Рішення № 73963284, 10.05.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
826/3407/18
Номер документу
73963284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 травня 2018 року № 826/3407/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Патратій О.В., за участі секретаря судового засідання Князєвої А.С., розглянувши в спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок

ім. М.Ф. Ватутіна"

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

за участю представників сторін:

від позивача: Сеньков Ю.К., Падошик Ю.Б.

від відповідача: Безсмертна М.В.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби, що полягає в не реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. ПАТ «КМФІ ім. М.Ф. Ватутіна» до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданого ПАТ «КМФІ ім. М.Ф. Ватутіна» за датою його подання;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. ПАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданою ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» за датою його подання.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України при прийнятті оскаржуваних рішень. Зокрема, як зазначає позивач, не приймання та блокування повідомлення з поясненнями позивача №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним/розрахункам коригування, реєстрація якої зупинена, та документів довільного формату відповідачем фактично унеможливило реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р. та позбавляє контрагентів позивача законного права на отримання податкового кредиту на суму 1 921 754 грн. 58 коп.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти прозову заперечив, посилаючись на те, що від ПАТ «КМФІ ім. М.Ф. Ватутіна» на адресу ДФС повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по розрахунку коригування від 17.11.2017р. № 29 не надходило, у зв'язку з чим ДФС не мало можливості прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації розрахунку коригування.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, 16 лютого 2017 року між позивачем та ПрАТ "Житомирський меблевий комбінат" (далі -Покупець) був укладений договір № 6/2017 купівлі-продажу майнових прав, предметом якого були майнові права на адміністративно- офісні приміщення загальною площею 507,07 кв. м., що знаходяться у житловому комплексі магазинами, офісами, приміщеннями побутового обслуговування та підземним паркінгом, розташованого по вулиці Боженка 75-77 (вулиці Володимиро-Либідська, 21-17, вулиці Антоновича, 118) у Голосіївському районі м. Києва, будівництво якого здійснює позивач.

По факту отримання від покупця часткової оплати по договору купівлі-продажу № 6/2017 позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних була зареєстрована податкова накладна № 9 від 26.04.2016р.

18 жовтня 2017 року за згодою сторін договір купівлі-продажу майнових прав № 6/2017 від 16.02.2017 року розірваний, про що сторони уклали договір про розірвання договору № 6/2017 купівлі-продажу майнових прав від 16 лютого 2017 року.

Пунктом 2 договору про розірвання договору № 6/2017 купівлі-продажу майнових прав від 16 лютого року сторонами передбачено, що в зв'язку з розірванням Договору № 6/2017 купівлі-продажу майнових від 16 лютого 2017 року позивач зобов'язується протягом 10 (десяти) днів з моменту підписання цього договору повернути покупцю грошові кошти в розмірі 34 607 527, 50 грн., в тому числі ПДВ 5 767 921,25 грн., сплачені від покупця позивачу за Договором № 6/2017 купівлі-продажу майнових прав від 16.02.2017 року.

Відповідно до платіжного доручення № 990 від 17.11.2017 року позивач повернув покупцю грошові кошти в сумі 11 530 527,50 грн.

19.12.2017 року позивачем було направлено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних через (далі - ЄРПН) автоматизовану систему Єдине вікно електронних документів» Державної фіскальної служби України.

19.12.2017 року позивач отримав від автоматизованої системи «Єдине вікно електронних документів» відповідача квитанцію № 1 про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р. в зв'язку із виявленням помилки: відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПНУРК зупинена, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК/ПН в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р № 567. Відповідно до п. 201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація РК зупинена. РК відповідає критеріям оцінки ризиків, визначеним п.п. 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017р № 567. Товариству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПК/РК в ЄРПН відповідно до п. в) пп.201.16.1. п. 201.16. ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. № 567 та/або Таблицею даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу.

04.01.2018 року позивач направив на адресу відповідача таблицю даних платника податку та повідомлення з поясненнями № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій пн/рк, реєстрація якої зупинена, та документи довільного формату (для подання скан копій документів), що достатні для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р.

Однак 04.01.2018 року позивач отримав квитанцію № 1 про відмову у прийнятті повідомлення у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07.12.2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

11.01.2018 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення з поясненнями у довільній формі щодо розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 11/01-1 щодо подачі документів про затвердження реальності здійснення операцій по пн/рк, реєстрація якої зупинена, та документи довільного формату (для подання скан копій документів), що достатні для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017 року до податкової накладної № 9 від 26.04.2017 року.

Листом відповідача від 02.02.2018 року № 3593/6/99-99-07-05-01-15 позивача було повідомлено про неможливість реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2016 року, оскільки від позивача на адресу відповідача не надходило повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по рахунку коригування від 17.11.2017 року № 29.

09 лютого 2018 року позивач ще раз надав відповідачу пояснення в довільній формі щодо розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017p. з додатками та отримав доказ отримання цього Пояснення (вхідний номер відповідача - 23209/6 від 09.02.2018p.).

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивачем як продавцем майнових прав за договором купівлі-продажу № 6/2017 від 16.02.2017 року, предметом якого були майнові права на адміністративно-офісні приміщення загальною площею 507,07 кв. м., що знаходяться у житловому комплексі по вулиці Боженка 75-77 у Голосіївському районі м. Києва, було повернуто покупцю ПрАТ «Житомирський меблевий комбінат» грошові кошти у розмірі 11 530 527,50 грн., що у розумінні податкового законодавства є сумою попередньої оплати товару.

Відповідно до положень п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, у тому числі при поверненні постачальником суми попередньої оплати послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування, складений постачальником послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Як передбачено пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок. Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Так, стаття 192 Податкового кодексу не містить будь-яких строків чи обмежень на здійснення реєстрації розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, а визначає випадки, за яких необхідно здійснити коригування, та особу, яка зобов'язана провести реєстрацію розрахунку коригування.

Таким чином, відповідно до Податкового кодексу для коригування сум податкових зобов'язань постачальника послуг у зв'язку із поверненням попередньої передоплати отримувачу, платник податку - постачальник зобов'язаний: 1) скласти розрахунок коригування до податкових накладних, які були оформлені в момент отримання попередньої оплати від отримувача; 2) направити такі розрахунки коригування отримувачу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних; 3) зменшити суму податкових зобов'язань у податковому (звітному) періоді, коли був проведений такий перерахунок шляхом відображення у декларації з ПДВ.

Форма розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної і порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної».

Як передбачено абз. 1 п. 21 зазначеного Порядку, заповнення податкової накладної, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Абзац третій п. 21 нього ж Порядку визначає чітке правило про те, що Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Дотримуючись загальних правил складання податкових накладних та особливих умов, що визначені Порядком заповнення податкової накладної, позивач до податкової накладної № 9 від 26.04.2017 р. 17 листопада 2017 року склав розрахунок коригування, що мав бути направлений на реєстрацію платником податків-отримувачем, оскільки коригування податкових зобов'язань передбачало зменшенням суми компенсації вартості товарів їх постачальнику.

Як видно з відповідної квитанції №1 (а.с. 50), розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 17.11.2017р. № 29 до податкової накладної від 26.04.2017р. №9 було доставлено до центрального рівня ДФС України 19 грудня 2017 року, однак його не було прийнято для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з виявленням помилки: «відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567».

Відповідно до пункту 22 Порядку заповнення податкової накладної розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю). З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пунктів 23-27 наведеного Порядку реєстрація розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) здійснюється на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України або обчислену відповідно до пункту 200-1.9 статті 200-1 Податкового кодексу України.

У разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів/послуг у графі 4.1 розрахунку коригування вказується код таких товарів згідно з УКТ ЗЕД або у графі 4.3 - код таких послуг згідно з ДКПП.

Показники у графах 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5, 6, 8, 9, 11-14 розрахунку коригування заповнюються в аналогічному порядку, передбаченому для податкових накладних.

