
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
07 травня 2018 р. Справа № 802/979/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Комара П.А.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука В.В.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Виконавчого комітету Гайсинської міської ради Вінницької області
про: визнання рішення недійсним
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) із позовом до Виконавчого комітету Гайсинської міської ради Вінницької області (далі - відповідач), якому просив суд:
- Визнати недійсним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом №3 від 05.03.2018, в частині допуску ОСОБА_3 до другого етапу конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини;
- Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом № 4 від 15.03.2018, в частині визнання переможцем конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини ОСОБА_3.
Позов обґрунтовано тим, що 11.01.2018 в газеті "Гайсинський вісник" виконавчим комітетом Гайсинської міської ради Вінницької області оголошено конкурс на заміщення посади директора місцевого краєзнавчого музею Гайсинщини. Позивачем подано документи на конкурс, однак 15.03.2018 комісія на своєму четвертому засіданні вирішила визнати переможцем конкурсного добору на посаду директора місцевого краєзнавчого музею Гайсинщини ОСОБА_3 документи якого, на переконання позивача, не відповідають кваліфікаційним вимогам Закону України "Про культуру". За вказаних обставин, позивач вважає, що відповідачем були створені несправедливі та нерівні умови під час проведення конкурсу та, як результат, переможцем конкурсного добору визнано особу, освітній та фаховий рівень якої не відповідає кваліфікаційним вимогам.
Ухвалою суду від 02.04.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні із повідомленням (викликом) учасників справи.
У строк встановлений судом, на адресу суду від відповідача надійшов відзив (вх. №15052 від 17.04.2018) згідно якого Виконавчий комітет Гайсинської міської ради Вінницької області заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні. Так, відповідач зазначив, що ОСОБА_3 подав повторно заяву до конкурсної комісії про перегляд рішення стосовно поданих ним на конкурс документів. Своє твердження він обґрунтовував тим, що в оголошенні про конкурс не було зазначено про рівні вищої освіти, а відповідно до ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» середня спеціальна освіта прирівнюється як вища освіта І рівня. Тому комісією враховані дані зауваження і документи ОСОБА_3 були прийняті як такі, що відповідають критеріям кваліфікаційним вимогам.
Конкурсна комісія в складі 10 осіб уважно вивчила подані конкурсантами документи та їх програми і дійшла висновку, що більш доцільна по діловим якостям та приємлива із всіх конкурсантів кандидатура ОСОБА_3 - учасника бойових дій в Афганістані, учасника ліквідації ЧАЕС, почесного громадянина м. Гайсина.
На думку виконавчого комітету та конкурсної комісії позивач сам порушив свої права та свою репутацію перед членами конкурсної комісії та жителями громади м. Гайсина, коли виставив у FасеBоок 10 грудня 2017 року відеоролик «ІНФОРМАЦІЯ_1», який сколихнув всю громаду. Поведінка позивача обговорювалася на сесії міської ради та дана правова оцінка його діям правоохоронними органами. Тому члени конкурсної комісії прийняли зважене рішення , яким переможцем конкурсу був визначений ОСОБА_3
За свого аморального вчинку ОСОБА_1 звільнений з посади наукового співробітника з питань військової історії та другої світової війни міського краєзнавчого музею Гайсинщини. Відтак не має морального права після вчинення такого проступку займати посаду директорі міського краєзнавчого музею Гайсинщини.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання 07.05.2018 року не прибув із невідомих для суду причин.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, судом встановив наступне.
11 січня 2018 року в газеті «Гайсинський вісник» виконавчим комітетом Гайсинської міської ради Вінницької області оголошено конкурс на заміщення посади директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини з наступними кваліфікаційними вимоги до кандидатів: вища освіта, вільне володіння державною мовою, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, здатність за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати свої посадові обов'язки.
У встановлений у оголошенні строки ОСОБА_1 подав для участі у конкурсному доборі наступні документи: заява про участь у конкурсі від 12.02.2018; згода на обробку персональних даних; автобіографія; копія паспорта; копія документу про вищу освіту; копія трудової книжки; програма розвитку закладу в короткостроковій та довгостроковій перспективах; рекомендаційні листи в кількості 5 шт.; мотиваційний лист.
