Рішення № 73993068, 08.05.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
234/19093/17
Номер документу
73993068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/19093/17

Провадження № 2-а/234/99/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю: секретаря судового засідання Сторчай А.Д., позивача ОСОБА_1, представників відповідачів Кузіної Ю.В., Симивол А.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Краматорської міської ради, комунального підприємства «Краматорське трамвайно-тролейбусне управління», третя особа, яка не заявляє самостійних вимоги на предмет спору на стороні відповідача: заступник міського голови ОСОБА_4, про визнання недійсним Договору №9-2017 від 04 серпня 2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

07.12.2017 року ухвалою судді Краматорського міського суду Донецької області роз'єднано провадження по справі №234/17657\17 (2а/234/645/17) та виділено у самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Краматорської міської ради, третя особа заступник міського голови ОСОБА_4 про визнання недійсним Договору №9-2017 від 04.08.2017 року на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 04.08.2017 року між виконавчим комітетом Краматорської міської ради, в особі заступника міського голови ОСОБА_4, та комунальним підприємством «Краматорське трамвайно-тролейбусне управління» (далі КП «КТТУ»), в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5, укладено Договір №9-2017 на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування (далі Договір №9-2017).

На думку позивача договір укладено посадовими особами, які не мали на те належних повноважень. Так, відповідно до абз.2 ч.2 ст.207 ЦК України правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Згідно ч.3 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради, та на підставі п.16 ч.4 ст.42 цього Закону має повноваження укладати від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства. ОСОБА_4 є заступником міського голови з питань у сфері соціально-економічного розвитку, планування та обліку, бюджету, фінансів та регуляторної політики у сфері господарської діяльності, питання запобігання і протидії корупції, та згідно додатку №2 до розпорядження міського голови №10р від 16.01.2016 року «Про розподіл повноважень між міським головою, секретарем міської ради, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами виконкому міської ради» має право підпису тільки фінансових документів, тому для підписання Договору №9-2017 від 04.08.2017 року повинна була мати довіреність від міського голови, з відображенням цієї обставини у преамбулі договору, а за відсутності довіреності, підписаний договір ОСОБА_4 на підставі ч.2 ст.203, 215 ЦК України може бути визнаний судом недійсним. Крім того, спірний договір не пройшов процедуру розгляду на виконкомі міської ради з подальшим його затвердженням міською радою, що передбачено п.43 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування». Також, на думку позивача, повноваження виконуючого обов'язки директора КП «КТТУ» ОСОБА_5 на укладення договору на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування повинні бути підтверджені наявністю у підприємства ліцензії на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, що в преамбулі договору не зазначено.

Позивач вважає, що оскільки Договір №9-2017 не відповідає вимогам ч.2 ст.203, абз.2 ч.2 ст.207 ЦК України, п.31, п.43 ст.26, п.п.8 п.а ч.1 ст.27, п.п.2 п.а ч.1 ст.28, п.п.10 п.а ч.1 ст.30, п.16 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», то є підстави для визнання його недійсним з моменту укладення, згідно ст. ст. 215, 236 ЦК України.

27.11.2017 року ухвалою судді Краматорського міського суду Донецької області відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Краматорської міської ради, треті особи: міський голова м. Краматорська ОСОБА_6, заступник міського голови ОСОБА_4, КП «КТТУ» про визнання недійсною Додаткової угоди №1 від 11.07.2017 року до договору про організацію надання транспортних послуг з перевезення міським електричним транспортом №15/09-30 від 30.09.2016 року та Договору №9-2017 і призначено попереднє судове засідання на 07.12.2017 року.

07.12.2017 року ухвалою судді Краматорського міського суду Донецької області виділено у самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Краматорської міської ради, третя особа заступник міського голови ОСОБА_4 про визнання недійсним Договору №9-2017.

15.12.2017 року, ухвалою Краматорського міського суду Донецької області, у зв'язку із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до ГПК України, ЦПК України, КАС України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції, відкрито провадження у виділеній частині позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Краматорської міської ради, третя особа заступник міського голови ОСОБА_4, про визнання недійсним Договору №9-2017 із визначенням порядку розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.01.2018 року, запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву, третій особі пояснення із наданням доказів їх обґрунтування.

30.01.2018 року від виконавчого комітету Краматорської міської ради надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами на його обґрунтування.

31.01.2018 року від третьої особи ОСОБА_7 надійшли пояснення щодо позовної заяви разом із доказами на їх обґрунтування.

08.02.2018 року від позивача ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив виконавчого комітету Краматорської міської ради.

27.02.2018 року ухвалою Краматорського міського суду Донецької області, за клопотанням позивача ОСОБА_1, до справи в якості співвідповідача залучено КП «КТТУ», відкладено підготовче засідання до 15.03.2018 року, запропоновано КП «КТТУ» надати суду відзив на позовну заяву із наданням доказів на його обґрунтування.

