Рішення № 73995411, 15.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
359/10172/17
Номер документу
73995411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 року № 359/10172/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.06.2017 на підставі довідки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 25.09.2017 №2.2.1-39-321, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Ухвалою Бориспільського міськрайонного суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що був звільнений з посади техніка із зв'язку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу від 30.06.2017 №228, яким були підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії.

Разом з цим, здійснити перерахунок пенсії з вказаних підстав орган Пенсійного фонду відмовився.

Позивач стверджує, що прийняття Украерорухом наказу про підвищення посадових окладів є безумовною підставою для перерахунку пенсії, а відмова відповідача не ґрунтується на положеннях закону.

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

У судове засідання, призначене на 16.04.2018, учасники справи не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Від позивача 16.04.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання, у якому він просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Відповідач про причини неявки суд не повідомив, клопотань щодо відкладення розгляду справи або про розгляд справи за відсутності його уповноваженого представника до суду не надходило.

Частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 у період з 12.05.1978 по 01.12.2004 проходив військову службу у складі Збройних сил України.

Наказом Міністерства оборони України від 08.12.1999 № 13-ПМ та згідно з наказом ДП обслуговування повітряного руху України з особового складу від 30.12.1999 №294/о ОСОБА_1 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України.

Наказом Генерального Штабу Збройних Сил України від 23.10.2004 №24-пм позивача було звільнено з військової служби у запас за пунктом 39 підпункт «в» (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу.

Наказом генерального директора ДП обслуговування повітряного руху України від 09.11.2004 ОСОБА_1 з 01.12.2004 виключений зі списків особового складу Украероруху.

Наказом директора Київського районного центру «Київцентраеро» регіонального структурного підрозділу ДП обслуговування повітряного руху України від 12.11.2004 №320/о ОСОБА_1 з 01.12.2004 звільнено з посади техніка із зв'язку.

З 01.12.2004 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 68% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом від 26.09.2017 №1-32.1-3837 ДП обслуговування повітряного руху України повідомило позивача, що відповідно до наказу Украероруху від 30.06.2017 №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» військовослужбовцям Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, були змінені (збільшені) розміри посадових окладів.

Згідно довідки від 25.09.2017 №2.2.1-39321, розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою техніка із зв'язку РСП згідно з нормами, чинними з 01.06.2017, становить: посадовий оклад - 7300,00 грн.; оклад за військовим званням - 65,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 40 % від ПО - 2946,00 грн. Усього розмір грошового забезпечення на місяць - 10311,00 грн.

19 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою відповідно до довідки Украероруху від 25.09.2017 №2.2.1-39-321.

У відповідь на вказану заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 10.11.2017 №26988/03 роз'яснило позивачеві, що перерахунок пенсії буде здійснено після прийняття Верховною Радою України закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення.

Вважаючи відмову у перерахунку пенсії з вказаних підстав неправомірною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, правовою підставою для здійснення перерахунку є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, пенсійне забезпечення звільнених в запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених для військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, а тому наказ Украероруху від 30.06.2017 №228, яким збільшено розмір посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки такий наказ змінює розмір однієї із складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 10.05.2016 у справі № 522/19979/14-а.

Також Кабінет Міністрів України своєю постановою від 11.02.2009 №74 вніс зміни до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установивши, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв'язку із виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу Украероруху 30.06.2017 №228, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Отже, вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки від 25.09.2017 №2.2.1-39-321 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.06.2017, суд зазначає наступне.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, позивач має право на перерахунку пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому були змінені (збільшені) розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху.

Оскільки наказ Украероруху №228, яким збільшені розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, був прийнятий 30.06.2017, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2017.

Отже, вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Украероруху від 25.09.2017 №2.2.1-39321 є обгрунтованими. Разом з цим, зазначений перерахунок, виходячи з вимог статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має бути здійснений починаючи з 01.07.2017, а не з 01.06.2017, як просить позивач у позовній заяві.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яких доказів, які б спростували викладені у позовній заяві доводи про неправомірність відмови у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач під час розгляду справи не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим, а вимоги позивача підлягають задоволенню частково у зв'язку з помилковим визначенням позивачем моменту, з якого слід здійснювати перерахунок і виплату пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки від 25.09.2017 №2.2.1-39-321 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2017 на підставі довідки від 25.09.2017 №2.2.1-39-321 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 08302, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код: 22869069, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення повного рішення суду - 15.05.2018.

Суддя Панченко Н.Д.