Рішення № 73995249, 10.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
806/1936/18
Номер документу
73995249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1936/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача: Антоновича О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та незаконнними, зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії в повному обсязі,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії до 70%, замість встановлених раніше при звільненні у розмірі 80% протиправними та незаконними, зобов'язати відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати з 01 серпня 2017 року пенсії в повному обсязі, без обмеження максимального розміру, з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено при звільненні в запас 12 жовтня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що він перебуває на обліку у Пенсійному фонді та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 28.08.2017 по справі №295/8487/17 зобов'язано ГУ ПФУ України в Житомирській області провести йому з 01.08.2017 перерахунок пенсії. Проте, при проведенні перерахунку, відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно зменшив розмір грошового забезпечення у відсотках з 80% до 70% відповідних сум його грошового забезпечення. Вважає такі дії протиправними, а тому звернувся з даним позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження по вказаній справі з викликом сторін на 10 травня 2018 року.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у відзиві. Зокрема вказав, що перерахунок пенсії Пенсійним фондом здійснено на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 28.08.2017, починаючи з 01.08.2017, у відповідності до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції чинній на 01.08.2017, тобто в розмірі 70% грошового забезпечення (максимальний розмір пенсії).

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 відповідно до наказу Управління Служби безпеки України в Житомирській області №149-ос від 11.10.2012 звільнений з військової служби з 11.10.2012 року (а.с.17) та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Відповідно до постанов Богунського районного суду м. Житомира від 28.08.2017 та Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.12.2017 по справі №295/8487/17, частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.08.2017 провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням проведених виплат матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, одноразових грошових премій та з врахуванням суми індексації за січень та лютий 2011 року, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, згідно довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області № 57/85-1011 від 19 липня 2017 року (а.с.22-28).

На виконання вказаних постанов відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.08.2017 та здійснено виплату перерахованої пенсії за минулий час в розмірі 70%, про що свідчить лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 15.01.2018 № 644/04-02 (а.с.18).

Не погоджуючись з перерахунком пенсії, стверджуючи, що встановлений розмір пенсії на момент призначення (80%) не може бути в подальшому змінений, позивач звернувся до відповідача з заявою від 05.03.2018 (а.с.20).

Листом від 19.03.2018 №О-1632 Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно повідомило позивача про виконання рішення суду, та керуючись ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" повідомило, про те, що йому проведений перерахунок пенсії за чинною на момент перерахунку редакції вищевказаного Закону, тобто в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.21).

Не погоджуючись з перерахунком пенсії, стверджуючи, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Абзац перший преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п."а" ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Приписами ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону №3591-IV від 04.04.2006, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Згідно з п.8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Як встановлено судом, позивачу з 2012 року призначено пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення на підставі п."а" ч.1 ст.13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).

З урахуванням приписів статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення), позивач мав право на максимальні 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення для визначення пенсії.

Виконуючи постанови по справі №295/8487/17, відповідач перерахував пенсію позивачу з 01.08.2017, однак розмір перерахованої пенсії визначив з 70% грошового забезпечення.

Водночас, приписами ч.1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд наголошує, що внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій та рішень щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 371 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2017 з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м.Житомир, вул.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 15 травня 2018 року