13.03.2018 року виконавчим комітетом Краматорської міської ради суду надані заперечення щодо відповіді ОСОБА_1 на відзив виконавчого комітету Краматорської міської ради.

26.03.2018 року від КП «КТТУ» надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами на його обґрунтування.

30.03.2018 року ухвалою Краматорського міського суду Донецької області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.04.2018 року.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у заявах по суті справи. Додатково зазначив, що він є мешканцем міста Краматорська та постійно користувався трамваєм, який є екологічно чистим транспортом, а на підставі оскаржуваного договору на маршрути замість трамваїв вийшли автобуси, які забруднюють навколишню середу, чим порушуються його права на чисте та безпечне довкілля. Просив суд визнати недійсним Договір №9-2017 від 04.08.2017 року, укладений між виконавчим комітетом Краматорської міської ради та КП «КТТУ».

Представник відповідача виконавчого комітету Краматорської міської ради Кузіна Ю.В. заперечувала проти задоволення позову, зазначила, що Договір №9-2017 укладено у повній відповідності до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 року (далі Порядок проведення конкурсу). Згідно ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту. Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою КМУ від 03.12.2008 року, визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками. Згідно п.2 Порядку проведення конкурсу організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс. 07.06.2017 року виконавчим комітетом Краматорської міської ради було прийнято рішення №407 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування», а 19.07.2017 року відбулося засідання конкурсного комітету, за результатами якого було визначено перевізників - переможців конкурсу, в тому числі і КП «КТТУ». У відповідності до п.51 Порядку проведення конкурсу рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу введено у дію рішенням Виконкому від 02.08.2017 року №550, та згідно п.53 Порядку проведення конкурсу договір було укладено організатором конкурсу - виконавчим комітетом Краматорської міської ради, протягом 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету. 04.08.2017 року, при укладанні спірного договору від імені виконкому діяла заступник міського голови ОСОБА_4, яка відповідно до схеми заміщення керуючих працівників міської ради та виконкому заміщувала міського голову, який на той час перебував у офіційній відпустці, що підтверджується відповідним розпорядженням голови №393-к від 29.06.2017 року. Та крім того, враховуючи, що виконавчий комітет міської ради є юридичною особою, на ім'я заступника міського голови ОСОБА_4, ще у липні 2017 року міським головою була видана письмова довіреність на представлення інтересів виконавчого комітету міської ради під час укладення договорів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування з переможцями конкурсу. Твердження позивача про відсутність повноважень у виконуючого обов'язки директора КП «КТТУ» ОСОБА_5 також є необґрунтованими, оскільки відповідно до розпорядження міського голови від 03.11.2016 року №561-к на ОСОБА_5 покладено виконання обов'язків директора КП «КТТУ» з 04.11.2016 року. Крім того, згідно до Витягу Укртрансбезпеки №83 від 31.01.2017 року КП «КТТУ» отримало ліцензію на провадження таких видів діяльності, як «Перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним, залізничним морським та річковим транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Внутрішні перевезення пасажирів автобусами». Тому підстави для визнання недійсним Договору №9-2017 відсутні, а норми п.31,43 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не підлягають до застосування, оскільки регулюють компетенцію сесії міської ради, а не виконавчих органів місцевих рад. З врахуванням викладеного, представник відповідача виконавчого комітет вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Представник співвідповідача КП «КТТУ» Симивол А.С. заперечувала проти задоволення позову з підстав, що викладені у заяві по суті справи, які аналогічні підставам зазначеним виконавчим комітетом Краматорської міської ради.

Третя особа - заступник голови Краматорської міської ради ОСОБА_5, у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просила відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

07.06.2017 року виконавчим комітетом Краматорської міської ради прийнято рішення №407, із змінами від 21.06.2017 року, про проведення до 20.07.2017 року чергового конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, та затверджено: склад конкурсної комісії, умови конкурсу, об'єкти конкурсу, типовий Договір на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, текст оголошення про проведення відкритого конкурсу на визначення автомобільного перевізника у м. Краматорську.

Умовами конкурсу (додаток 2 до рішення виконкому міської ради від 07.06.2017 року із змінами) визначено, що виконавчий комітет Краматорської міської ради (Організатор) укладає з переможцем конкурсу договір на перевезення пасажирів за типовою формою (додаток 4) строком на 3 роки (п.5), засідання конкурсного комітету відбудеться 19.07.2017 року (п.10), і для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеного Порядком проведення конкурсу та наступні документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів, перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості, VIN коду транспортного засобу, державного номерного знаку, року випуску транспортного засобу, копії свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, копії документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації), письмову інформацію про наявність або відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами, анкету відповідно до п.32 Порядку проведення конкурсу, копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку за останні повні два квартали (п.11).

