Рішення № 73996529, 11.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
818/1366/18
Номер документу
73996529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2018 р. Справа № 818/1366/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

представника позивача - Луніки Т.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції в особі Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції в особі Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Сумській області в особі Ковпаківського районного у місті Суми відділу реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Сумській області внести до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 та актового запису №481 відомості щодо громадянства батька дитини ОСОБА_3, а саме вказати громадянство - громадянин Республіки Ірак.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 зверталась до відповідача щодо проведення державної реєстрації народження дитини - ОСОБА_2, надавши всі необхідні документи, визначені Порядком Реєстрації актів цивільного стану в Україні, однак відповідачем було відмовлено у здійсненні дій щодо державної реєстрації народження дитини та повідомлено про необхідність надати оригінал паспорту чоловіка. Згодом, 23.03.2018 ОСОБА_1 на адресу відповідача було направлено офіційну заяву про реєстрацію акту цивільного стану народження її дитини, в якій, серед іншого, прохала повідомити про підстави відмови у державній реєстрації народження дитини, однак станом на день подання позовної заяви відповіді від відповідача не надійшло. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права, а також права та законні інтереси її малолітнього сина.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено справу до судового розгляду у підготовчому засіданні та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача 14.04.2018 подано відзив на позов, у якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідно до підпункту "а" пункту 12 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану громадян, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються та в актовому записі про народження зазначаються, паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Отже, підставою для заповнення графи громадянства в актовому записі про народження є наявність оригінала паспорта громадянина, а у разі, якщо документ складений іноземною мовою, подаються для державної реєстрації актів цивільного стану разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку (а.с. 20-22).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 закрито підготовче провадження по даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, у якій просить розглянути справу без участі представника Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області. Разом з тим, у даній заяві представник відповідача зазначив, що 25 квітня 2018 року за заявою гр. ОСОБА_1 проведена державна реєстрація народження її дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., складено відповідний актовий запис про народження № 481 від 25.04.2018. Реєстрація народження проведена у повній відповідності до чинного законодавства України з урахуванням документів, поданих заявницею. Враховуючи те, що заявницею не був поданий паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу батька, дані про громадянство батька в актовому записі про народження та в свідоцтві про народження дитини заявниці не заповнені (а.с. 40).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, громадянином Республіки Ірак, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2, виданого 13.02.2015 Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану служби Сумського міського управління юстиції (а.с. 11).

Відповідно до медичного свідоцтва про народження від ІНФОРМАЦІЯ_1 № 352, виданого Комунальною установою "Сумський міський клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії" у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син (а.с. 12).

Позивач звернулася до відповідача щодо проведення державної реєстрації народження її дитини - ОСОБА_2, однак їй було відмовлено, оскільки нею не було подано разом з необхідними документами оригінал паспорта чоловіка.

Під час розгляду даної справи Ковпаківським районним у м. Суми відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області 25.04.2018 проведена державна реєстрація народження дитини позивачки - ОСОБА_2, про що складено відповідний актовий запис про народження від 25.04.2018 № 481 та видано свідоцтво про народження від 25.04.2018 серії НОМЕР_3 (а.с. 42). Проте, у вказаному свідоцтві про народження відсутні дані про громадянство батька дитини.

У зв'язку з проведеною реєстрацією, представником позивача була подана заява про зменшення позовних вимог (а.с. 41).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

За приписами ч. 1, 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.

Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 затверджено "Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні."

Згідно абз. 1 п. 2 розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інших актів законодавства.

В силу положень п. 1 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.

Пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Пп. "а" п. 12 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні визначено, що одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються та в актовому записі про народження зазначаються, зокрема, паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Отже, законодавством чітко визначено, що одночасно із заявою про державну реєстрацію народження дитини надаються:

- паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них), а у разі неможливості пред'явлення паспорту, тільки паспорт одного з батьків;

- свідоцтво про шлюб;

- медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о).

З матеріалів справи суд вбачає, що позивачем для державної реєстрації народження її дитини ОСОБА_2 було подано медичне свідоцтво про народження, паспорт позивачки, свідоцтво про шлюб з батьком дитини (а.с. 11) та нотаріально посвідчений переклад паспорту батька дитини (а.с. 13-14).

Отже, суд зазначає, що позивачем для державної реєстрації народження ОСОБА_2 було подано всі необхідні документи, які визначені Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, однак видаючи свідоцтво про народження відповідач відмовився зазначити в ньому та актовому записі громадянство батька дитини, відповідно до даних зазначених у свідоцтві про шлюб з посиланням на п. 12 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, оскільки позивачем не був поданий паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу батька, суд вважає вказані дії відповідача необґрунтованими, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, разом із заявою про державну реєстрацію народження ОСОБА_2, позивачем було подано свідоцтво про шлюб позивача з ОСОБА_3, у якому зазначено, що він є громадянином Республіки Ірак, у зв'язку з чим, відповідно до приписів пп. "а" п. 12 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні відповідач в разі відсутності паспорту батька дитини, повинен був зазначити в свідоцтві про народження відомості про батька дитини на підставі свідоцтва про шлюб, в тому числі і щодо громадянства батька, оскільки вказана інформація зазначена в свідоцтві про шлюб.

Зазначення відповідачем, що дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження з посилання на пп. "а" п. 12 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, суд вважає необґрунтованим, оскільки вказана вимога не визначає, що вона стосується саме батька чи матері дитини, а навпаки вказана норма однозначно визначає, що всі відомості про батька дитини зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 про зобов'язання Головного територіального управління юстиції в особі Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області внести до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 та актового запису №481 відомості щодо громадянства батька дитини ОСОБА_3, а саме вказати громадянство - громадянин Республіки Ірак, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) до Головного територіального управління юстиції в особі Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області (пл. Незалежності, 8, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 38522700) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в особі Ковпаківського районного в м. Суми відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області внести до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серія НОМЕР_1 та актового запису №481 відомості щодо громадянства батька дитини ОСОБА_3, а саме вказати громадянство - громадянин Республіки Ірак.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько

Повний текст рішення складений 15 травня 2018 року.