
Справа № 815/2233/18
УХВАЛА
15 травня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010)
до Приватного акціонерного товариства «Комінтернівський райпостач» (вул. Гоголя, 1, с. Кремидівка, Комінтернівський район, Одеська область, 67540)
про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,
ВСТАНОВИВ:
10 травня 2018 року до суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Комінтернівський райпостач» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач судовий збір за звернення до суду з даним позовом не сплатив.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції від 07.01.2018 року) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 року, з 01 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 1762 гривні.
З огляду на заявлені позивачем вимоги про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200 грн. ставка судового збору становить 1762 грн.
Згідно вимог ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, зазначений адміністративний позов не відповідає вимогам ст. 161 КАС України в частині сплати судового збору.
Як вбачається з матеріалів позову, заборгованість зі сплати штрафних санкцій у загальному розмірі 10200 грн. виникла на підставі постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №212-ПУ-1-Е, №213-ПУ-1-Е, №214-ПУ-1-Е, винесених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 30.11.2017 року.
Зазначені постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №212-ПУ-1-Е, №213-ПУ-1-Е, №214-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року на адресу Приватного акціонерного товариства «Комінтернівський райпостач» направлено 06.12.2017 року, що підтверджується наявними у матеріалах позову копіями поштових квитанцій "Укрпошта" від 06.12.2017 року та реєстру рекомендованих листів №2 від 06.12.2017 року.
Частиною 3 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем скоєно до набрання чинності нового Кодексу адміністративного судочинства України, а тому для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог, з урахуванням наступного.
15.12.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Для процесуального закону це означає, що діє в часі той процесуальний закон, на момент та час дії якого вчиняється процесуальна дія.
В рішенні від 09.02.1999 р. №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційним Судом України роз'яснено, що дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що посилання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на норми процесуального законодавства, які втратили чинність, не можуть бути визнані судом поважною причиною для поновлення позивачу строку звернення до суду з дим адміністративним позовом.
Крім того, відповідно до наведеної вище ч.3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у позивача право на звернення до суду з даним позовом виникло після спливу 15-денного строку з дня отримання рішень позивача відповідачем. Оскільки ці рішення від 30.11.2017 року надіслані відповідачу 06.12.2017 року, то звернення до суду з цим позовом у позивача виникло вже після 15.12.2017 року, тобто під час дії КАС України в редакції Закону від 03.10.2017 року, а тому і строк звернення до суду має обраховуватися відповідно до ч.2 ст.122 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом звернення до суду з заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску та надання оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 1762 грн.
Платiжні реквiзити для перерахування судового збору: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206784005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 256, 293 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Комінтернівський райпостач» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів