
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 р. Справа № 818/925/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо позбавлення ОСОБА_1 5% грошового забезпечення як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату в повному обсязі заборгованості по пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. в розмірі 16084,80 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На запит від 12.01.2018 р. про надання копії висновку УМВС України в Сумській області про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та довідки про розмір пенсії станом на 01.01.2018 р. із зазначенням усіх видів грошового забезпечення відповідач повідомив, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 11.03.2005 р. з основним розміром 67%, а станом на 01.01.2018 р. (після її перерахунку 01.01.2008 р.) складається з 62% від основного виду грошового забезпечення. Тобто після перерахунку пенсії позивача 01.01.2008 р. з неї було вилучено 5% грошового забезпечення.
На звернення позивача про роз'яснення причин зниження пенсійного забезпечення та надання довідки про отриману пенсію з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. включно ГУ ПФУ в Сумській області надало запитувану довідку про розмір пенсії та повідомило ОСОБА_1, що за матеріалами пенсійної справи на день звільнення зі служби його вислуга років склала 24 роки 01 місяць 12 днів, відповідно, розмір пенсії позивача становить 62% відповідної суми грошового забезпечення за 24 роки вислуги (за 20 років - 50%)+(4 роки x 3%).
Зазначає, що відповідач протиправно вирахував 5% грошового забезпечення з пенсії позивача, оскільки ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, якому 5% до основного розміру пенсійного забезпечення було нараховано відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що, по-перше, з огляду на те, що позивач стверджує про порушення своїх прав з 01.01.2008 р., ним пропущено строк звернення до суду. При цьому будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом, позивачем не надано. По-друге, позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік та постанови КМУ від 23.04.2012 р. № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2008 р.
При проведенні перерахунку пенсії було враховано вимоги статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинну на час його проведення, основний розмір пенсії позивача склав 50% від суми грошового забезпечення, оскільки станом на 01.01.2008 р. редакція статті 13 вказаного Закону була змінена: виключено положення щодо збільшення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, виплата пенсії позивачу проводиться з урахуванням чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (а.с.6).
На запит від 12.01.2018 р. про надання копії висновку УМВС України в Сумській області про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та довідки про розмір пенсії станом на 01.01.2018 р. із зазначенням усіх видів грошового забезпечення відповідач листом від 19.01.2018 р. № ВЕБ-18001-Ф-З-18-000535/7 повідомив, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 11.03.2005 р. наказом УМВС України в Сумській області № 25 о/с з основним розміром 67%, а станом на 01.01.2018 р. (після її перерахунку 01.01.2008 р.) складається з 62% від основного виду грошового забезпечення. Тобто після перерахунку пенсії позивача 01.01.2008 р. з неї було вилучено 5% грошового забезпечення (а.с.7-8).
На звернення позивача від 29.01.2018 р. про роз'яснення причин зниження пенсійного забезпечення та надання довідки про отриману пенсію з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. включно ГУ ПФУ в Сумській області листом від 22.02.2018 р. № ВЕБ-18001-Ф-С-18-001296/16 (а.с.10) надало запитувану довідку про розмір пенсії та повідомило ОСОБА_1, що за матеріалами пенсійної справи згідно з висновком управління МВС України в Сумській області його звільнено зі служби 10.03.2005 р. згідно зі ст. 64 п. "а" за віком (у запас). На день звільнення зі служби вислуга років склала 24 роки 01 місяць 12 днів, відповідно, розмір пенсії позивача становить 62% відповідної суми грошового забезпечення за 24 роки вислуги (за 20 років - 50%)+(4 роки x 3%).
Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо позбавлення позивача 5% грошового забезпечення як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії є необґрунтованими та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі висновку управління МВС України в Сумській області позивач звільнений зі служби 10.03.2005 р. згідно зі ст. 64 п. "а" за віком у запас (з постановкою на військовий облік). Розмір пенсії позивача становить 62% відповідної суми грошового забезпечення за 24 роки вислуги (за 20 років - 50%)+(4 роки x 3%). При цьому позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, тому відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому було нараховано 5% до основного розміру пенсійного забезпечення, відповідно, розмір його пенсії на час призначення в 2005 році склав 50%+12%+5%=67% відповідної суми грошового забезпечення, яку позивач отримував до її перерахунку 01.01.2008 р. (а.с.7).
Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).
Так, відповідно до листа ГУ ПФУ в Сумській області від 19.01.2018 р. № ВЕБ-18001-Ф-З-18-000535/7 основний розмір пенсії позивача після її перерахунку 01.01.2008 р. складає: 62% x 2681,01 = 1662,23, а при її розмірі 67% від основного виду грошового забезпечення повинен складати: 67% x 2681,01 = 1796,27, різниця між основним розміром пенсії в 62% та недплаченим - 67% - складає: 1796,27 - 1662,23 = 134,04 грн.
Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано пенсію в розмірі 16084,80 грн (134,04 x 120 місяців), які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачу розпочато виплату пенсії з вирахуванням 5% грошового забезпечення з 01.01.2008 р. саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо виплати пенсії позивачу у встановленому розмірі, таке порушення є триваючим, тому право позивача щодо стягнення не отриманої пенсії з 01 січня 2008 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, позивач має право на перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. в розмірі 16084,80 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 5% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо позбавлення ОСОБА_1 5% грошового забезпечення як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату в повному обсязі заборгованості по пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. в розмірі 16084,80 грн, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення в даній справі, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили подати до суду звіт про виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (42006, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо позбавлення ОСОБА_1 5% грошового забезпечення як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату в повному обсязі заборгованості по пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 01.01.2008 р. по 01.01.2018 р. в розмірі 16084,80 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах