Рішення № 73962385, 15.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
815/1054/18
Номер документу
73962385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1054/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій (бездіяльності) Державної казначейської служби України щодо невиконання (бездіяльність по виконанню) рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24.09.2013 року у справі №2/1519/8454/11, зобов'язання Державної казначейської служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію у розмірі 640,41 грн. за порушення строку виконання державою рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24.09.2013 року у справі №2/1519/8454/11, що становить три відсотки річних від несплаченої суми за весь час прострочення виконання зазначеного рішення суду відповідно до ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Малиновським районним судом м. Одеси 24.09.2013 року прийнято рішення у справі № 2/1519/8454/11, яким зобов'язано Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації провести позивачу виплату грошової компенсації в розмірі 7554,59 грн., на виконання якого 26.02.2014 року Малиновським районним судом м. Одеси виданий виконавчий лист № 2/1519/8454/11. З метою примусового стягнення за рішенням суду з Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації грошової компенсації у розмірі 7554,59 грн. позивач звертався до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області із заявами від 03.03.2014 року, 05.01.2015 року, 23.09.2016 року щодо виконання рішення суду, однак тільки 29.03.2017 року, тобто, з порушенням тримісячного терміну з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей, вищевказаний виконавчий лист виконаний Державною казначейською службою України. Таким чином, відповідачем несвоєчасно виконано рішення суду, а тому з нього має бути стягнута компенсацію у розмірі 640,41 грн. за порушення строку виконання державою рішення суду.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про розгляд справи. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 32-35) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області листом від 06.03.2017 за № 16-10/332-1189 надіслало на адресу Державної казначейської служби України пакет документів стосовно виконання виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року у справі №2/1519/8454/11 та Державною казначейською службовою України 29.03.2017 року у встановлені законом строки був виконаний зазначений виконавчий лист за бюджетною програмою КПКВ 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою». Таким чином, на момент звернення позивача з позовом до суду відповідач свої зобов'язання щодо виконання рішення суду по справі №2/1519/8454/11 виконав повністю та позивач з заявою до відповідача про сплату йому компенсації за несвоєчасне виконання рішення суду до подання позову не звертався.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Малиновським районним судом м. Одеси 24.09.2013 року прийнято постанову у справі № 2/1519/8454/11, якою зобов'язано Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації провести позивачу виплату грошової компенсації в розмірі 7554,59 грн.

Вищевказане рішення набрало законної сили 17.12.2013 року та на його виконання 26.02.2014 року Малиновським районним судом м. Одеси виданий виконавчий лист № 2/1519/8454/11 (аркуш справи 11).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (чинного, на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно із ч. 1 ст. 2, ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Відповідно до п. 3, 6, 48 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

У разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей за наявності відповідних бюджетних асигнувань для здійснення безспірного списання коштів.

На адресу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області 05.01.2015 року позивачем направлено заяву щодо виконання ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23.07.2014 року у справі № 2/1519/8454/11 про зміну способу і порядку виконання рішення суду шляхом стягнення з Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суми коштів у розмірі 7554,59 грн. та виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року (аркуш справи 37).

Листом Головного управління Державної казначейської служби України у в Одеській області №16-08/17-172 від 13.01.2015 року позивача повідомлено про необхідність надання належним чином завіреної копії ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23.07.2014 року у справі № 2/1519/8454/11 із відміткою про набрання законної сили (аркуш справи 12).

На виконання вищевказаного листа ОСОБА_1 надіслано на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у в Одеській області належним чином засвідчену копію ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23.07.2014 року у справі № 2/1519/8454/11 (аркуш справи 13).

У зв'язку із неотриманням інформації стосовно виконання ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23.07.2014 року у справі № 2/1519/8454/11 та виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року, 23 вересня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області із заявою про надання інформації про виконання рішення Малиновського районного суду м. Одеси було 24.09.2013 року у справі № 2/1519/8454/11 (аркуш справи 14).

Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області листом №16-08/1380-6234 від 30.09.2016 року повідомило позивача, що згідно із абз. 2 п. п. 1 п. 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та п. 3 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Державною казначейською службою України, зокрема, за черговістю надходження таких рішень. Станом на сьогодення виконавчий лист Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року по справі №2/1519/8454/11 значиться у черговості за №8056. Після виконання рішень суду, що надійшли на виконання раніше виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року по справі №2/1519/8454/11, Державною казначейською службою України будуть здійснені заходи щодо перерахування коштів на Вашу користь за бюджетною програмою КПКВ 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» (аркуші справи 15-16).

При цьому, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області листом від 06.03.2017 року за № 16-10/332-1189 на адресу Державної казначейської служби України надіслано пакет документів стосовно виконання виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року (аркуш справи 38) та це рішення виконане Державною казначейською службою України в березні 2017 року, що підтверджується платіжним дорученням №63 від 23.03.2017 року на суму 7554,59 грн. (аркуші справи 39-40), тобто, в межах тримісячного строку з дня надходження документів до відповідача.

Враховуючи те, що пакет документів стосовно виконання виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року був надісланий Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області на адресу Державної казначейської служби України лише 06.03.2017 року за № 16-10/332-1189 та він був виконаний Державною казначейською службою України хоч і з порушенням вимог «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845, проте не з вини Державної казначейської служби України, доказів того, що відповідач був обізнаний про наявність виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26.02.2014 року у справі №2/1519/8454/11 раніше у суду не має, а тому суд вважає, що у діях Державної казначейської служби України відсутня бездіяльність щодо невиконання рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24.09.2013 року у справі №2/1519/8454/11.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Проте, оскільки відповідачем протягом трьох місяців з дня надходження необхідних документів та відомостей здійснено перерахування коштів позивачу, підстав для нарахування та виплати позивачу компенсації за порушення строку виконання рішення суду не має.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65113) до Державної казначейської служби України (вул. Бастіонна, буд. 6, м. Київ, 01014) про визнання протиправними дій (бездіяльності) Державної казначейської служби України щодо невиконання (бездіяльність по виконанню) рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24.09.2013 року у справі №2/1519/8454/11, зобов'язання Державної казначейської служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію у розмірі 640,41 грн. за порушення строку виконання державою рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24.09.2013 року у справі №2/1519/8454/11, що становить три відсотки річних від несплаченої суми за весь час прострочки виконання зазначеного рішення суду відповідно до ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.

Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л. І. Свида

.