
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
10 травня 2018 рокусправа № 808/1820/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Шлай А.В. Круговий О.О.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року (головуючий суддя: Татаринов Д.В.) по адміністративній справі №808/1820/17
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Спецнафта - Сервіс» до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Спецнафта - Сервіс» (далі - ТОВ «Торгова компанія «Спецнафта - Сервіс») 19.06.2017 року звернулося до суду з позовом до відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому просить визнати протиправним та скасувати винесене відповідачем податкове повідомлення - рішення №0000252100 від 22.03.2017 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 43 578,54 грн. за порушення термінів реєстрації акцизних накладних.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано винесене відповідачем податкове повідомлення - рішення №0000252100 від 22.03.2017 року в частині суми штрафу в розмірі 43 550,94 грн., в іншій частині позовних вимог відмовлено, присуджено на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачену суму судового збору в розмірі 1 572,32 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ГУ ДФС у Запорізькій області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Апеляційна скарга обґрунтована порушенням позивачем п. 231.6 ст.231 ПК України та правомірності застосування до нього штрафних санкцій за п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України в розмірі 43 578,54 грн. відповідно до податкового повідомлення - рішення №0000252100 від 22.03.2017 року, а тому зроблений судом першої інстанції висновок щодо його часткового скасування є протиправним.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 07.12.2016 року Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку ТОВ «Торгова компанія «Спецнафта - Сервіс» в частині порядку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що виписані платником податків в квітні-травні 2016 року, за результатами якої складено акт № 000191/08-29-40/39416130, за висновками якого позивач порушив приписи пп. 231.6 ст. 231 ПК України щодо термінів реєстрації даних накладних.
На підставі акту перевірки Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізькій області 23.12.2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №000205400, яким до ТОВ «Торгова компанія «Спецнафта - Сервіс» відповідно до приписів п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України застосовано штрафну санкцію в розмірі 43 775,23 грн., яке оскаржено позивачем в адміністративному порядку.
Рішенням ГУ ДФС у Запорізькій області №1872/10/08-01-10-01-13 від 16.03.2017 року зазначене податкове повідомлення-рішення скасовано в частині суми штрафних санкцій в розмірі 196, 69 грн., а в іншій частині залишено без змін.
На підставі даного рішення ГУ ДФС у Запорізькій області 22.03.2017 року винесене податкове повідомлення - рішення №0000252100, яким позивачу визначено штрафну санкцію в розмірі 43 578,54 грн., яке також оскаржено позивачем в адміністративному порядку.
Рішенням ДФС України 311454/6/99-99-11-03-01-25 від 29.05.2017 року залишено без змін рішення ГУ ДФС у Запорізькій області №1872/10/08-01-10-01-13 від 16.03.2017 року та податкове повідомлення - рішення №0000252100 від 22.03.2017 року, не погодившись з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
01.01.2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015 року, п. 58 Розділу I якого доповнено розділ VI ПК України ст. 231 «Акцизна накладна» та ст. 232 «Електронне адміністрування реалізації пального», який набрав чинності з 01.03.2016 року.
Згідно з п. 120 - 2.1 ст.120 - 2, п.231.1, 231.6 ст.231 ПК України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст. 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 % від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 % у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 % у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 % у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 % у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Проте положеннями п. 231.6 ст.231 ПК України передбачено, що платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений автоматично за формулою, відповідно до п. 232.3 ст. 232 цього Кодексу та відображений в Реєстрі.
Крім того п.9,11 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 01.03.2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній п. 232.3 ст. 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Норми ст. 120 - 2 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у період з 01.03.2016 року до 01.04.2016 року.
Даний період є перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за формулою, визначеною у п. 232.3 ст. 232 цього Кодексу. З 01.04.2016 року реєстрація акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється з урахуванням усіх вимог, встановлених цим Кодексом.
Матеріалами справи підтверджено, що акт інвентаризації залишків позивача 20.03.2016 року контролюючим органом прийнятий, про що свідчить отримана платником податків квитанція №2, отже зазначена в ньому інформація мала бути автоматично відображена в Єдиному реєстрі акцизних накладних, шляхом одноразового збільшення показників за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД, і лише після вчинення таких дій контролюючий орган мав право на протязі шести місяців здійснити перевірку зазначених в Акті інвентаризації залишків та у разі невідповідності показників здійснити їх коригування.
Відповідачем всупереч положенням податкового законодавства дані акту інвентаризації позивача в Єдиному реєстрі акцизних накладних відображено лише 06.09.2016 року.
Викладене свідчить про вжиття позивачем усіх необхідних заходів для недопущення порушення податкового законодавства при реєстрації акцизних накладних у Реєстрі за період квітень - травень 2016 року шляхом визначення обсягів залишку пального на підприємстві станом на 01.03.2016 року, а тому суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування до позивача штрафу за приписами п. 120 - 2.1 ст.120 - 2 в розмірі 43 550,94 грн. за податковим повідомленням-рішенням №0000252100 від 22.03.2017 року.
Оскільки позивачем не заперечується факт несвоєчасної реєстрації акцизних накладних на чотири і три дні по коду 2710124300 (важки дистиляти): №150 від 16.05.2016 року (10 літрів), №229 від 17.05.2016 року (476,5 літрів), за наявності достатнього ліміту для своєчасної їх реєстрації, сума штрафних (фінансових) санкцій за якими становить 27,60 грн., судом першої інстанції правомірно залишено в силі винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення №0000252100 від 22.03.2017 року в цій частині.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та прийнято постанову з додержанням норм матеріального права, а тому підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року по адміністративній справі №808/1820/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 11 травня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай
Суддя: О.О. Круговий