
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року справа № 823/1513/18
14 годин 40 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу № 823/1513/18
за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) [представник позивача – не прибув]
до товариства з обмеженою відповідальністю «Вайріс Ойл» (вул. Громова, 167, м. Черкаси, 18018, ЄДРПОУ 14214124) [ представник відповідача – не прибув]
про стягнення коштів з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийняв рішення,
10.04.2018 Головне управління ДФС у Черкаській області, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, просить: стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих ТОВ «Вайріс Ойл» (ЄДРПОУ 14214124) у сумі 22491 грн. 38 коп. у рахунок погашення податкового боргу.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не виконує податковий обов’язок зі сплати податків, тому обліковано податковий борг у сумі 22491 грн. 38 коп.
Позивач у прохальній частині позовної заяви просив здійснити розгляд справи без участі його представника (а.с.4).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду (а.с.32), в судове засідання свого представника не направив, заяви про розгляд справи за відсутності його представника не подав.
Відповідно до ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно ч.3 ст.205 КАС України визначено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті. Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.205 КАС України, всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та відсутності потреби заслухати свідка чи експерта суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
ТОВ «Вайріс Ойл» зареєстровано як юридичну особу 24.11.2015 шляхом перетворення (а.с.5). Відповідача узято на облік в ДПІ у м. Черкасах як платника податків 01.05.1993 (а.с.6).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом – Кодекс №2755-VI).
Згідно ч.1 ст.6 Кодексу №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Відповідно ст.9 Кодексу №2755-VI податок на додану вартість віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Кодексом №2755-VI визначено обов’язок відповідача як платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом (ст.16).
Згідно ст.75 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, що проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п.231.6 ст.231 Кодексу №2755-VI реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального. З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до п.232.3 ст.232 цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до п.232.3 ст.232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов’язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Кодексом №2755-VI (пп.54.3.3 п.54.3 ст.54) визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п.120-2.1 ст.120-2 порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст.231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Вайріс Ойл» від 24.11.2017 № 828/23-00-40/14214124 прийнято податкове повідомлення-рішення (надалі - ППР) від 14.12.2017 № НОМЕР_1, згідно якого за порушення п.231.6 ст.231 Кодексу №2755-VI, а саме ТОВ «Вайріс Ойл» порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, встановлених ст.231 Кодексу №2755-VI: порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів та порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, відповідальність за яке передбачена п.120-2.1 ст.120-2 (а.с.8), накладено штраф у сумі 5700 грн. 64 коп. Зазначене ППР вручено відповідачеві 19.12.2017, що підтверджується відміткою у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.8)
На підставі акта камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Вайріс Ойл» від 11.12.2017 № 950/23-00-40/14214124 прийнято ППР від 26.12.2017 № НОМЕР_2, згідно якого за порушення п.231.6 ст.231 Кодексу №2755-VI, а саме ТОВ «Вайріс Ойл» порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, встановлених ст.231 Кодексу №2755-VI: порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів та порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, відповідальність за яке передбачена п.120-2.1 ст.120-2 (а.с.12), накладено штраф у сумі 7986 грн. 61 коп. Зазначене ППР направлено за зареєстрованою у встановленому порядку адресою відповідача та повернуто за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.12 – зворотній бік). Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою відповідача є: вул. Громова, 167, м. Черкаси, 18018.
Відповідно до п.58.3 ст.58 Кодексу №2755-VI ППР вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу: документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
На підставі акта камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Вайріс Ойл» від 30.10.2017 № 578/23-00-40/14214124 прийнято ППР від 27.11.2017 № НОМЕР_1, згідно якого за порушення п.231.6 ст.231 Кодексу №2755-VI, а саме ТОВ «Вайріс Ойл» порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, встановлених ст.231 Кодексу №2755-VI: порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, відповідальність за яке передбачена п.120-2.1 ст.120-2 (а.с.16), накладено штраф у сумі 3722 грн. 11 коп. Зазначене ППР вручено відповідачеві 07.12.2017, що підтверджується відміткою у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.16 – зворотній бік).
На підставі акта камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «Вайріс Ойл» від 11.10.2017 № 359/23-00-40/14214124 прийнято ППР від 11.10.2017 № НОМЕР_3, згідно якого за порушення п.231.6 ст.231 Кодексу №2755-VI, а саме ТОВ «Вайріс Ойл» порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, встановлених ст.231 Кодексу №2755-VI: порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, відповідальність за яке передбачена п.120-2.1 ст.120-2 (а.с.19), накладено штраф у сумі 5092 грн. 02 коп. Зазначене ППР направлено за зареєстрованою у встановленому порядку адресою відповідача та повернуто за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.19 – зворотній бік).
Зазначені ППР відповідачем, у встановлений чинним законодавством строк, не оскаржено, у зв'язку з чим, зобов'язання, визначені у ППР: від 14.12.2017 № НОМЕР_1, ППР від 26.12.2017 № НОМЕР_2, ППР від 27.11.2017 № НОМЕР_1, ППР від 11.10.2017 № НОМЕР_3 вважаються узгодженими.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу №2755-VI податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.14.1.137 ст.14 Кодексу № 2755-VI орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
За даними облікової картки (а.с.25) заборгованість відповідача складає 22491 грн. 38 коп.
Загальна сума податкового боргу, що належить до сплати у бюджет складає (5700 грн. 64 коп. + 7986 грн. 61 коп. + 3722 грн. 11 коп. + 5092 грн. 02 коп. – часткову сплату у сумі 10 грн.) 22491 грн. 38 коп.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Кодексу №2755-VI у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Орган влади зобов’язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення ЄСПЛ у справі Suominen проти Фінляндії, № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003). Межі, до яких суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може різнитися залежно від природи рішення та оцінюватися у контексті обставин кожної справи (рішення ЄСПЛ у справі Ruiz Torija et Hiro Balani проти Іспанії, № 18390/91, п.29 від 09.12.1994).
У зв’язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов’язання в установлені строки, позивачем на адресу відповідача направлена податкова вимога форми «Ю» від 08.12.2017 №11952-17 (а.с.23). Вказана вимога отримана 19.12.2017 (а.с.23).
Згідно пп.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до довідки від 20.03.2018 № 11986/23-00-17-02-019 у відповідача наявні рахунки в банках, зокрема: у Черкаському ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк», м. Черкаси, номер рахунку: 26008051522228, відкритий 27.11.2015 у гривні; 26047051501512, відкритий 27.11.2015 у гривні; 26054051518952, відкритий 27.11.2015 у гривні; 26026051500835 відкритий 03.01.2017 у гривні; 26023051501525 відкритий 07.04.2017 у гривні; у АТ «УкрСиббанк» 26023051501525 відкритий 04.01.2017 у гривні.
Згідно ч.4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Пунктом 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. Надаючи оцінку обставинам, якими обґрунтовувалися вимоги, доказам щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що у позивача наявні підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача коштів у рахунок погашення податкового боргу у сумі 22491 грн. та знаходить позов таким, що належить задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України у разі задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2-4, 6-14, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю «Вайріс Ойл» (вул. Громова, 167, м. Черкаси, 18018, ЄДРПОУ 14214124) у дохід бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 22491 (двадцять дві тисячі) грн. 38 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.В. Трофімова