У графі 8 вказується фактична ціна без врахування податку на додану вартість, за якою раніше було здійснено постачання.

У графі 9 вказується сума різниці між ціною домовленості без податку на додану вартість та фактичною ціною без податку на додану вартість, за якою здійснено постачання.

Жодних застережень щодо порушення позивачем порядку складання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 17.11.2017р. № 29 до податкової накладної від 26.04.2017р. №9 відповідачем наведено не було.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

201.16.1. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

201.16.2. Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі по тексту - Порядок).

Так, пунктом 8 вказаного Порядку зазначено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

У свою чергу, пунктом 9 Порядку встановлено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); 5) порушення вимог, установлених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 ПК України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Отже, податковим законодавством визначено обов'язок контролюючого органу щодо прийняття для реєстрації розрахунків коригування та визначений конкретний перелік підстав для відмови у реєстрації таких розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, згідно з п. 10. Порядку, датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі Державній податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 (далі Критерії оцінки ступеня ризиків).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Критеріїв оцінки ступеня ризиків оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Платник податку має право подати до ДФС інформацію за встановленою формою щодо: видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку; кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

Інформація за встановленою формою подається із поясненням платника податків, в якому зазначається специфіка господарської діяльності, що має незмінний характер, із можливим посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Інформація за встановленою формою із поясненням розглядається ДФС протягом п'яти робочих днів, що настають за днем її отримання.

Згідно з пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема підпункт 3 - розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Аналіз вказаних норм свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДФС для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, в автоматизованому режимі здійснює їх розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо відповідності податкової накладної / розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації. Моніторинг відповідності податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється відповідно до трьох ознак, передбачених п.6 Критеріїв. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, зокрема що розрахунок коригування відповідає вимогам пп.3 п.6 Критеріїв, то реєстрація такого розрахунку коригування зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилається відповідна квитанція.

У квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування контролюючий орган зобов'язаний зокрема зазначити критерій оцінки ступеня ризиків, передбачений у п.6 Критеріїв, на підставі якого було здійснено зупинення реєстрації розрахунку коригування, та запропонувати платнику надати пояснення та/або копії документів, передбачених у Переліку відповідно до визначеного критерію, навівши їх вичерпний перелік.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація розрахунку коригування була зупинена відповідачем на підставі пп.3 п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567, відповідно до якого моніторинг розрахунку коригування проводиться, якщо такий розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Однак, розрахунок коригування №29 від 17.11.2017 року не містить передбачених цим підпунктом зміни вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміни номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Тобто, відповідач зупинив реєстрацію розрахунку коригування без передбачених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567 підстав.

Відповідачем документально не доведена відповідність податкової накладної позивача критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як свідчать матеріали справи, позивач, як належний платник податків, для отримання рішення відповідача про реєстрацію або відмову у реєстрації ПН/РК, керуючись порядком, що діяв до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" неодноразово подавав відповідачу, як в електронній, так і в паперовій формі пояснення та копії документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій по розрахунку кількісних і вартісних показників № 26 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 22.11.2017p.

В свою чергу, відповідач необґрунтовано та безпідставно відхиляв зазначені пояснення не здійснюючи реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. ПАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р.

Не приймання та блокування Повідомлення з поясненнями позивача №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним/розрахункам коригування, реєстрація якої зупинена, та документів довільного формату відповідачем фактично унеможливило реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р. та позбавляє контрагентів позивача законного права на отримання податкового кредиту на суму 1 921 754,58 грн.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197), що полягає в не реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька 15, код ЄДРПОУ 00310539) до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданого Приватним акціонерним товариством "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" за датою його подання.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька 15, код ЄДРПОУ 00310539) до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданого Приватним акціонерним товариством "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" за датою його подання.

4. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька 15, код ЄДРПОУ 00310539) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Дата складання повного тексту рішення - 15 травня 2018 року

Суддя О.В. Патратій