
Справа № 344/12730/17
Провадження № 2-а/344/334/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міськради про визнання протиправним та скасування рішення від 17.08.2017 року № 625 «Про скасування встановленого режиму роботи «цілодобово» магазину «Марс», стягнення судових витрат, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міськради про визнання протиправним та скасування рішення від 17.08.2017 року № 625 «Про скасування встановленого режиму роботи «цілодобово» магазину «Марс», стягнення судових витрат. Мотивувала тим, що 17.08.2017 року відповідачем прийнято рішення № 625, яким скасовано режим роботи «цілодобово» магазину «Марс», розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Довга, 42а, що погоджений рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 16.12.2008 року № 640. З даним рішенням позивач не погоджується, вважає його протиправним, та таким що порушує її гарантоване законом право на здійснення господарської діяльності. Даним рішенням № 625 від 17.08.2017 року органом місцевого самоврядування скасовано попередній цілодобовий режим роботи торгового закладу «Марс» без погодження з власником, тобто без попередження позивача про розгляд питання про встановлення режиму роботи та попередньої пропозиції щодо погодження такого режиму. Виконавчим комітетом не було враховано вимоги Порядку встановлення режиму роботи закладів торгівлі, ресторанного господарства, сфери послуг, відпочинку та розваг, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 04.11.2011 року № 668, відповідно до п. 12,19 якого встановлено, що суб'єкт господарювання (щодо якого затверджується режим роботи) має право бути присутнім на засіданні виконавчого комітету міської ради при розгляді питання про встановлення режиму роботи закладу. Крім цього чинним законодавством не надано повноваження виконавчому комітету щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником, як і скасування такого. Зазначає, що магазин «Марс» є продуктовим магазином, який спеціалізується на роздрібній торгівлі та не належить до підприємств комунального господарства, або до комунальної власності, а навпаки, перебуває у приватній власності. Разом з тим 18.02.2008 року головним державним санітарним лікарем м. Івано-Франківська перед встановленням магазину «Марс» режиму «цілодобово», видано позитивний висновок щодо відповідності вимогам та правилам санітарного законодавства на здійснення господарської (торгівельної) діяльності продуктового магазину «Марс» з кафетерійним відділом по вул. Довга, 42а. Протягом тривалого часу та ведучи цілодобову господарську діяльність, даний торговий об'єкт забезпечував належним чином уже сформований у місцевої громади режим задоволення власних споживчих потреб у будь-яку пору дня або ночі, а тому прийняття оскаржуваного рішення міською радою спричинило суттєвий дисбаланс у роботі торгового закладу «Марс» та у майбутньому через зміну порядку його функціонування призведе до втрати економічної вигоди ФОП ОСОБА_3 Якщо правовий акт індивідуальної дії органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства, порушує права та інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він може бути скасований в судовому порядку. На підставі наведеного просила суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 17.08.2017 року № 625 «Про скасування встановленого режиму роботи «цілодобово» магазину «Марс», а судові витрати покласти на відповідача.
Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з мотивів, викладених в заяві та податковому поясненні по справі (а.с.33-35), просив позов задовольнити.
Представник відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міськради - Кайдан Д.Т. в судовому засіданні позов заперечив, посилаючись на письмове заперечення на адміністративний позов (а.с.20-22), зазначив, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній та податковій основі, та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом. Реалізовуючи свої конституційні права, мешканці будинків №№ 26,27 по вул. Довгій та №№ 2,4,6,8,12,22 по вул. Сніжній в м. Івано-Франківськ, звернулись до Івано-Франківської міської ради із скаргою щодо усунення небезпечних факторів середвища їх життєдіяльності, які викликані порушенням громадського порядку прав громадян, пов'язаних з режимом роботи «цілодобово» магазину «Марс». У даній скарзі мешканці зазначили про те, що на території магазину кожної ночі розпиваються алкогольні напої, велике скупчення транспортних засобів, постійні крики, бійки, а також зафіксовано декілька випадків бійок із смертельними наслідками, тому враховуючи скарги мешканців даних будинків, виконавчий комітет Івано-Франкіської міської ради належним чином виконав свій обов'язок, який закріплений в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме прийняв рішення про скасування наданого ним дозволу на режим роботи магазину «Марс» «цілодобово». Дане рішення обгрунтовувалось з метою забезпечення охорони громадського порядку та безпеки жителів міста, зменшення впливу споживача алкогольних напоїв на здооров'я населення, виховання у підростаючого покоління здорового способу життя. У зв'язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та наведені сторонами доводи, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що магазин «Марс» належить ФОП ОСОБА_1 та розташований в м. Івано-Франківськ вул. Довга, 42 а (а.с.9,10,11,12).
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 16 грудня 2008 року № 640 «Про погодження режиму роботи» (а.с.8), магазину «Марс» на вул. Довгій, 42а було затверджено режим роботи магазину, як цілодобовий.
17 серпня 2017 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області було прийняте рішення № 625 «Про скасування режиму роботи», яким скасовано режим роботи «цілодобово» магазину «Марс» на вул. Довгій, 42а, що був погоджений рішенням виконавчого комітету від 12.12.2008 року № 640 (а.с.7). Підставою для прийняття даного рішення стала скарга мешканців будинків №№ 26,27 по вул. Довгій та №№ 2,4,6,8,12,22 по вул. Сніжній в м. Івано-Франківськ щодо усунення небезпечних факторів середвища їх життєдіяльності, які викликані порушенням громадського порядку прав громадян, пов'язаних з режимом роботи «цілодобово» магазину «Марс».
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Приписами ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
У відповідності до п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Системний аналіз наведених положень законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого врядування законодавець закріпив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну чи скасування.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним рішенням № 625 від 17 серпня 2017 року органом місцевого самоврядування скасовано попередній цілодобовий режим роботи, оскільки позивачем порушується пп.3.11.3 п.3.11 розділу Правил блаоустрою міста Івано-Франківська,затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015 року № 68-2 щодо заборони суб"єктам підприємницької діяльності з 22 до 8 години порушувати тишу.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку відсутність підстав для задоволення вимог ФОП ОСОБА_1 щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської місткої ради № 625 від 17 серпня 2017 року №625 «Про скасування режиму роботи».
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 246 КАС України, на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міськради про визнання протиправним та скасування рішення від 17.08.2017 року № 625 «Про скасування встановленого режиму роботи «цілодобово» магазину «Марс», стягнення судових витрат відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя О.А. Татарінова
Повний текст рішення складено 15 травня 2018 року.