
Справа № 815/1506/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом №2325/В-11 від 27 грудня 2017 року, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року виходячи, з розміру грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 24 травня 2012 року №8607; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2012 року із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 24 травня 2012 року, довідкою за вих.№8607, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (414,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (897,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (187,50 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що у жовтні 2017 року з листа Одеського обласного військового комісаріату від 12.10.2017 року вих.№6988 позивач дізнався, що Одеським ОВК 24.05.2012 року було надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №8607 про розмір грошового забезпечення позивача, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 становить 4003,50грн. У грудні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки, проте листом ГУ ПФУ в Одеській області №2325 від 27.12.2017 року йому було відмовлено. На думку представника позивача відмова відповідача у перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 є незаконною, оскільки грубо порушує його конституційні права. Представник зазначив, що пенсія ОСОБА_1 повинна бути перерахована з урахуванням підвищення розміру грошового забезпечення, яке сталося за рахунок зміни розміру премії з 10 % до 90 % від посадового окладу.
Ухвалою суду від 10.04.2018 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.
07 травня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ЕП/2529/18), в якому, зауважуючи на необґрунтованості позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення представник зазначив, що листом Головного управління ПФУ в Одеській області від 27.12.2017 року №2325/В11 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355, на який посилається позивач, не є підставою для перерахунку пенсії в порядку ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Даний наказ носить організаційно-розпорядчий характер та спрямований виключно на виконання в Міністерстві оборони України. При цьому, представник відповідача зазначив, що даним наказом №355 здійснено підвищення премій діючим військовослужбовцям, а довідка №8607 видавалась з розміром грошового забезпечення за нормами чинними на момент видачі такої довідки, тобто станом на 01.04.2012 року та за посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, а отже премія в ній зазначена у розмірі 90% як для діючого військовослужбовця, яким на момент видачі вказаної довідки позивач не являється. Представник відповідача вважає, що дія Наказу №355 взагалі не поширюється на ОСОБА_1, оскільки позивач був звільненій з військової служби ще у 1994 році. Разом з тим, представник зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 та на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 24.05.2012 року№8607 позивачу було нараховано підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене представник відповідача просив суд позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 01.04.2012 року по 28.09.2017 року залишити без розгляду у зв’язку із пропуском строків позовної давності та відмовити у задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1
Ухвалою суду від 14.05.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог про зобов’язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1В за період з 01.04.2012 року по 28.09.2017 року.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно до вимог ст. 263 КАС України справа розглядається в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У грудні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки Одеського ОВК №8607 від 24.05.2012 року
Згідно з наявною в матеріалах справи довідкою про розмір грошового забезпечення №8607, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 1250 грн.; оклад за військовим званням - 130 грн.; надбавка за вислугу років 30% - 414 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 897 грн; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15%- 187,50 грн.; премія 90% - 1125,00 грн.
Листом від 27.12.2017 року №2325/В-11 Головним управлінням ПФУ в Одеській області відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки та зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до пенсії позивача було нараховано підвищення ( з 01.07.2012 року – 171,46 грн., з 01.09.2012 року -358,51 грн., з 01.01.2013 року -545,57 грн.), а оскільки з 01.04.2012 року Кабінетом Міністрів України рішення про заміну розміру грошового забезпечення осіб, які проходили військову службу не приймались, то підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.
На думку позивача, відмова Головного управління ПФУ в Одеській області щодо перерахунку йому пенсії є протиправною, що зумовило звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінивши належність, допустимість та достовірність наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство
Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Суд зазначає, що у тексті постанови КМУ №355 від 23 квітня 2012 року йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, при цьому нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 визначено, що розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Перерахунок органами Пенсійного фонду України здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими органами, станом на 01.04.2012 року.
Судом встановлено, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі вищезазначеної довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, було нараховано підвищення пенсії позивача з 01.07.2012 року в сумі 171,46 грн., з 01.09.2012 року в сумі 358,51 грн. та з 01.01.2013 року №545,57 грн.
На думку представника позивача, зміна розміру премії відповідно до вищезазначеної довідки №8607 є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ у зв’язку із зміною грошового забезпечення
При цьому, пенсійним органом відмовлено у здійсненні спірного перерахунку пенсії, так як постановою КМУ №355 від 23 квітня 2012 року не вносилось змін до розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Так, Постановою № 1294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання зазначеної постанови наказом Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011 роках.
З аналізу вищенаведених норм суд дійшов висновків, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказом №355 носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки., а отже встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Таким чином довідка Одеського ОВК від 24.05.2012 року, видана позивачу, не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
З огляду на вищезазначене суд дійшов висновків, що підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а не накази Міністерства Оборони про виплати премій конкретним військовослужбовцям.
Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а накази Міністра оборони України є відомчими документами Міністерства оборони України і, відповідно, не є законодавчими актами, а тому, дані документи не можуть бути застосовані органами ПФУ і не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.
Такий висновок суду кореспондується з позицією Верховного Суду України, яка була висловлена у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14) та від 23 грудня 2014 року (№21-569а14).
Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 30 січня 2018 року (справа №753/21475/16-а).
При цьому суд зазначає, що рішення КМУ про підстави перерахунку пенсій повинно доводитися до Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, доводить до відому своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В матеріалах справи відсутні докази того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям КМУ повідомляло Пенсійний фонд України, а останній, у свою чергу, повідомляв Головне управління ПФУ в Одеській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується із запереченнями представника відповідача, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідної посади на підставі довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення складено та підписано 14.05.2018 року у зв’язку з знаходженням судді Аракелян М.М. у відпустці з 02.05.2018 року по 11.05.2018 року включно.
Суддя М.М. Аракелян
.