Ухвала суду № 73996324, 14.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
815/923/18
Номер документу
73996324
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/923/18

У Х В А Л А

14 травня 2018 року м.Одеса

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає у відмові в проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2016 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни, в розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення (заробітку) згідно Довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 1 січня 2016 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни, в розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення (заробітку) згідно Довідки № 18707 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року.

23 квітня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№11120/18), в якому, посилаючись на п.8 ч.2 ст. 238 КАС України, представник відповідача просив суд закрити провадження у справі №815/923/18.

В обґрунтування вказаного клопотання представник зазначив, що на виконання постанови Кабінету міністрів України №103, Управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, наданої уповноваженим органом, а також здійснено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почне виплачуватись, починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено Постановою №103.

Тому представник відповідача вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вчинено всіх належних дій, якими задоволено вимоги позивача, а саме здійснено перерахунок пенсії, що є підставою для закриття провадження у справі.

Враховуючи, що відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 справа розглядається у письмовому провадженні, то і розгляд клопотання представника відповідача про закриття провадження у даній справі підлягає вирішенню в порядку письмового провадження.

Вирішуючи питання щодо наявності юридичних та фактичних підстав для закриття провадження в адміністративній справі, суд дійшов наступних висновків.

Так, 21 лютого 2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, яка набрала чинності 24.02.2018 (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив: перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року; виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 01 січня 2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.3 ст.63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів від 15.11.2015 року №988 та на підставі довідки №18707, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області та направлена до ГУ ПФУ в Одеській області 19.05.2017р.

Листом від 11.01.2018 року (вих.№2523/П-11) Головним управлінням ПФУ в Одеській області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зазначено, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також у листі зазначено, що ОСОБА_1, проходив військову службу з 31.10.1981 по 11.11.1983, службу в органах внутрішніх справ з 09.03.1993 по 04.09.2002 року, інвалідність встановлена внаслідок захворювання пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.07.1986 по 10.08.1986, тому права на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач не має.

Згідно з довідкою №18707, наданою відповідачу 19.05.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, розмір грошового забезпечення позивача складає 5631,93 грн.грн.

Судом встановлено, що 19.03.2018 року за реєстраційним №2 Заступником голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області було видано оновлену довідку №18707 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 за нормами чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складає 5762 грн.

На підставі вказаної оновленої довідки, керуючись положенням Постанови КМУ №103, відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, розмір якої з 01.04.2018 року становить 5331,90 грн.

Частинами 1, 2 статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вирішуючи дане клопотання по суті, суд застосовує положення ст. 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд надає оцінку тим правовідносинам, які виникли до звернення особи з позовом, не беручи до уваги ті, що виникли в процесі розгляду справи.

При зверненні колишніх працівників органів внутрішніх справ до пенсійного органу до набрання чинності Постановою №103, суд враховує вимоги Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Отже, враховуючи те, що Постанова №103 прийнята після звернення позивача до пенсійного органу і виникнення спірних правовідносин, погіршує його становище в частині строків виплати належної йому пенсії, а обов'язок перерахувати пенсію, як вважає позивач, виник у відповідача з 01.01.2016 року, тобто до прийняття постанови №103, дії відповідача на виконання постанови №103 не можуть бути враховані судом при вирішенні даного спору.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що за наведених обставин відсутні підстави вважати, що проведення відповідачем перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2018 року №18707 свідчить про виправлення порушень, про вчинення яких заявляє позивач, а саме щодо не проведення перерахунку пенсії за довідкою №18707 за його заявою.

Суд зауважує, що норма п.8 ч.1 ст.238 КАС України застосовується у разі фактичної відсутності предмету спору на момент його вирішення судом, проте в даних обставинах підстав для подібного висновку не убачається.

Відтак, підстави для задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі у відповідності до п. 8 ч.1 ст. 238 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 238, 248, 250, 256, 263, 295 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі – відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає згідно ч.2 ст.293, ст.294 КАС України та набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Повне судове рішення складене 14.05.2018 року у зв’язку з знаходженням судді Аракелян М.М. у відпустці з 02.05.2018 року по 11.05.2018 року включно.

Суддя М.М. Аракелян