23 лютого 2018 року проведено перше засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради. На засіданні розглянуто подані кандидатами документи, серед яких троє осіб, - ОСОБА_1, гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4
За результатами розгляду комісія вирішила заяву ОСОБА_1 та заяву ОСОБА_4 задовольнити та визнати, що відповідно до частини другої статті 21-4 Закону України «Про культуру» документи подані на конкурс в повному обсязі та відповідають кваліфікаційним вимогам, що передбачені статтею 21-1 цього Закону.
В задоволенні заяви ОСОБА_3 відмовлено та не допущено його до другого етапу конкурсу у зв'язку з тим, що подані ним документи не відповідають кваліфікаційним вимогам, визначеним в ст.21-1 Закону.
5 березня 2018 року комісія на третьому своєму засіданні розглянула повторно заяву ОСОБА_3, задовольнила її, визнавши, що документи гр. ОСОБА_3 подані в повному обсязі, відповідають всім кваліфікаційним вимогам, визначеним в ст. 21-1 Закону та вирішено допустити таку особу до другого етапу конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини.
15 березня 2018 року комісія на четвертому засіданні вирішила визнати переможцем конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини ОСОБА_3.
Не погоджуючись із такими рішеннями конкурсної комісії позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених позовних вимог, заперечень відповідача та наданих у справу доказів, виходив з наступного.
Відповідно до пунктів 4, 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру», діяльність у сфері культури (культурна діяльність) - творча, господарська, наукова, бібліотечна, інформаційна, музейна, освітня, культурно-дозвільна та розважальна діяльність, спрямована на створення, тиражування, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження і використання культурних благ та культурних цінностей для задоволення культурних потреб громадян. Суб'єкти діяльності у сфері культури - фізичні та юридичні особи, що провадять культурну діяльність або реалізують владні повноваження у сфері культури.
Відповідно до положень ст. 21-2 Закону України «Про культуру», кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та публічного конкурсного добору на зайняття цієї посади. Конкурсний добір керівника державного чи комунального закладу культури складається з таких етапів:
оголошення органом управління конкурсу на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;
формування складу конкурсної комісії;
подання документів кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;
добір кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури;
призначення органом управління керівника державного чи комунального закладу культури.
Відповідно до ч.6 ст.21-6 Закону України «Про культуру», на першому засіданні конкурсна комісія розглядає документи, подані кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури, на відповідність кваліфікаційним вимогам. Результати розгляду невідкладно повідомляються кандидатам електронною поштою чи іншим засобом зв'язку, зазначеним в автобіографії.
Відповідно ч. 1 ст.21-1 Закону України «Про культуру», керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою та здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов'язки.
Із аналізу зазначених вище норм слідує, що законодавець чітко встановив вимоги до керівника комунального чи державного закладу культури.
Так, із протоколу №1 засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради від 23 лютого 2018 року судом встановлено, що для участі у конкурсі від ОСОБА_3 надійшли наступні документи: 1) заява про участь у конкурсі від 02 лютого 2018 року; 2) згода на обробку персональних даних; 3) автобіографія; 4) копія паспорта; 5) копія диплома про середню-спеціальну освіту, копія свідоцтва про підвищення кваліфікації державної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури і туризму; 6) копія трудової книжки; 7) програма розвитку закладу в короткостроковій та довгостроковій перспективах; 8) рекомендаційні листи в кількості 2 шт.; 9) мотиваційний лист.
Крім того, кандидатом надано додаткові документи, які комісією не вимагалися: особова картка музейного працівника, копія Свідоцтва про занесення на районну дошку пошани ОСОБА_3, копія Диплому відділу культури і туризму Гайсинської РДА про нагородження музею "Пам'ять Чорнобиля" в номінації "За збереження історичної пам'яті, активну роботу серед населення району по вшануванню учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
Комісія розглянувши документи ОСОБА_3 дійшла висновку, що у кандидата відсутня вища освіта, що не відповідає кваліфікаційним вимогам для призначення на посаду керівника закладу культури відповідно до статті 21-1 Закону України "Про культуру". У зв'язку із зазначеним прийнято рішення відмовити ОСОБА_3 в заяві про участь в конкурсному доборі на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради у зв'язку із тим, що він не відповідає кваліфікаційним вимогам для призначення на посаду керівника закладу культури відповідно до ст. 21-1 Закону України "Про культуру".
