
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/444/18
15 травня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області ( надалі відповідач, УПФУ), в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови включення до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в загальній сумі 36874,89 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: матеріальної допомоги в сумі 10699,00 грн., індексації грошового забезпечення в сумі 3809,10 грн., компенсації за невикористані відпустки в сумі 22366,79 грн., а також підвищеного посадового окладу в сумі 1600 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення в загальній сумі 36874,89 грн. та підвищення посадового окладу в сумі 1600 грн., а також здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з моменту її призначення.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачеві надано 15-денний строк з дня отримання зазначеної вище ухвали для подання відзиву на адміністративний позов.
22 березня 2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву. У поданому письмовому відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що оскільки позивач звільнений з посади та податкової міліції в запас Збройних сил 18 серпня 2015 року, тому щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме: за період з 01.08.2013 року по 31.07.2015 року. Позивач просить здійснити перерахунок на підставі довідки за період вересень 2013 - 2015 року, що суперечить пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Щодо посилання позивача на статтю 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року, то дана стаття визначає грошове забезпечення військовослужбовців, що перебувають на військовій службі не регулює питання перерахунку пенсії.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року з власної ініціативи суду судом вирішено розгляд даної адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та розгляд справи призначено на 12 квітня 2018 року о 12:30 год. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року розгляд даної справи відкладено на 11 травня 2018 року о 10:00 год. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року розгляд даної адміністративної справи відкладено до 15 травня 2018 року о 09:30 год.
Позивач у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі, позов підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якій просив розгляд справи проводити без представника Головного управління, щодо позовних вимог заперечують в повному обсязі.
У відповідності до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у відповідності до Наказу Державної фіскальної служби України №2606-0 від 18 серпня 2015 року звільнений з посади та податкової міліції в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «Ж» (за власним бажанням) підполковника податкової міліції ОСОБА_1 (М-082014), старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу власної безпеки Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Позивач отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, що підтверджується Протоколом за пенсійною справою 1905003367 (ДПА) від 26.08.2015 року, а також пенсійним посвідченням НОМЕР_2 серії НОМЕР_4
У відповідності до грошового атестату № 6, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області засвідчено, що до складу грошового забезпечення ( по 20 серпня 2015 року) підполковника відділу власної безпеки, старший оперуповноважений з особливо важливих справ ОСОБА_1 включено: посадовий оклад - 1250,00 грн., оклад по військовому або спеціальному званню - 130,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років в розмірі 35% - 483,00 грн., надбавка за високі досягнення в праці ПКМУ №268 - 50 % - 931,50 грн., надбавка за таємність 15% - 187,50 грн., премія за червень - 3967,00 грн.
19 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про надання інформації про те, чи включено до складу розрахунку його пенсії виплачену матеріальну допомогу, індексацію грошового забезпечення та компенсацію за невикористані відпустки, всього виплат в загальній сумі 36874,89 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1166/6-11 від 21.12.2017 року позивача повідомлено, що вказані виплати не включаються до грошового забезпечення при обчислені пенсії, а тому відмовлено в проведенні перерахунку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (надалі Закон №2262), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частини друга статті 9 Закону №2011-XII).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області позивачу з 25 серпня 2018 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, в даному випадку розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, тобто за період з 01.08.2013 року по 31.07.2015 року.
Щодо позовної вимоги про врахування посадового окладу в сумі 1600 грн. згідно листа Головного управління ДФС у Тернопільській області №1847/6/19-00-05-44/19678 від 19.12.2017 року, в якому зазначено, що посадовий оклад по посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ становить 1600,00 грн. суд зазначає наступне.
Перерахунок пенсії проводиться на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до ч.4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення такого перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб",та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", відповідно до якого перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які готує уповноважений орган за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Однак, у спірному випадку даний порядок не було дотримано, а тому, обчислення пенсії здійснюється виходячи з окладу, установленого за останньою займаною посадою перед звільненням.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09 червня 2006 року № 268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.
Відповідно до частини другої статті 20 вказаного Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Таким чином, військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Аналіз зазначених вище норм матеріального права дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, премії, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є додатковими видами грошового забезпечення та відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовцям, з розміру якого повинна обчислюватися пенсія позивача.
Щодо включення до складу розрахунку пенсії за вислугу років компенсації за невикористані відпустки, суд зазначає наступне.
Правові підстави для виплати компенсації за невикористану відпустку встановлені пунктом 14 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ. На думку суду, незважаючи на те, що вказана виплата є одноразовою допомогою, вона має інше правове призначення, а саме є разовим платежем, не пов'язаним з виконанням позивачем своїх службових обов'язків, має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців, та пов'язані із фактом звільнення працівника.
Крім цього, частиною 3 пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» «У рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки, їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі військовослужбовцям - жінкам, які мають дітей». Тобто компенсація може видаватися лише за невикористану відпустку за рік звільнення. До того ж, виплата її проведена, під час звільнення зі служби, у серпні 2015 року, і не підпадає в період з 01.08.2013 року по 31.07.2015 року, який береться для визначення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, компенсація за невикористані відпустки не входить до додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії позивача, що свідчить про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у вказаній частині.
Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, у постановах від 03 квітня 2018 року у справі № 345/2849/17, від 10 квітня 2018 року у справі № 205/4584/16-а (2а/205/3/17).
Таким чином, до грошового забезпечення позивача, з якого повинно бути нараховано та виплачено пенсію слід включити 3750 грн. 00 коп. отриманої позивачем матеріальної допомоги та 3354 грн. 65 коп. отриманої індексації, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо позовної вимоги про здійснення відповідного перерахунку та виплати перерахованої пенсії з моменту її призначення, суд зазначає, що оскільки позивач 19 грудня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату уже призначеної пенсії, відповідно здійснення відповідного перерахунку та виплати перерахованої пенсії повинно здійснюватись з цієї дати, тобто з 19 грудня 2017 року, а не з моменту призначення пенсії.
Згідно положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.
У відповідності до положень ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19 грудня 2017 року із врахуванням до грошового забезпечення для обчислення пенсії виплаченої матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. № НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) з 19 грудня 2017 року із врахуванням до грошового забезпечення матеріальної допомоги у розмірі 3750 (три тисячі сімсот п'ятдесят) грн. 00 коп., індексації 3354 (три тисячі триста п'ятдесят чотири) грн. 65 коп. з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (м.Тернопіль, Майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. № НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15 травня 2018 року.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.