
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3474/17
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
10 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Аніщенко А.О.,
представника позивача: Романюка В.М.
представника відповідача: Гойди Т.С.
представника третьої особи: Кундиловської М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський рай" до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача: Державна податкова інспекція у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про стягнення пені,
В С Т А Н О В И В :
в грудні 2017 року позивач ТОВ "Подільський рай" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Державної казначейської служби України у м. Хмельницькому щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Подільський рай" - пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у сумі 54 482 грн. 20 коп.
26.12.2017 позивачем до суду першої інстанції була подана заява про зменшення розміру позовних вимог, а саме стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Подільський рай" - пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за періоди з 24.06.2017 по 26.10.2017, з 27.10.2017 по 14.12.2017, з 15.12.2017 по 26.12.2017, в сумі 52 911 грн. 14 коп.
Рішенням від 26.12.2017 Хмельницький окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Подільський рай" пеню в сумі 52 911 грн. 14 коп. нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за березень, квітень 2016 року у періоди з 24.06.2017 по 26.10.2017, з 27.10.2017 по 14.12.2017 та з 15.12.2017 по 26.12.2017.
Стягнуто на користь ТОВ "Подільський рай" судові витрати в розмірі 1 600 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Не погоджуючись з даним рішенням, Державна податкова інспекція у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції вважаючи, що воно підлягає скасуванню внаслідок неправильного застосування норм матеріального та процесуального права.
Позивачем на відповідну апеляційну скаргу було надіслано відзив, в якому зазначено, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та ґрунтуються в більшості на припущеннях, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги в повному обсязі та просили її задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи,
ТОВ "Подільський рай" було заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку в сумі 324 917 грн. 00 коп., відображеного у податковій декларації з ПДВ, поданій за березень 2016 року.
20.05.2016 контролюючим органом було проведено камеральну перевірку, вищевказаної податкової звітності, за результатами якої, сума бюджетного відшкодування не була підтверджена.
Податкові повідомлення-рішення за результатами вищевказаної камеральної перевірки ТОВ "Подільський рай" не направлялись.
Станом на 27.05.2016 державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому не було направлено до Управління державного казначейства у м. Хмельницькому висновок за березень 2016 року із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню.
На дату подання позову бюджетна заборгованість у сумі 324 917 грн.00 коп. по декларації за березень 2016 року погашена не була.
Крім того, позивачем було заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку в сумі 357 747 грн. 00 коп., відображеного у податковій декларації з ПДВ, поданій за квітень 2016 року, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9105221928 від 23.06.2016.
15.07.2016 державною податковою інспекцією у м.Хмельницькому було проведено камеральну перевірку, вищевказаної податкової звітності, за результатами якої, сума бюджетного відшкодування не була підтверджена.
04.08.2016 відповідачем складено податкове повідомлення - рішення форми "В3" №0003331202.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2016 у справі №822/1582/16 було задоволено адміністративний позов ТОВ "Подільський рай" та визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м.Хмельницькому від 04.08.2016 за №0003331202.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду України від 09.02.2017 у справі №822/1582/16 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі №822/1809/17 було задоволено адміністративний позов ТОВ "Подільський рай" та стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Подільський рай", нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у сумі 80 675 грн. 60 коп., в тому числі по декларації за березень 2016 року, в сумі 59 916 грн. 48 коп., та по декларації за квітень 2016 року, в сумі 20 759 грн. 13 коп. у період по 23.06.2017
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 у справі №822/1809/17 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Станом на момент розгляду справи, бюджетна заборгованість не погашена, а тому, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Податкового кодексу України, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у зв'язку з затримкою виплат позивачу бюджетного відшкодування за березень, квітень 2016 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно з п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Як визначено п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинною станом на час виникнення права на бюджетне відшкодування за березень, квітень 2016 року) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.
Пунктом 200.7 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У свою чергу, відповідно до п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на час виникнення права на бюджетне відшкодування за листопад, грудень 2016), протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.
