
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
14 травня 2018 року
м. Одеса
Справа № 923/1059/17
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Лашина В.В.
суддів Аленіна О.Ю., Будішевської Л.О.
розглянувши апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Херсонській області
на рішення Господарського суду Херсонської області
від 29.03.2018р.
по справі № 923/1059/17
за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області
до Заготівельно – промислового торгового підприємства “Заготпромторг”
про стягнення 152 413, 76 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Херсонської області від 29.03.2018р. по справі №923/1059/17 (суддя Гридасов Ю.В.) в задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Херсонській області до Заготівельно – промислового торгового підприємства “Заготпромторг” відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, Державна екологічна інспекція у Херсонській області звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права просить скасувати рішення Господарського суду Херсонської області від 29.03.2018р. по справі №923/1059/17 та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Херсонській області; відстрочити сплату судового збору за розгляд справи до ухвалення судового рішення у справі.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України за наступними підставами.
Порядок і розмір сплати судового збору в Україні встановлено Законом України „Про судовий збір” від 06.10.2011 року № 3828-VI , який згідно з п.1 ст.10 набирав чинності з 01.11.2011 року, в редакції від 03.10.2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 2.4. ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції на дату подання апеляційної скарги) за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" місячний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2017 року становив 1 600,00 грн.
Таким чином, враховуючи що скаржник не погоджується з рішенням господарського суду у повному обсязі, а отже розмір судового збору за подання апеляційної скарги у даному випадку становить 3429, 30 грн. (152 413,76*1,5%*150%).
Разом з тим, скаржником не надано доказів сплати судового збору, а, натомість, заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке мотивоване тим, що Держекоінспекція є державною установою та фінансується за рахунок державного бюджету, а станом на квітень 2018 року кошти по КЕКВ 2800 у Держекоінспекції відсутні, що не дає можливості своєчасно сплатити судовий збір за даною апеляційною скаргою.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір", в редакції чинній на момент подання апеляційної скарги, унормовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Однак, колегією суддів не встановлено умов, визначених нормами ст.8 ЗУ “Про судовий збір”, для відстрочення Державній екологічній інспекції у Херсонській області сплати судового збору за подання апеляційної скарги. Не надано доказів наявності вищезазначених умов і скаржником.
Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 р. зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Водночас, п. 2 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 7 ГПК України закріплено принцип рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Таким чином, як органи державної влади, що утримуються за рахунок держбюджету, так і суб'єктів господарювання та громадян поставлено законом у рівні умови в частині обов'язку сплачувати судовий збір, у зв'язку з чим, вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків, встановлених ст. 8 Закону України "Про судовий збір", призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.
За таких обставин, суд відмовляє скаржнику в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
З врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржником не виконано вимоги частини 3 статті 258 Господарського процесуального кодексу України, а саме не додано доказів сплати судового збору, що відповідно до вимог статті 260 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 260, Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Херсонській області про відстрочення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Херсонської області від 29.03.2018р. по справі № 923/1059/17.
2. Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Херсонській області на рішення Господарського суду Херсонської області від 29.03.2018р. по справі № 923/1059/17 – залишити без руху.
3. Державна екологічна інспекція у Херсонській області має право усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 3429, 30 грн. протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху .
4. Роз'яснити Державній екологічній інспекції у Херсонській області, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя О.Ю. Аленін
Суддя Л.О. Будішевська