
Справа № 673/1359/17
Провадження № 2-а/673/20/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" березня 2018 р.
м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
як місцевий загальний суд, що діє як адміністративний суд
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Ясінській М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, за правилами ч.4 ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, посилаючись на те, що він є учасником бойових дій (учасником АТО), у зв'язку з чим має право на отримання щорічної разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, передбаченої ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Виходячи із встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розміру мінімальної пенсії за віком, у 2016 році розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій становив 5650 грн., однак позивачу таку допомогу відповідачем було виплачено у розмірі 920 грн. У березні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок виплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги. Проте згідно з письмовим повідомленням відповідача йому у цьому було відмовлено із посиланням на те, що виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни проводиться Управлінням соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації у розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про державний бюджет України на відповідний календарний рік. Крім того, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 визначено, що разова грошова допомога до 05 травня учасникам бойових дій в 2016 році становить 920 гривень, то саме в такому розмірі позивачу було виплачено вказану допомогу. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними і просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок виплаченої йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, підтримуючи позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте подав до суду письмове клопотання в якому просить розгляд справи проводити у його відсутності не визнаючи позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вказаний адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судом об'єктивно встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником бойових дій (учасником АТО), що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_2, виданим 25.02.2016 року Управлінням персоналу штабу військової частини А 0796.
Наведена обставина дає позивачу право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, зокрема, право на отримання щорічної разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, передбаченої ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Довідкою Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області № від 2016 року підтверджується, що в 2016 році позивачу було виплачено щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірі 920 грн.
Встановлено, що фактична виплата такої допомоги була здійснена у грудні 2016 року.
27.03.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок виплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги.
Проте згідно з письмовим повідомленням відповідача №112/01-26 від 28.03.2017 року ОСОБА_2 було відмовлено у задоволенні його заяви та роз'яснено, що виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни проводиться Управлінням соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації у розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про державний бюджет України на відповідний календарний рік. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 визначено, що разова грошова допомога до 05 травня учасникам бойових дій в 2016 році становить 920 гривень, то саме в такому розмірі відповідачу було виплачено вказану допомогу.
Вирішуючи доводи обох сторін, судом враховується, що відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII.
Так, відповідно ст. 12 вказаного Закону щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено мінімальну пенсію за віком станом на травень 2016 року у розмірі 1130 грн.
Законом України № 107-VI від 28.12.2007 наведений зміст ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в новій редакції.
Зокрема, новою редакцією ч.5 ст. 12 цього Закону встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Проте дану зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, щорічна разова грошова допомога для учасника бойових дій є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є учасниками бойових дій. Тобто, фактично ця допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які є учасниками, ветеранами чи інвалідами війни, на соціальний захист.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Згідно положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату грошової допомоги учасникам бойових дій - ветеранам війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена пільга. Поряд з цим, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Наділивши учасників бойових дій зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є ветеранами війни, тобто, між учасниками бойових дій і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист ветеранів війни учасників бойових дій.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Правовий аналіз норм матеріального права наведений Верховним Судом України в постанові від 10 лютого 2016 року (справа №537/5837/14-а ), де суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій необхідно керуватись частиною п'ятою статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою учаснику бойових дій передбачено щорічно до 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а не постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно до статі 244-2 КАС України зазначена правова позиція ВСУ є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.
Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акту в ієрархії національного законодавства, що регулює спірні правовідносини, подібні правовідносини (аналогія закону), або за відсутності такого закону - на підставі конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), принципів верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.
Станом на грудень 2016 року, тобто на час виплати допомоги позивачу, діяла як Постанова Кабінету Міністрів України № 141 від 2 березня 2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою встановлено виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 920 гривень, так і частина 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», якою встановлено, що до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, при цьому дію цієї норми зупинено не було, та іншими Законами, у тому числі, Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік», інший порядок її застосування, в частині розміру допомоги, визначено не було.
Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2016 році учаснику бойових дій необхідно керуватись статтею 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою передбачено щорічно до 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (що у 2016 році становило 5650 грн.), а не постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою учаснику бойових дій у 2016 році передбачено до 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі 920 гривень.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Таким чином, обов'язок щодо виплати громадянам щорічної разової грошової допомоги до 5 травня покладений на органи соціального захисту населення. Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області є тим органом, який безпосередньо відповідає від імені держави щодо забезпечення належних виплат конкретному громадянину - позивачу, при цьому питання фінансування цих органів не впливають на його права.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, гарантованої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2016 рік у розмірі 920 грн. є протиправними, а позовні вимоги є доведеними, а тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, гарантованої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2016 рік.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги.
Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн. стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області.
Складання постанови у повному обсязі відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач - ОСОБА_2, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_1; паспорт серії НОМЕР_1, виданий Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій області 22.12.2010 року;
Відповідач - управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області, код ЄДРПОУ 03198405, адреса: вул. Миру, 37, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200.
Повний текс постанови виготовлений 22.03.2018
Суддя: О. С. Дворнін