451-17 (а.с.11).
Згідно пп.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до довідки від 02.04.2018 № 14105/23-00-17-02-022 у відповідача наявні рахунки в банках, зокрема: у Черкаському ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк», м. Черкаси, номер рахунку: 26002051519851, відкритий 04.08.2015 у гривні; 26054051511056, відкритий 09.09.2015 у гривні; 26002051522127 відкритий 23.09.2015 у гривні; 26050051513445 відкритий 23.09.2015 у гривні; у ПАТ «Укрінбанк» номер рахунку: 26040114100001 відкритий 02.07.2013; 26003114100015 відкритий 02.07.2013 у гривні; 26009114100053 відкритий 02.07.2013 у євро; 26006114100001 відкритий 02.07.2013 у гривні; у ПАТ «Пумб» номер рахунку: 26102977504781 відкритий 15.11.2012 у гривні; 26001962497487 відкритий 05.04.2012 у гривні; у АТ «Райффайзен банк Аваль» номер рахунку 26008257994 відкритий 11.03.2010 у гривні; у ПАТ «Укрінбанк» номер рахунку 26058002942211 відкритий 13.05.2008 у гривні; в ГУ ДКСУ у Черкаській області номер рахунку 35447101036820 відкритий 20.05.2014 у гривні; у ПАТ «КБ «Глобус» номер рахунку: 2600100114415 відкритий 02.06.2014 у гривні; 2604500114415 відкритий 15.04.2015 у гривні.
Згідно ч.4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Пунктом 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. Надаючи оцінку обставинам, якими обґрунтовувалися вимоги, доказам щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що у позивача наявні підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача коштів у рахунок погашення податкового боргу у сумі 62738 грн. 81 коп. та знаходить позов таким, що належить задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України у разі задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з відсутністю витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 4, 6-14, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих багатогалузеве об’єднання Інтербуд «Української спілки ветеранів Афганістану» (вул. Оборонна, 16, м. Черкаси, 18036, ЄДРПОУ 14194232) у дохід бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 62738 (шістдесят дві тисячі сімсот тридцять вісім) грн. 81 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.В. Трофімова