Рішенням конкурсного комітету по проведенню конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом №1/2017 від 19.07.2017 року визначено перевізників - переможців конкурсу, в тому числі за об'єктом конкурсу №9 (автобусні маршрути №2а, 5а, 11) КП «КТТУ» та вирішено укласти договори на перевезення пасажирів на кожний об'єкт конкурсу терміном три роки.

Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради від 02.08.2017 року №550 введено в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Краматорську, згідно протоколу №1/2017 від 19.07.2017 року, та зобов'язано перевізників - переможців конкурсу, в тому числі КП «КТТУ» розробити і затвердити паспорти маршрутів на кожний об'єкт конкурсу.

04.08.2017 року виконавчий комітет Краматорської міської ради, в особі заступника міського голови ОСОБА_4, що діяла на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Організатор), та суб'єкт підприємницької діяльності (Перевізник) КП «КТТУ», в особі виконуючого обов'язки директора ОСОБА_5, який діяв на підставі Статуту, уклали Договір №9-2017, предметом якого є діяльність сторін щодо організації та виконання пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування. На підставі протоколу засідання конкурсного комітету по проведенню конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування від 19.07.2017 року №1/2017 Організатор надав Перевізнику право на надання послуг по перевезенню пасажирів на міських автобусних маршрутах у межах об'єкту конкурсу №9, а Перевізник зобов'язався забезпечити якісне та безпечне перевезення пасажирів на умовах, передбачених договором, з виконанням щоденно на маршруті №2а - 7 оборотних рейсів у звичайному режимі руху, на маршруті №5а - 25 оборотних рейсів у звичайному режимі руху, на маршруті №11 - 32 оборотних рейсів у звичайному режимі руху. Договір, згідно п.10.1, набув чинності з моменту підписання і діє з 04.08.207 року до 03.08.2020 року включно, але до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт».

Статтею 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Згідно ст.43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Згідно ст.44 вищевказаного Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081, визначає процедуру призначення, організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Згідно ст.45 Закону України «Про автомобільний транспорт», у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

Згідно ст. 29 Закону автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються, зокрема, перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника тощо.

Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про автомобільний транспорт» укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із п.2 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

Згідно ч.1 ст.202, ч.2 ст.203, ч.1 ст.205, ч.2 ст.207 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами); правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

Отже, вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Виходячи з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства, обов'язковими умовами визнання договору недійсним є наявність у позивача певного суб'єктивного права (охоронюваного інтересу) - об'єкту судового захисту, порушення у зв'язку з укладенням відповідного договору таких прав та охоронюваних законом інтересів - позивача у справі, та належність обраного способу судового захисту. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.

Позивач просить визнати Договір №9-2017 недійсним, з тих підстав, що він укладений посадовими особами, які не мали повноважень на його укладення та без дотримання встановленої процедури розгляду на виконкомі міської ради з подальшим його затвердженням міською радою, що передбачено п.43 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування». Зазначає, що оспорюваний договір порушує його права на чисте та безпечне довкілля, оскільки після його укладення замість екологічно чистих трамваїв на маршрут вийшли автобуси, які забруднюють навколишню середу.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року (далі - Закон № 280/97-ВР) та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до ч.ч.1,2 ст.1 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Статтею 12 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Згідно п.п. 14,16 ч.4 ст.42 Закон № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства. Укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.

З наведених норм чинного законодавства вбачається, що саме міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради та представляє інтереси територіальної громади. Окрім того, саме міському голові надані законом повноваження щодо підписання відповідних договорів від імені органу місцевого самоврядування.

Рішенням конкурсного комітету по проведенню конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом №1/2017 від 19.07.2017 року, КП «КТТУ» визначено перевізником - переможцем конкурсу за об'єктом конкурсу №9 (автобусні маршрути №2а, 5а, 11), та згідно ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.53 Порядку проведення конкурсу з перевізником-переможцем вирішено укласти договір на перевезення пасажирів терміном на три роки.

