
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 травня 2018 р. Справа № 802/1144/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Павич О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до: Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (далі - управління, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заявленого позову зазначила, що відповідач своїм рішенням від 30.03.2018р. безпідставно відмовив їй у призначенні пенсії за вислугою років, посилаючись на постанову КМУ від 04.11.1993р. №909, якою не передбачено надання права на пенсію за вислугу років працівникам аптечних складів. Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернулась до суду з вимогами:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_3;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за вислугу років згідно п."е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 03.03.2018 року.
Ухвалою суду від 23.04.2018р. відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
04.05.2018р. відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що до спеціального стажу заявниці ОСОБА_3 враховано періоди роботи в Волошиловградському виробничому об'єднанні "Фармація" на посаді фармацевта аптеки з 01.08.1989р. по 30.07.1990р., в аптеці №1 м.Вінниці на посаді фармацевта з 01.08.1990р. по 01.12.1996р., а аптеці №1 ВАТ "Вінниця-Фармація" на посаді фармацевта з 02.12.1996р. по 06.03.2001р., та у Вінницькому обласному комунальному підприємстві "Фармація" на посаді фармацевта з 07.03.2001р. по 14.08.2001р. Посилаючись на постанову КМУ від 04.11.1993р. №909, зазначив, що період роботи в ЗАТ "Інфузія" на посадах стерилізатора матеріалів та препаратів, начальника зміни та розливальника стерильних розчинів з 28.08.2001р. по 02.01.2003р. неможливо зарахувати до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років. Також період роботи в ТОВ "Фірма Авіценна" на посаді фармацевта складу з 08.01.2003р. по 17.11.2017р. неможливо зарахувати до спеціального стажу, оскільки згідно трудової книжки та ліцензії НОМЕР_2 вбачається робота на аптечному складі (такий склад не віднесено до переліку закладів, робота у яких дає право на призначення пенсії за вислугу років). У зв'язку з наведеним, просили відмовити в задоволенні заявленого позову.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечила щодо задоволення заявленого позову з підстав викладених у відзиві.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) 03.03.2018р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Рішенням відповідача від 30.03.2018р. №544/11-32-3/04 відмовлено ОСОБА_3 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи. Зазначено, що до спеціального стажу заявниці ОСОБА_3 враховано періоди роботи в Волошиловградському виробничому об'єднанні "Фармація" на посаді фармацевта аптеки з 01.08.1989р. по 30.07.1990р., в аптеці №1 м.Вінниці на посаді фармацевта з 01.08.1990р. по 01.12.1996р., а аптеці №1 ВАТ "Вінниця-Фармація" на посаді фармацевта з 02.12.1996р. по 06.03.2001р., та у Вінницькому обласному комунальному підприємстві "Фармація" на посаді фармацевта з 07.03.2001р. по 14.08.2001р. Посилаючись на постанову КМУ від 04.11.1993р. №909, зазначив, що період роботи в ЗАТ "Інфузія" на посадах стерилізатора матеріалів та препаратів, начальника зміни та розливальника стерильних розчинів з 28.08.2001р. по 02.01.2003р. неможливо зарахувати до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років. Також період роботи в ТОВ "Фірма Авіценна" на посаді фармацевта складу з 08.01.2003р. по 17.11.2017р. неможливо зарахувати до спеціального стажу, оскільки згідно трудової книжки та ліцензії НОМЕР_2 вбачається робота на аптечному складі. Станом на дату звернення (29.11.2017р.) спеціальний стаж роботи заявниці складає 12 років 14 днів, загальний стаж 30 років 1 місяць 17 днів.
Вказані обставини і стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Згідно Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) (в редакції чинній на ммент виникнення спірних правовідносин) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
На підставі Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909, робота на посадах провізора, фармацевта (незалежно від найменування посад), лаборанта в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях враховується до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років. При цьому, згідно із приміткою 2 Переліку, робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я" від 28.10.2002р. №385 (далі - Перелік №385) аптека - це заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ і організацій лікарськими засобами і виробами медичного призначення. Таке ж визначення міститься і в Постанові КМ України "Про затвердження Правил торгівлі лікарськими засобами в аптечних закладах" від 17.11.2004р. №1570.
Згідно п. 3 наказу Міністерства охорони здоров'я України № 385 від 28.10.2002 р. "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських і провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я" до фармацевтичних (аптечних) закладів відносяться: аптечна база (склад); база (склад) медичної техніки; база спеціального медичного постачання (центральна, республіканська, обласна); контрольно-аналітична лабораторія; лабораторія з аналізу якості лікарських засобів; магазин (медичної техніки, медичної оптики).
Статтею 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19 листопада 1992 року № 2801-XII, визначено, що заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Аналізуючи наведені законодавчі норми та нормативні акти до закладів охорони здоров'я віднесені аптечні бази (склади), бази (склади) медичної техніки, а до посад, які надають право на пільгову пенсію віднесені посада, зокрема, провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад).
Відтак, підставою для призначення пенсії за вислугою років позивачу є робота серед іншого на посаді фармацевта складу у закладі, віднесеному до закладів охорони здоров'я, при наявності спеціального стажу в контексті даної спірної ситуації не менше 26 років 6 місяців.
В обґрунтування позовних вимог позивачем до матеріалів справи надано копію трудової книжки, диплом, довідку № 16 від 16.03.2018 року згідно якої ОСОБА_3 працювала у ТОВ "Фірма - Авіценна" з 08.01.2003р. по 17.11.2017р., копію ліцензії ТОВ "Фірма - Авіценна" Серії НОМЕР_2.
Статтею 62 Закону № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.
Так, суд враховує, що відповідачем визнається спеціальний стаж роботи ОСОБА_3 12 років 14 днів.
А згідно записів трудової книжки та довідки № 16 від 16.03.2018 року, згідно якої ОСОБА_3 працювала у ТОВ "Фірма - Авіценна" з 08.01.2003р. по 17.11.2017р., стаж роботи у ТОВ "Фірма - Авіценна" за вказаний період складає 14 років 10 місяців 10 днів.
Враховуючи положення чинного законодавства, робота позивача в період з з 08.01.2003р. по 17.11.2017р. в ТОВ "Фірма Авіценна" на посаді фармацевта складу з урахуванням стажу, який визнається відповідачем дає позивачу право на пенсію за вислугою років.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог.
З огляду на приписи наведених норм права, суд вважає можливим у спірних правовідносинах визначити належний спосіб захисту прав позивача у спосіб зобов'язання органу ПФУ призначити позивачу пенсію за вислугою років, оскільки позивачем виконано всі умови для прийняття такого рішення, а доводи відповідача ґрунтуються виключно на неможливості, за його позицією, включення до стажу спірних періодів роботи позивача.
Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вищезазначеної норми, а також те, що судові витрати здійснені позивачем у розмірі 704,80 грн. документально підтверджені, суд приходить до висновку про наявність підстав щодо присудження з суб'єкта владних повноважень на користь позивача судових витрат.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_3.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за вислугу років згідно п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 03.03.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений при зверненні до суду судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1)
Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 37979905)
Повний текст рішення суду складено 16.05.2018р.
Суддя Томчук Андрій Валерійович