Разом з тим, 05.03.2018 ОСОБА_3 звернувся до конкурсної комісії із заявою про повторний розгляд його документів.
Згідно Протоколу №3 засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради від 05 березня 2018 року комісією прийнято рішення повторно розглянути подані документи кандидатом ОСОБА_3 на зайняття вакантної посади. Так, за результатом розгляду поданих документів комісією прийнято рішення заяву ОСОБА_3 задовольнити та визнати, що відповідно до ч. 2 ст. 24/4 Закону України "Про культуру" документи кандидатом подано в повному обсязі та відповідають усім кваліфікаційним вимогам.
ОСОБА_3 подано до конкурсної комісії копію диплому Гайсинського медичного училища серія НОМЕР_2 про отримання середньої спеціальної освіти по спеціальності «фельдшер», та свідоцтво про підвищення кваліфікації від 24 березня 2008 року про проходження курсів: Основні напрямки діяльності музеїв та Музеї в системі закладів культури та їх роль у суспільно-політичних процесах.
Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України «Про освіту» підготовка фахівців з вищою освітою здійснюються за відповідними освітніми чи науковими програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень; науковий рівень.
Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти відповідає шостому рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою загальнокультурної та професійно орієнтованої підготовки, спеціальних умінь і знань, а також певного досвіду їх практичного застосування з метою виконання типових завдань, що передбачені для первинних посад у відповідній галузі професійної діяльності.
Відповідно до п.2 ст. 5 Закону здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою відповідної освітньої або наукової програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти.
Згідно матеріалів справи кандидат ОСОБА_3 надав конкурсній комісії диплом про закінчення медичного училища за часів СРСР, який відповідно до Закону України "Про освіту" прирівнюється до початкового рівня вищої освіти за ступенем: молодший бакалавр.
Неповна вища освіта кандидата відноситься до шостого рівня Національної рамки кваліфікацій, тобто особа з такою освітою наділена здатністю розв'язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у певній галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що передбачає застосування певних теорій та методів відповідної науки і характеризується комплексністю та невизначеністю умов. За Законом України «Про вищу освіту" початковий рівень дає можливість виконувати типові завдання, що передбачені для первинних посад у відповідній галузі професійної діяльності.
Згідно документу про освіту ОСОБА_3 має неповну вищу освіту в галузі медицини, а відтак такі навички не дають йому можливості виконувати завдання у галузі професійної діяльності - культура та очолювати заклад культури.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що вимогами Закону України "Про культуру" не передбачено повноважень конкурсної комісії повторно розглядати на засіданні документи кандидата до участі у конкурсі якого не допущено.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 не відповідає кваліфікаційним вимогам кандидата на посаду керівника комунального закладу культури відповідно до ст. 21-5 Закону України «Про культуру», а відтак рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом №3 від 05.03.2018, в частині допуску ОСОБА_3 до другого етапу конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини є протиправним та підлягає скасуванню.
У зв'язку із чим, підлягає також задоволенню вимога про визнання протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом № 4 від 15.03.2018, в частині визнання переможцем конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини ОСОБА_3.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи відсутність понесених позивачем судових витрат питання про розподіл таких судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом №3 від 05.03.2018, в частині допуску ОСОБА_3 до другого етапу конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини Гайсинської міської ради, що оформлене протоколом № 4 від 15.03.2018, в частині визнання переможцем конкурсного добору на посаду директора міського краєзнавчого музею Гайсинщини ОСОБА_3.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (23700, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1); Виконавчий комітет Гайсинської міської ради Вінницької області (23700, Вінницька обл., м. Гайсин, вул. 1-го Травня, 7, код ЄДРПОУ 03084523)
Суддя Комар Павло Анатолійович