04.08.2017 року між виконавчим комітетом Краматорської міської ради та КП «КТТУ» укладено Договір №9-2017 на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування. З одного боку даний договір укладено заступником міського голови ОСОБА_4, яка діяла на підставі довіреності від 18.07.2017 року, виданої виконавчим комітетом Краматорської міської ради, в особі міського голови ОСОБА_6, якою ОСОБА_4 уповноважена бути представником виконавчого комітету Краматорської міської ради під час укладання Договорів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування з переможцями конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, проведеного на підставі рішення виконавчого комітету від 07.06.2017 року №407 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування». Крім того, на час укладання спірного Договору №9-2017 від 04.08.2017 року, міський голова Краматорської міської ради ОСОБА_6 перебував у щорічній відпустці і розпорядженням №393-к від 29.06.2017 року виконання обов'язків з питань діяльності виконавчого комітету Краматорської міської ради було покладено на заступника міського голови ОСОБА_4, згідно розподілу повноважень, затвердженого розпорядженням міського голови від 08.02.2017 року. З боку КП «КТТУ» Договір №9-2017 укладений ОСОБА_5, головним інженером підприємства, на якого розпорядженням міського голови Краматорської міської ради №561-к від 03.11.2016 року було покладено виконання обов'язків директора КП «КТТУ» з 04.11.2017 року. КП «КТТУ» є юридичною особою, яка зареєстрована та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом: 32576420, місцезнаходження юридичної особи: вулиця Аероклубна, будинок 103, місто Краматорськ, Донецька область, 84331. Основний вид економічної діяльності: 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення. Засновником підприємства є Краматорська міська рада, код ЄДРПОУ: 24812116. З Витягу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) вбачається, що 31.01.2017 року прийнято рішення №83 про видачу ліцензії КП «КТТУ». Вид господарської діяльності - перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним, залізничним морським та річковим транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Дозволений вид робіт - внутрішні перевезення пасажирів автобусами.

З огляду на вищезазначене можна зробити висновок, що Договір №9-2017 укладено відповідними посадовими особами, із належним обсягом повноважень, що підтверджується належними доказами. Рішення конкурсного комітету від 19.07.2017 року про визначення КП «КТТУ» переможцем конкурсу не скасовано. Те, що в преамбулі Договору №9-2017 не зазначено, що ОСОБА_4 під час укладання договору діє на підставі довіреності і про наявність у КП «КТТУ» ліцензії на перевезення пасажирів, не є тією обставиною, на підставі якої даний договір є недійсним, оскільки не відносяться до його істотних умов.

Статтею 26 Закон №280/97-ВР визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад. Згідно вказаної статті, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення (пункт 31 частини 1 вказаної статті) та затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції (пункт 43 частини 1 вказаної статті).

Відповідно до ч.3 ст.8 ГК України господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.63 ГК України передбачено, що залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів, як зокрема, комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.

Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника (частина 4 вказаної статті).

Згідно ст.78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Згідно зі статтею 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно з абз.15 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 5 ст.16 вказаного Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Пунктами 5,8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається, що майно КП «КТТУ» перебуває у останнього на праві комунальної власності і закріплено за ним на праві господарського відання, уповноваженим органом - Краматорською міською радою, яка має право здійснювати правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад.

Посилання позивача, що Договір №9-2017 повинен бути затверджений на пленарному засіданні міської ради, оскільки прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, належить до виключної компетенції ради, суд вважає необґрунтованими з огляду на ту обставину, що вищевказаний договір не передбачає передання майна територіальної громади іншим органам.

Також, з огляду на наведені позивачем обґрунтування позовних вимого щодо порушення його прав, та враховуючи вищевстановлені обставини, суд вважає необхідним звернути увагу на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Аналіз зазначених процесуальних норм свідчить, що під час розв'язання спорів в порядку адміністративного судочинства, в тому числі й під час перевірки оскаржуваних актів, суди повинні встановити, чи порушено оскаржуваним актом права, свободи та інтереси юридичної особи, права та інтереси фізичної особи (позивача) у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (відповідача). Тобто, особа повинна довести факт породження для неї правових наслідків пов'язаних із відповідним актом або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цього акту.

З огляду на викладене, посилання позивача, як на ознаку порушення своїх прав та інтересів, щодо права користуватися трамваями, який є більш екологічно чистим, суд вважає необґрунтованими, оскільки оскаржуваний договір не містить, та не може містити в силу закону, будь-яких обмежень (заборон) щодо використання трамваїв при наданні транспортних послуг з перевезення пасажирів.

У відповідності до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ч.ч.1,2 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 2 ст. 74 КАС України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що Договір №9-2017 від 04.08.2017 року укладено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Краматорської міської ради, КП «КТТУ» про визнання недійсним Договору №9-2017 від 04.08.2017 року є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 139, 243-246 КАС України

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1) до виконавчого комітету Краматорської міської ради (місцезнаходження: пл. Миру, буд. 2, м. Краматорськ, Донецька область, 84313, код ЄДРПОУ 04052809), комунального підприємства «Краматорське трамвайно-тролейбусне управління» (місцезнаходження: вул. Аероклубна, буд. 103, м. Краматорськ, Донецька область, 84323, код ЄДРПОУ 32576420), третя особа, яка не заявляє самостійних вимоги на предмет спору на стороні відповідача: заступник міського голови ОСОБА_4 (місцезнаходження: пл. Миру, буд. 2, м. Краматорськ, Донецька область, 84313), про визнання недійсним Договору №9-2017 від 04 серпня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 14.05.2018 року.

Суддя В.О. Заборський