
Справа № 815/1215/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2018 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
секретар судового засідання Станкова О.Ф.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі викладених в листі від 22.12.2017 року №564/К-01 щодо невиплати фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 247,69грн. при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду та зобов’язання Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії у розмірі 247,69грн. та повернути з 01.04.2017 року невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат. Позивач вважає, що відповідачем протиправно та всупереч приписам Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року №2017-ІІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 відмовлено у виплаті індексації перерахованої пенсії. Посилання відповідача на п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення позивач вважає безпідставним, адже перерахунок пенсії, який був здійснений ОСОБА_1 за рішенням суду, на думку позивача не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії.
Представник відповідача проти позовних вимог позивача заперечує в повному обсязі та вважає, що Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі законно та обґрунтовано не здійснило виплату ОСОБА_1 індексації перерахованої пенсії адже у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача після перерахунку за рішенням cyду підвищився, поточна індексація не нараховується оскільки, відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не здійснюється. Крім того, відповідач не погоджується з позовною вимогою щодо зобов’язання здійснити нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01.04.2017 року, вважаючи, що позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду та вимоги за період з 01.04.2017 року по 21.09.2017 року слід залишити без розгляду.
Представник відповідача, у прохальній частині відзиву на позов, просив відмовити у задоволенні позову та, у зв'язку з неможливістю прибути у судове засідання через велику навантаженість працівників юридичного відділу, просив провести судове засідання без участі представника управління.
Представником позивача, через канцелярію суду, 07.05.2018 року було надано клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника позивача у порядку письмового провадження.
Оскільки від позивача, його представника та представника відповідача не надходило заяв чи клопотань щодо заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ст. 229 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонеркою та, як вбачається з листа Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі, з 15.11.2010 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% від заробітної плати (а.с.14).
З метою здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернулась до Київського районного суду м.Одеси з позовними вимогами до Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі. Постановою Київського районного суду м.Одеси від 27.09.2017 року позов задоволено частково.
23.11.2017 року Одеським апеляційним адміністративним судом по справі №520/4790/17 за позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії було винесено постанову відповідно до якої було зобов’язано Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Державної податкової адміністрації в Одеській області №42387/К/05-0009 від 19.11.2010 року та довідки Головного управління ДФС в Одеській області №980/К/15-32-05-01-09 від 17 березня 2017 року, з 01.04.2017 року (а.с.13з/б).
В подальшому, 11.12.2017 року, ОСОБА_1 звернулась до Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі із заявою про повернення знятих сум фіксованої індексації пенсії з 01.04.2017 року (а.с.10-11).
Центральним об’єднаним управлінням ПФУ в м.Одесі було надано відповідь за №564/К-01 22.12.2017 року на заяву ОСОБА_1, в якій зазначено, що у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача після перерахунку за рішенням cyду підвищився, поточна індексація не нараховується оскільки, відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не здійснюється.
Зазначена відповідь стала підставою для звернення ОСОБА_1 до суду.
Відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема і пенсія.
Згідно із ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті, тобто 103%. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зазначеного Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 (далі по тексту Порядку №1078), індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в даному Законі.
В п.2 Порядку №1078 передбачені грошові доходи громадян, що підлягають індексації, серед яких одержані в гривнях на території України пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно п.4 зазначеного Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до п.5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку, тобто 103%.
Як вбачається з матеріалів справи, Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі повинно було здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно резолютивної частини рішення Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 року по справі №520/4790/17 починаючи з 01.04.2017 року.
Однак, у своїй відповіді Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 був здійснений і її новий розмір становить 4346,25 грн. (а.с.14), а щодо нарахування та виплати індексації, відповідач, підставою ненарахування індексації зазначив підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду та зіслався на п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 із зазначенням того, що «місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не проводиться», а тому поточна індексація не нараховується. Така ж позиція висловлена відповідачем у відзиві на позов (а.с.46).
Тобто, відповідач, посилаючись на п.5 Порядку №1078, конкретно не вказує ні зміну базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін, що в свою чергу пояснило б невиплату індексації за конкретно вказаний базовий місяць, ні будь-яку іншу підставу ненарахування та невиплати індексації пенсії ОСОБА_2
Крім того, в зазначеній відповіді, Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі зазначає, що новий розмір пенсії та доплату ОСОБА_2 отримає у плановий період виплати пенсії у січні 2018 року. Що ж до виплати індексації пенсії ОСОБА_2, Центральне об’єднане управління ПФУ в м.Одесі не надало жодних обґрунтованих пояснень.
Суд наголошує, що редакція п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078, на яку посилається відповідач, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, зовсім іншого змісту. Відповідно до п.5 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), зокрема пенсій не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Тобто, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_2 повинен був керуватись саме зазначеною редакцією Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078.
Що ж до заперечень відповідача, щодо порушення позивачем строків звернення до суду та зобов’язання здійснити нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії з 01.04.2017 року суд зазначає наступне.
Позивач, звернулась до Одеського окружного адміністративного суд з позовом 21.03.2018 року. Про порушення своїх прав, позивач фактично дізналась з моменту отримання відповіді Центрального об’єднаного управління ПФУ в м.Одесі датованої 22.12.2017 року. Тобто, позивач не порушила шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які наявні у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 242, 254 КАС України суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі викладених в листі від 22.12.2017 року №564/К-01 щодо невиплати фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 247,69грн. при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду.
Зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії у розмірі 247,69грн. та повернути з 01.04.2017 року невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1, ІК2040308406, 65104, АДРЕСА_1.
Відповідач: Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, код ЄДРПОУ 41248812, 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова,4а.
Суддя П.П.Марин
.