В силу положень п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на час виникнення права на бюджетне відшкодування за листопад, грудень 2016), контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки:
- або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету;
- або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Пунктом 200.13 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на час виникнення права на бюджетне відшкодування за березень, квітень 2016 року) передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Відповідно до п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України в строк, передбачений абз.1 п.76.3 ст.6 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання). Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Згідно з пп. "а" п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на час виникнення права на бюджетне відшкодування за січень 2017), зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат - з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".
Пунктом 200.13 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
При цьому, до 01.04.2017 механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість було визначено Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №39 від 17.01.2011, пунктами 7-9 якої встановлено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:
- трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
- п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 01.07.2011 в електронній формі з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" і "Про електронні документи та електронний документообіг" і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.
На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:
- трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
- п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Також п.200.23 ст.200 ПК України передбачає, що суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті не вчинення контролюючими органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.
Наведений юридичний факт, у свою чергу, зумовлює виникнення фінансових правовідносин між боржником в особі держави та кредитором - платником податків, права якого порушені саме внаслідок несплати йому відповідної суми.
Відповідно до п.200.23 ст.200 ПК України, пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості. З урахуванням вимог п.п.200.13, 200.15 ст.200 ПК України - це наступний день, після сплину встановлених податковим законодавством строків на направлення контролюючим органом висновку та перерахування органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника податку у банку, що його обслуговує. А також при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка НБУ, встановлена на момент виникнення пені, протягом строку дії такої пені, включаючи день погашення.
Також суд першої інстанції вірно зазначив, що пп.60.1.4 п.60.1 ст.60 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Згідно з п.60.5. ст.60 ПК України у випадках, визначених пп.60.1.4 п.60.1 ст.60, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
У день набрання законної сили рішенням суду про скасування податкового повідомлення-рішення, складеного за результатами камеральної перевірки, виникає зобов'язання з бюджетного відшкодування, та відповідно, сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом.
Таким чином, з моменту набрання законної сили постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2016 по адміністративній справі № 822/1582/16 податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Хмельницькому від 04.08.2016 № 0003331202 вважається відкликаним у день набрання законної сили відповідним рішенням суду, тобто - з 09.02.2017.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не відшкодував суму ПДВ позивачу, у строки, встановлені п.п.200.10-200.13 ст.200 ПК України, а тому позивач набув право на нарахування пені в порядку, визначеному п.200.23 ст.200 ПК України.
Однак, з врахуванням рішення у адміністративній справі №822/1809/17, у період з 24.06.2016 по 26.12.2017 позивачу не відшкодовано бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за березень та квітень 2016 року у розмірі 324 917 грн. 00 коп. та 357 747 грн. 00 коп., а тому ТОВ "Подільський рай" має право на стягнення пені у розмірі 52 911 грн. 14 коп., а саме:
у період з 24.06.2017 по 26.10.2017 включно - 34 787 грн. 81 коп. ((324 917 + 357 747) х 124 х 0,125 х 1,2 / 365);
у період з 27.10.2017 по 14.12.2017 включно - 14 353 грн. 55 коп.((324 917 + 357 747) х 48 х 0,135 х 1,2 / 365);
у період з 15.12.2017 по 26.12.2017 включно - 3 579 грн. 78 коп. ((324 917 + 357 747) х 11 х 0,145 х 1,2 / 365).
Отже, загальна сума пені, нарахованої на суму бюджетного відшкодування за березень, квітень 2016 року, своєчасно не відшкодованого позивачу, становить 52 911 грн. 14 коп.
В частині апеляційної скарги щодо перегляду касаційним адміністративним судом рішення у справі №822/2432/16 за адміністративним позовом ТОВ "Подільський рай" про скасування податкових повідомлень-рішень, колегія суддів зазначає, що ухвалою від 26.03.2018 Верховний суд відмовив у задоволені заяви Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про зупинення дії постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.02.2017 та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017.
Також, колегія суддів зазначає, що ч.2 ст.14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 15 травня 2018 року.
Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.