Рішення № 73968778, 08.05.2018, Народицький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
284/500/16-а
Номер документу
73968778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/500/16-а

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року смт. Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Діброви О.В.

з секретарем Жавнер І.А.

з участю представників:

відповідача ОСОБА_1

третьої особи Федорчука О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, треті особи: Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду та просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області для сплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в порядку черги у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1243 від 18 листопада 2009 року та зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації при надходженні коштів по відповідній бюджетній програмі перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області для сплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в порядку черги у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1243 від 18 листопада 2009 року, мотивуючи свої вимоги тим, що вона тривалий час перебуває в черзі, встановленій управлінням праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, як особа, яка має право на отримання грошової компенсації за втрачене на радіоактивно забрудненій території домоволодіння, однак, відповідач, будучи розпорядником коштів за відповідною програмою фінансування на обласному рівні, не спрямовує їх до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, що призводить до порушення її особистих прав.

Позивач, її представник та представник третьої особи управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області були належним чином повідомленими про час та дату розгляду справи, але в судове засідання не з'явились; позивач надіслала до суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглянути без її участі, а представник третьої особи про причини неявки суду не повідомив.

Представники відповідача та третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників відповідача й третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 22 листопада 2006 року по справі №2а-1805\06 визначено право ОСОБА_3 на отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 й з 14 грудня 2006 року позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації, встановленій управлінням праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, за №16.

Зазначені обставини підтверджуються копіями постанови Народицького районного суду Житомирської області №2а-1805\06 від 22 листопада 2006 року (а.с. 9), виконавчого листа №2а-1805\06, виданого Народицьким районним судом Житомирської області 04 грудня 2006 року (а.с. 6), довідки управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області №01-51/04/814 від 05 квітня 2016 року (а.с. 7) та представниками відповідача й третьої особи в судовому засіданні не заперечувались.

В своєму позові позивач зазначає, що тривалий час не отримує грошової компенсації з вини відповідача, оскільки ті бюджетні кошти, які надходять до Житомирської області за цільовою програмою для погашення заборгованості по виплаті грошової компенсації, протягом останніх п'яти років спрямовуються не до управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА, а до управлінь праці та соціального захисту населення інших районів. Вважає, що такі дії відповідача порушують її особисті права та суперечать вимогам чинних законів та нормативних актів, постановлених Кабінетом Міністрів України з цього питання.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача, суд виходить з таких міркувань.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що вимоги позивача вважає необґрунтованими, оскільки з 01 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким визначено, що виконання рішень судів здійснюється на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби в порядку надходження документів. З урахуванням того факту, що позивач перебуває на черзі в управлінні праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на підставі судового рішення, на неї також розповсюджуються норми зазначеного представником відповідача Закону.

Представник третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судовому засіданні зазначив, що також вважає вимоги позивача необґрунтованими, оскільки остання із заявою про стягнення коштів з державного органу до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, не зверталась, тобто, не реалізувала у визначений чинним законодавством спосіб своє право на отримання грошової компенсації за втрачене майно.

Суд вважає дані твердження представників відповідача та третьої особи безпідставними з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (надалі - Закон) визначено, що цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, встановлено, що заявник подає органу державної виконавчої служби заяву про виконання рішення до якої, серед іншого, додаються оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірена його копія). У разі подання органу державної виконавчої служби виконавчого документа заявник додає до нього копію судового рішення (за наявності).

Згідно частини 1 статті 4 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Здійснивши системний аналіз зазначених вище правових норм, суд дійшов переконання, що позивач позбавлена можливості реалізувати своє право на отримання грошової компенсації у спосіб, визначений Законом, оскільки обраний нею спосіб захисту своїх прав, який знайшов своє відображення і в судовому рішенні, передбачав лише постановку на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене майно, що на даний час фактично виконано, а тому, відсутні підстави для подальшого виконання судового рішення.

Разом з тим, суд зважає й на наступне.

Відповідно до пункту 1 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 (надалі - Порядок), цей Порядок визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.

Пунктом 2 Порядку визначено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

Згідно пункту 10 Порядку виплата компенсацій громадянам за нерухоме майно, що втрачене у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення, та перерахунок компенсацій, виплачених громадянам у період 1992 - 1996 років, провадиться за попереднім місцем їх проживання уповноваженими органами у порядку черговості за списками, затвердженими відповідними органами місцевої виконавчої влади, на підставі Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 755 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 29, с. 50; 2001 р., N 31, ст. 1400; 2002 р., N 36, ст. 1691), за умови надходження коштів на зазначені цілі.

Відповідно до пункту 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 р. №1243 сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Зазначені вище правові норми дають суду беззаперечні підстави вважати, що сторонами правовідносин, які виникають під час розподілу в межах Житомирської області бюджетних коштів, що надходять з Мінсоцполітики для компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно, є Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (відповідач по справі) та управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (третя особа по справі), а позивач є стороною правовідносин, які виникають під час перебування останньої у черзі, встановленій управлінням праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області.

З урахуванням викладеного та приймаючи до уваги, що безпосередньо між сторонами по справі не виникало правовідносин, про які зазначає позивач, суд дійшов переконання про безпідставність тверджень останньої щодо порушення відповідачем її особистих прав.

Крім того, в судовому засіданні представник відповідача пояснила, що розподіл бюджетних коштів між управліннями праці та соціального захисту області, які надходять за програмою 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за напрямом «Компенсації за втрачене майно та оплата витрат у зв'язку з переїздом на нове місце проживання громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється з урахуванням хронології постановки громадян на чергу для отримання компенсації, а тому, задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача при надходженні коштів по відповідній бюджетній програмі перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області для сплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння позивачу, потягне за собою порушення прав громадян, які перебувають в чергах інших управлінь праці та соціального захисту населення Житомирської області.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, діючи в межах наданих йому повноважень, не порушував особистих прав позивача, а тому, в задоволенні позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись статтями 5-10, 246 та 255 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій щодо відмови перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області для сплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в порядку черги у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1243 від 18 листопада 2009 року та зобов'язання Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації при надходженні коштів по відповідній бюджетній програмі перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області для сплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в порядку черги у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1243 від 18 листопада 2009 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області.

Позивач: ОСОБА_3, місце проживання: АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач: Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, місцезнаходження: 10005, м.Житомир, вул.Чуднівська, 105, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03192833.

Третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, місцезнаходження: 11401, смт.Народичі, вул.Свято-Миколаївська,136, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03192750.

Третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, місцезнаходження: 10008, м.Житомир, вул.1 Травня, 24, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37976485.

Суддя: О. В. Діброва