Рішення № 73995803, 15.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
805/1696/18-а
Номер документу
73995803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р. Справа№805/1696/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кірієнка В.О.

при секретарі Кіксель В.П.

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (вул. К. Лібкнехта, 177А, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 00191687) до Головного управління ДФС у Донецькій області (вул. 130 Таганрозької дівізії, № 114, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 39406028) про скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 07.11.2017 року № Ю-3666-25 на суму 860 352, 21грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вимога відповідача про сплату боргу від 07.11.2017 року № Ю-3666-25 є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, якими платники єдиного внеску звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених статтею 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. В матеріалах справи наявний відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що у зв’язку із існуванням податкового боргу у розмірі 860 352, 21грн. контролюючим органом відповідно до вимог ч.4ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі Закон №2464) винесено спірну податкову вимогу. Посилання на вимоги Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов’язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911.

Просив в позовних вимогах відмовити повністю.

Ухвалою суду від 13.03.2018року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

23.03.2018року позивачем надано суду заяву про усунення недоліків адміністративного позову.

Ухвалою суду від 26.03.2018 року провадження за даною справою було відкрито та призначено підготовче засідання на 12.04.2018 року.

В судовому засіданні, яке відбулось 12.04.2018року розгляд справи було відкладено до 08.05.2018року.

Ухвалою суду від 08.05.2018року було закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд адміністративної справи № 805/1696/18-а по суті на 15.05.2018року.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, встановивши яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, встановив наступне.

Позивач – Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за №00191678, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.18-20).

Лиманське виробниче управління Водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” є відокремленим підрозділом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” без права юридичної особи, зареєстроване як платник єдиного внеску в Слов’янській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с.21).

07 листопада 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3666-25, за якою вимагається від Лиманського виробничого управління Водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 31.10.2017року в розмірі 860 352, 21грн. (а.с.6).

За наслідками адміністративного оскарження зазначеної вимоги до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС скарги позивача були залишені без розгляду, а спірну вимогу № Ю-3666-25 від 07 листопада 2018 року залишено без змін.

Відповідно до розрахунку вимоги від 07 листопада 2017 року № Ю-3666-25 станом на 31.10.2017року недоїмка в розмірі 860352, 21грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період: травень 2017року – 148 124,57грн., червень 2017року – 176 872,47грн., липень 2017року – 176 711, 27грн., серпень 2017року – 179 079,98грн., вересень 2017року – 179 563,92грн.(а.с.106).

Суд зазначає, що позивач не згоден з вимогою відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 860 352, 21грн., оскільки відповідно до Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” позивач звільнений від виконання обов’язків, щодо сплати єдиного внеску.

Позивачем до суду надані Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили №1735 від 25.11.2014 року та №1217 від 29.10.2014року, якими позивачу та його відокремленому підрозділу - Лиманському виробничому управлінню Водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” засвідчили настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с.14, 15).

На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Також, 05.11.2014 року Лиманським виробничим управлінням Водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до контролюючого органу подану заяву відповідно до ст. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення від виконання обов’язків платника єдиного внеску, а саме нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності (а.с.13).

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням юридичної особи - позивача є Донецька область, місто Маріуполь (відокремленого підрозділу – місто Лиман, Донецької області), а на обліку позивач перебуває в Маріупольській ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.

Населений пункт Маріуполь (Лиман) входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 07 листопада 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 07 листопада 2017 року.

Таким чином, спірна вимога про сплату недоїмки є протиправною на момент її формування та підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Також, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, що спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.

З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб’єкта владних повноважень є таким, що вчинено без урахування вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно вимог п.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (вул. К. Лібкнехта, 177А, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 00191687) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114,) про скасування вимоги про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 07.11.2017 року № Ю-3666-25 на суму 860 352,21грн. – задовольнити.

Скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 07.11.2017 року № Ю-3666-25 на суму 860 352,21грн.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (вул. К. Лібкнехта, 177А, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 00191687) судовий збір у розмірі 12 905,28грн.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15.05.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кірієнко В.О.